Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британските депутати неприятно изненадани от заповедта да се върнат в парламента

0 коментара
Британските депутати неприятно изненадани от заповедта да се върнат в парламента

Депутатите в 650-членния британски парламент си блъскат главите над въпрос, познат на милиони техни сънародници: кога е безопасно да се върнат на работа?

Членовете на парламента, които по време на развихрилата се в страната епидемия от коронавируса работиха предимно от домовете си, бяха призовани да се върнат в офисите си вчера, и мнозина от тях не са щастливи от това. Те казват, че правителственото решение да се прекрати използването на системата за дистанционно гласуване, използвана по време на пандемията, ще превърне онези, които са принудени да си стоят вкъщи поради напреднала възраст, болест или семейни причини, в депутати второ качество.

След като Великобритания въведе карантина в края на март, парламентът прие историческо решение за "хибриден" начин на работа. Само по 50 депутати можеше да се намират едновременно в пленарната зала, а около нея бяха монтирани екрани, по които другите могат да участват в дебатите чрез компютърната програма Zoom. За първи път в многовековната британска парламентарна история се провеждаха електронни гласувания.

Но при подновяването на работата на Камарата на общините след 11-дневното пролетно прекъсване, първа точка в дневния ред бе правителственото искане да се прекрати краткият експеримент с виртуалното гласуване. Според водача на парламентарното мнозинство на правителството Джейкъб Рийс-Мог депутатите трябва да дадат пример, като се явят лично в момент, когато цялата страна се връща на работа.

Опонентите на правителството обаче смятат, че завръщането в парламента е твърде рано и твърде рисковано. "Да накараш хора от всички краища на Обединеното кралство да пътуват до глобалната "гореща точка", каквато е Лондон. . . , е хазарт с вируса, - каза депутатът от Шотландската национална партия Ангъс Макнийл, чийто избирателен окръг на Хебридските острови е възможно най-отдалеченият от Лондон в цялото Обединено кралство. - Джейкъб Рийс-Мог залага на погрешен пример."

Великобритания е страната с най-много смъртни случаи от коронавируса в Европа - над 39 000 починали. Консервативното правителство на премиера Борис Джонсън постепенно смекчава националната карантина, но властите предупреждават, че постигнатият напредък е крехък и че твърде бързо облекчаване на ограниченията може да предизвика втора вълна на заразата.

На милиони хора, определени като уязвими поради възраст или съпътстващи заболявания, все още се препоръчва да избягват почти всякакви контакти с други. Правителството казва, че са допустими срещи само на малки групи хора, и то при спазване на социална дистанция, и че трябва да се работи от дома, ако е възможно.

Рийс-Мог каза, че парламентът скоро ще стане "обезопасено срещу Covid-19 работно място", с дезинфектанти за ръце и означения върху пода, подпомагащи социалното дистанциране. Парламентарните власти обаче имат сериозни опасения. С претъпканата си пленарна зала и лабиринта от коридори парламентът се оказа благодатна почва за вируса, когато избухна епидемията. Много депутати и служители се разболяха, включително и премиерът Джонсън, който стигна до интензивното отделение.

Председателят на парламента Линдзи Хойл каза, че се безпокои за инфекцията. Той също реши, че традиционният начин за гласуване, при който депутатите се разделят на две отделни места и групи, гласували съответно с "да" и "не", не е безопасен, защото е невъзможно да се спазва социално дистанциране. Предложението на правителството е депутатите да формират човешки вериги, дълги по 1 км, извиващи се през лабиринтите на парламентарната сграда, преди да влязат в съответните галерии за гласуване един по един.

Парламентарната комисия по процедурните въпроси взе доста мъгляво отношение по тази идея, като отбеляза само, че тя има "значителни практически недостатъци". Критиците я нарекоха "конга-лайн" (по името на традиционния кубински верижен танц) парламент".

Опозиционните политици натискат за запазване на електронното гласуване. Те обвиняват консервативната администрация, че принуждава депутатите да се върнат в парламента, за да може Джонсън да си осигури подкрепящи клакьори по време на ежеседмичния парламентарен контрол, когато той трябва да отговаря на депутатски въпроси. Те твърдят, че отказът от дистанционното гласуване ще запуши устите на онези, които са принудени да си останат у дома поради възраст, здравословно състояние или гледане на деца - много британски деца все още не могат да се завърнат в училищата.

Това решение на Камарата на общините идва в момент, когато горната камара на парламента - Камарата на лордовете, довършва инсталирането на система, която ще позволи на нейните членове, чиято средна възраст е 70 години, да гласуват по телефоните си.

Лейбъристката депутатка Маргарет Ходж, на 75 г., написа в Туитър, че като спадаща към рискова категория, "аз съм възмутена, че за първи път в 25-годишната ми депутатска кариера ми се отказва правото да гласувам!".

Консервативният депутат Робърт Халфън, който е инвалид, каза, че спирането на виртуалното участие може да доведе до дарвинистки парламент, в който "ще оцеляват само най-годните".

Правителството твърди, че всички депутати ще могат да участват - само дето все още не е сигурно как ще стане това. Джеймс Слак - говорителят на Джонсън - каза, че онези, които се нуждаят от закрила поради възраст или по медицински причини, трябва да продължат да я получават".

Той предложи неформални договорки, например "чифтосване", при което двама депутати от противоположни партии се споразумяват да отсъстват при гласуване. Така би се гарантирало, че отсъстващите депутати няма да бъдат лишавани от избирателните си права.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.