Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британски съд проверява дали замърсеният въздух в Лондон е убил 9-г. момиченце

2 коментара
Британски съд проверява дали замърсеният въздух в Лондон е убил 9-г. момиченце

Предизвикало ли е замърсяването на въздуха в Лондон смъртта на едно момиченце? Седем години след смъртта на Ела съдът започна да разглежда обстоятелствата за смъртта на това момиченце в дело, което може да създаде правен прецедент, предава Франс прес.

Ела Аду-Киси-Дебра почина на 15 февруари 2013 г. от тежък пристъп на астма след близо три години повтарящи се пристъпи и над 30 хоспитализации за това заболяване. Тя е била на 9 години.

След първа поредица съдебни заседания през 2014 г. съдът установи, че тя е починала от остра дихателна недостатъчност, причинена от тежка астма. Тези изводи обаче бяха отменени през 2019 г. и беше наредено ново разследване поради нови научни данни.

Съдебният лекар, който е натоварен с откриването на причината за смъртта, вчера започна да изследва равнищата на замърсяване, на които е била подложена Ела и след две седмици заседания ще определи дали те са предизвикали кончината ѝ.

Ако той заключи, че замърсяването на въздуха е пряка причина за смъртта на Ела, това ще създаде прецедент във Великобритания.

"Геологично бавно"

Майка ѝ Розамунд Аду-Киси-Дебра се надява най-после да получи "причината за смъртта ѝ в смъртния ѝ акт" и да накара властите да предприемат действия срещу замърсяването на въздуха.

В някои дни Ела е имала "изключително тежки пристъпи, спираше да диша", описа майка ѝ в интервю за АФП преди началото на съдебното дело. През останалото време тя "водеше нормален живот", свирела е на пиано или на китара, грижела се е за своите по-малки братче и сестриче и мечтаела да стане пилот на самолет.

Ела е живяла на по-малко от 30 метра от силно натоварения Южен околовръстен път в Лондон.

През 2018 г. британският експерт по атмосферно замърсяване професор Стивън Холгейт установи "поразителна връзка" между спешните хоспитализации на Ела и регистрираните пикове на азотен двуокис и на фини прахови частици, най-вредните замърсители.

"Това ме шокира, разгневи ме, но и невероятно ме натъжи, че с нищо не можаха да ѝ помогнат", спомня си майката на Ела.

Разследването ще проучи евентуални пропуски на властите да вземат мерки за намаляване на замърсяването и информиране на обществеността за здравните рискове.

Вчера, на първото заседание по делото, адвокатът на семейството Ричард Хърмър обвини властите на квартал Луишъм, че са се забавили да предприемат действия срещу замърсяването, чиито нива са се покачвали.

След като общинският съвет е направил оценка на качеството на въздуха в този район, са били нужни три години да се изготви план за действие и още четири за официалното му приемане.

"Това е геологично бавно темпо в контекста на спешна здравна ситуация, нали?", каза Хърмър, обръщайки се към отговарящия за околната среда в Луишъм Дейвид Едуардс.

"Погледнато в настоящия контекст, да, със сигурност", отвърна Едуардс.

В делото ще бъдат изслушани представители на министерствата на транспорта, околната среда и здравеопазването, както и професор Холгейт.

По данни на лондонското кметство в 99 процента от града се превишават препоръчаните от СЗО допустими максимуми на атмосферно замърсяване.

Миналия месец изпълнителният директор на Фонда за чист въздух Джейн Бърстън заяви, че "за децата в Лондон има с 4,2 процента по-висока вероятност да бъдат приети в болница за астма в дните на високи нива на замърсяване с азотен двуокис".

Кметът лейбърист на Лондон Садик Хан заяви миналия месец, с данни в подкрепа на твърдението си, че качеството на въздуха се е подобрило от 2016 г. Той изреди въведени от встъпването му в длъжност мерки, сред които влязлата в сила миналата година "зона с ултраниски емисии", където водачите на най-замърсяващите автомобили трябва да платят всекидневна входна такса.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #2
    Отговор на коментар #1

    Тъй като ПЛАНдемията не може да продължи вечно, време е да се възроди ГретанизЪма.(вече и пълнометражен филм има за нея= "Грета") Не казвам че чистота на въздуха по мегаполисите не е проблем който трябва да се реши, НО ЩЕ БЪДЕ ЯХНАТ ПОДОБАВАЩО.

  2. Г. Димитров
    #1

    Жалко, че детето не е могло да избере къде да живее. Знаейки проблемите, майката е могла да направи повече. В същото време, светва ли ви сега накъде отива келепира от разните "екологични" обществени фондове (финансирани от овцете данъкоплатци)?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.