Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британската Желязна лейди Маргарет Тачър почина

169 коментара

Бившият премиер на Великобритания, Желязната лейди Маргарет Тачър е починала на 87-годишна възраст.

"С голяма тъга Марк и Керъл Тачър обявяват, че тяхната майка – баронеса Тачър, тази сутрин почина спокойно след инфаркт", съобщи говорителят ѝ Лорд Бел в понеделник, 8 април.

Тачър страдаше от болестта на Алцхаймер, през последните години претърпя и няколко инсулта и нямаше публични прояви.

Бъкингамският дворец разпространи изявление от името на британската кралица Елизабет ІІ, която изразява "дълбоката си скръб" от новината за кончината на Маргарет Тачър.

Премиерът Дейвид Камерън заяви от своя страна: "Загубихме един велик лидер, велик министър-председател и велик британец".

Още не е ясна датата на погребението, което няма да е държавно по волята на самата Тачър. Ще ѝ бъдат отдадени обаче всички церемониални и военни почести, а тялото ѝ ще бъде положено в лондонската катедрала "Свети Павел".

Маргарет Тачър бе първата и единствена засега жена премиер на Великобритания. Става лидер на консерваторите през 1975 година и печели изборите през 1979, 1983 и 1987 година.

Желязната лейди бе министър-председател от Консервативната партия в периода от 1979 до 1990 година и е най-дълго управлявалият британски премиер от ХІХ век насам. Тя стана символ за безкомпромисно дясно управление, провеждайки болезнени реформи, тотална приватизация и други стъпки за намаляването на ролята на държавата и синдикатите в икономиката.

Тачър приватизира най-големите държавни фирми в Англия - British Telecom, British Petroleum (BP), British Airways и други, като срещна острата съпротива на синдикатите. След непопулярните мерки, които предприема по време на управлението си, са и намалението на социалните помощи и затваряне на губещи мини.

Тачър обаче успява да намали значително безработицата и да доведе до значителен ръст британската икономика, но заради непопулярните си решения все още не се приема еднозначно от британците.

Тя ще бъде запомнена с това, че поведе страната към война с Аржентина заради Фолкландските острови през 1982 година.

Тачър бе наречена Желязната лейди от съветската пропаганда, като това прозвище бе разпространено в цял свят чрез Радио Москва. Тя от своя страна остана в историята и с репликата "My job is to stop Britain going red".

Американският президент Барак Обама заяви, че "с кончината на баронеса Тачър светът губи един от най-големите защитници на свободата" .

"Дъщерята на бакалин, която стана първата жена премиер на Великобритания, показа на нашите дъщери, че не съществуват непреодолими препятствия", посочи Обама.

Руският премиер Дмитрий Медведев подчерта в акаунта си във Фейсбук, че политическите възгледи на Тачър може и да са предизвиквали противоречиви реакции, но тя трябва да бъде уважавана заради своя характер и политическа воля.

Бившият съветски лидер Михаил Горбачов коментира от своя страна, че "Тачър ще остане в паметта и историята".

"Тачър бе политик, чиято дума имаше голяма тежест", призна Горбачов и си спомни, че първата им среща е била през 1984 г. Той отчете, че тя е белязала началото на отношения, които понякога са били трудни, а понякога спокойни, но винаги са били сериозни и отговорни.

"Малко по-малко между нас се установиха човешки отношения, които с времето станаха все по-приятелски. Накрая ние успяхме да се разберем взаимно и това допринесе за промяната на атмосферата между СССР и Запада и сложи край на Студената война", разказа Горбачов.

"Само шепа политици, управлявали в мирно време, могат да твърдят, че са променили света. Маргарет Тачър, която почина тази сутрин, е сред тях", написа в онлайн изданието си сп. "Икономист". "Тя трансформира не само собствената си Консервативна партия, но цялата британска политика. Нейният ентусиазъм за приватизация даде начало на глобална революция, а волята ѝ да се изправи срещу тиранизма помогна да се сложи край на Съветския съюз".

"Уинстън Чърчил спечели войната, но никога не създаде "изъм". Същността на Тачъризма беше да се противопоставя на статуквото и да залага на свободата – странно, доколкото като почти вманиачена на тема контрол, Тачър бе по някакъв начин въплъщение на консерватизма. Тя мислеше, че нациите могат да станат велики само, ако отделните хора са свободни. Нейната битка имаше тема: правото на индивидите да управляват своя собствен живот възможно най-свободно от микроменджмънта на държавата", пише "Икономист".

"Днес махалото се отклонява опасно от принципите, които Маргарет Тачър застъпваше. През последните години в по-голямата част от богатите страни държавният дял в икономиката рязко се повиши. Регулациите – прекомерни, както и необходими – затягат примката около частния сектор. Бизнесът е следен под лупа така, както никога през последните 30 години. Демонстранти протестират срещу самото съществуване на банковата индустрия. И с възхода на Китай, държавният контрол, а не икономическият либерализъм, се възприема като модел за развиващите се страни.

В момент, когато светът отчаяно се нуждае от растеж, това е грешна посока на развитие. Европа никога няма да процъфти, ако не освободи пазарите си. Америка ще пълзи с възстановяването си, ако не избегне свръхрегулацията. Успехите на Китай няма да са устойчиви, ако не започне либерализация. Днес е решаващо да се придържаме към централния възглед на Маргарет Тачър – за да процъфтяват страните им, хората трябва се оттласнат напред за сметка на държавата. Това, от което сега се нуждае светът, е повече Тачъризъм, не по-малко", заключава "Икономист".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

169 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #169

    империята на злото сащ при тачър!

  2. шаривари
    #168
  3. Анонимен
    #167

    Някой неща в човешката история се случват наистина много рядко. Едно връщане към 1988 г. ни показва следното - Роналд Рейгън-Президент на САЩ, Маргарет Тачър - мин-председател на Обединеното Кралство, Хелмут Кол - канцлер на Германия, Папа Йоан Павел- глава на Римо-католическата църква, при това поляк. Това ми напомня на кент флош роял в политиката. Не е за чудене, че комунизма рухна като пясъчна кула, а телените мрежи и Берлинската стена просто изчезнаха...Това се случва само веднъж в краткия ни

  4. Анонимен
    #166

    С голяма тъга Марк и Керъл Тачър обявяват, че тяхната майка – баронеса Тачър, тази сутрин почина спокойно след инфаркт", съобщи говорителят й Лорд Бел в понеделник, 8 април. Former UK Prime Minister Margaret Thatcher has died at the age of 87 following a stroke. " a stroke" = мозъчен удар, инсулт но не и инфаркт - моля поправете статията, че се излагате.

  5. Анонимен
    #165

    До 157. Истината е друга приятел. Когато М.Тачър и Р.РЕЙГЪН очакваха Горбачеов да им предложи ликвидиране на социализма на тепсия в Рейкявик, те очакваха като "западни хора" оня кре-тен Горбачов да поиска пари, няколко милиарда за икономиките на бившите соц.държави. Голямо беше учудването им когато онзи оли-гофрен не поиска нищо. А това бе предателство към всички нас. Сега щяхме да сме на нивото на ФРГ ако Горбачов бе издействал пари, а не да бъркаме по кофите и да се самозапалваме...

  6. Анонимен
    #164

    163 продължаваше със сравненията. Във великата съветска страна един долар струваше 11 рубли,а това значеше с още три допълнени да преспиш в хотел четири звезди.За консумацията да не говорим.И една такава консумация продъни великата съветска страна и ги приниду да поработят малко.АМА ОЩЕ НЕ СА СЕ РАЗРАБОТИЛИ КАК ТРЕБВА. И това така,понеже Президентър РЕГЪН им ясно каза-доларите са си наши.ПРОБЛЕМИТЕ-ВАШИ.И ги фалира.

  7. Анонимен
    #163

    Найш къфф държавен капитализъм беха докарали?За един долар,продаден на ръка някъде по улицата можеше да си купиш(това в зависимост от годините на пропадането-да вземем 1979-1989):
    -10 кг до 25 килограма хляб,ама не като сегашния,а по-яден
    половин килограм луканка,ама не сегашната,ами нещо,което едва ли на някой тука му е дошло на ум за оня вкус -
    два кг кашкавал,ама не тоя с мляко на прах(вероятно правен от неупотребено мляко някъде по другите страни на континента-на запад)
    -поне 3 килограма сирене,пак

  8. Анонимен
    #162

    А иначе в Рус нищо ново в очакването на по-сурови дни,макар и таваришч Горбачьов да си приказва,че президент Путин не би трябвало да се страхува от гнева на масите.Тъй ми се стори в тазсутрушния вестник.А вчера беха по-подробни.Нова криза е виснала над евразийската страна.Кудрин му занесъл един разчьот на Путин и му казал дано не пада цената на петрола под 110 долара.иначе става пак лошо и Путин има защо да се коси.понеже 70 процента от постъпленията са резултат на продажбата на енергоносители.Това

  9. шаривари
    #161
  10. Анонимен
    #160

    Колко е победил Китай,има да го гледаме занапред.Малко кат вица за галошите на Манго и тези на бай Тошо.Демек,когато китайските джапанки се изравнят с тия на ония там,дето много им харесваме и държавите,и парите,и реда им,и живота в тях,и сме там,разбира се(,че къде ли другаде?Да не би в екссъветската страна,или в Китай?),тогава да говорим,а? Те,китайските джапанки поне още 2-3 века ще им трябва да се изравнят с руските,а?В онзи смисъл,когато не говорим за един обемен показател,докъде достигнал Кирай,а когато видим как всичките му обитатели дърпат високи доходи.Инач какво?Приказки на пазаря за кокошки и птичи грип.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.