Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британски правителствен доклад подкрепя добива на шистов газ чрез фракинг

11 коментара

Британски правителствен доклад подкрепя добива на шистов газ, който е временно забранен от една година заради метода на добива чрез фракинг, предизвикал две малки земетресения във Великобритания, предаде Ройтерс.

Експертният доклад, поръчан от правителството, твърди, че възобновяването на фракинга е безопасно, но при по-стриктни правила за сеизмичен мониторинг и проучвания за добива. Рискът от сеизмична активност, свързана с хидравличния фракинг, е малък, изключително малка е и вероятността от поражения, се казва в доклада, оповестен във вторник.

Фракингът е метод, при който в земните недра се вкарват вода под налягане и химикали, за да се отворят шистовите скали и да се освободи затвореният там природен газ.

Добивът на шистов газ промени изцяло енергийния пазар в САЩ. Но и от двете страни на Атлантика екоактивисти лобират пред политиците да се забрани хидравличния фракинг, като изтъкват риска от замърсяване на подземните води и изтичане на газ в атмосферата. Тези два проблема не са дискутирани в доклада, изготвен за британското правителство.

През следващите шест седмици британското министерство на енергетиката ще очаква публични коментари по доклада, след което ще излезе с окончателно решение за съдбата на шистовия газ във Великобритания.

Макар че експертите препоръчват на правителството да разреши добива на шистов газ чрез фракинг, съвсем не е сигурно, че то ще приеме, пише в. "Гардиън".

Според доклада използването на фракинг трябва да бъде широкоразпространено. Въпреки това експертите признават, че именно този метод е причинил две земетресения в Блекпул миналата пролет.

Правителствени данни разкриват сериозни съмнения за сигурността на фракинга в райони с висока сеизмична активност. Освен това има объркване кои правителствени агенции трябва да следят процесите и да гарантират сигурността на обществото.

Експертите, изготвили доклада са Питър Стайлс, професор в Keele University, Брайън Бапти от British Geological Survey и Кристофър Грийн, независим експерт по фракинга. Те призовават за въвеждането на ефективна система за мониторинг, която да дава информация за епицентъра и магнитуда на трусовете.

Стайлс предупреждава, че в ако в региона на Блекпул фракингът продължи, това може да доведе до още трусове, макар и леки.

Използването на шистовия газ в САЩ доведе до понижаване на газовите цени до 10-годишен минимум, а компании като "Чениере Енерджи" се готви да изнася излишъци от суровината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    В едни най-обикновени каменни кариери , когато задължително се изполват взривните методи за добив на скален материал, се предизвикват слаби земетресения, но това не е спряло работата на каменните кариери.

  2. Анонимен
    #10

    N: 7 лъже като за световно. В България няма никакъв проблем за добив на шистов газ. Няма разломи в България. Разломи има много в главата на N:7. Но ние искаме да сме под руски ботуш и затова няма да добиваме шистов газ.

  3. Анонимен
    #9

    N: 7 лъже като на световно. В България няма никакъв проблем за добив на шистов газ. Няма разломи в България. Разломи има много в главата на N:7. Но ние искаме да сме под руски ботуш и затова няма да добиваме шистов газ.

  4. Анонимен
    #8

    Батковото, че кога медиите са достоверен източник на каквото и да било? Истината, цялата истина, и нищо освен истината - това златно правило медиите органически не са способни да спазват.

  5. Анонимен
    #7

    До 3. Батка, добре, че съм паметлив, че помня някои за мен ненужни информации. В България, според медиите, разломите са през 1-2 км по цялата територия. Така пишеше, иначе не съм вещ.

  6. Анонимен
    #6

    Стига сте лъгали, беее! В едни издания пише, че докладът е изготвен от някакъв самсуняк, вие пишете, че бил правителствен. Според вас, да не го е изготвил министър-председателят? Какво изобщо означава Правителствен доклад? Кой точно докладва и на кого? Увъртате го, Медияпул, гнила ви е работата.

  7. Анонимен
    #5

    Хе, хе, №1 - ти изби рибата бе! Браво! Да ги светнеш турците - отдавна се чудят как да преместят Истанбул. Пък то било лесна работа - да "бият" с фракинг по Босфора и да се не тревожат. Абе големи смешници има по този свят, брей.Бегай да гледаш Шампионска лига, БРЪЗО!

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  9. Анонимен
    #3

    Чакайте малко, пак написано от некомпетентни журналисти.
    Фракингът досега не е причинил нито едно земетресение. Това е факт, и причината е, че шистите представляват много крехка порода /и затова фракингът там работи/. Поради тази причина в шистовия пласт не могат да се натрупват напрежения. А земетресението е именно рязкото освобождаване на натрупани напрежения.

    Все пак, земетресения, свързани с добива на газ стават, но тяхната причина е коренно различна. Земетресенията са свързани с нагнетяването

  10. Анонимен
    #2

    Не е чудно че Британия е рзвита и богата страна а България ще продължава да е бедна страна с озлобено население.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.