Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британската "Бейкър"" с мандат да финализира сделката за Варненската корабостроителница

0 коментара

Процедурата за "Враненската корабостроителница" продължава с кандидатите "Бейкър инвестмънтс корп" и "АКБ Форес". Комисията обяви обаче, че "Бейкър" е оценена с най-голям брой точки и ѝ се дава мандат за финализиране на сделката.

Британската фирма предложи цена от 18,9 млн. долара за 75 процента от активите на бъдещото смесено дружество, което ще притежава активите на Варненската корабостроителница.

Нейният представител за преговорите ексвъншния министър от кабинета "Инджова" Иван Станчов отрече тя да е свързана с принц Кирил, каквито слухове се появиха при подаването на офертите на кандидатите. По-късно се заговори, че всъщност капиталите, които стоят зад "Бейкър", са гръцки, собственост на братята Лемос.

Преговорите за фирмата започнаха с фалстарт, след като при отварянето на офертите се оказа, че не е преведена пълната сума на депозита.

С решение на комисията ѝ бе дадена възможност да поправи пропуска и бе допусната до етапа за вторично отсяване на кандидатите - вече според цена, инвестиционна програма и бизнесплан.

На второ място от комисията е класиран "АКБ форес", който предложи цена от 25 777 000 лева и 14 млн. долара инвестиции. На трето място беше "Цакос България" с цена от около 15 млн. лева и 10 млн. долара първоначална инвестиция.

В същото време Лондонският Търговски съд - съдия Кресуел, присъди обезщетение на Берлинер банк в размер на 20 млн. долара за нанесени вреди за сметка на синовете на гръцката фамилия Лемос - Елиас Лемос, Димитрис Лемос и Джон Лемос, която е основният собственик на Бейкър.

Новината е публикувана в специализирания сайт за онлайн информация, свързана с международното морско право www.maritimeadvocate.com .

Братята заедно с Арес Емануел и Филип Макрис получиха присъда за сложна корабна измама. Незаконните им действия са свързани с фабрикуването на договори и дългосрочни чартъри, които са подвели банката да финансира 5 новостроящи се румънски кораба в началото на 1990 г.Присъда получи и румънската Ром Кар лимитед, която е била посредник по сделката.

Акционерното дружество "Цакос България" отпада от надпреварата за 75 % от бившата корабостроителница, съобщиха от Параходство БМФ.

На по-начален етап беше отстранен и друг кандидат за активите на корабния - унгарската "Мадеста холдинг", която внесе само т.нар. корпоративна гаранция. Декласирането ѝ беше обяснено с обстоятелството, че основната ѝ дейност не била свързана с корабостроенето.

С "Цакос" са прекратени по-нататъшните преговори заради неприемане от страна на кандидата на съществени условия по сделката, касаещи "блокираните акции" и процента акции за придобиване, обясниха от БМФ.

Предлаганата цена е и най-ниската спрямо останалите предложения и значително под минимално посочената. Дружеството е съставено от българската фирма "Делфин - 1" и гръцката "Цакос Шипинг".

Днес на "Цакос България" АД ще бъде върната банковата гаранция. Решенията са взети от членовете на Комисията с пълно единодушие, казаха от параходството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.