Инвестицията в недвижими имоти във Великобритания в момента носи по-голям възращаемост при по-малък риск в сравнение с България, са установили експертите от британската консултантска компания “Асетс” (Assetz).
Електронното издание “Мортгидж интръдюсър”, цитирано от БТА, публикува в петък изследването на консултантската компания за инвестициите в пазара на недвижими имоти у нас.
През последните месеци обстановката в България се промени рязко, отбелязват експертите. Годишното темпо на капиталов растеж спадна от забележителните 36% през 2005 г. спадна до 13,9% през септември 2006 г. Прогнозата им е, че това темпо ще продължава да се забавя.
Цените на недвижимите имоти в атрактивни райони като ски курортът Банско, например, се понижиха през второто тримесечие, отбелязва изданието. Свръхпредлагането на апартаменти създаде жестока конкуренция сред наемодателите и това понижи цените. Дори бързо разрастващия се туристически пазар не успя да поеме този бум на нови апартаменти, установяват консултантите от “Асетс”.
Като цяло възвръщаемостта от инвестициите в български недвижими имоти е намаляла от 116% през 2005 г. до едва 35% за периода от януари до септември 2006 г., сочат данни на “Асетс”.
От друга страна британският пазар на жилища е в период на силен и стабилен растеж. Шестте основни индекса на цените на недвижимите имоти във Великобритания са нараснали средно с 8,1% на годишна база за 12-те месеца до септември 2006 г.
Това нарастване е резултат от трайния дисбаланс между предлагането и търсенето и рекордно ниските лихвени проценти. Поради ниските изисквания за депозитите във Великобритания, годишният темп на възвръщаемост на инвестициите в британски недвижими имоти се е ускорил от 37% през юли до 50% през септември. Великобритания надминава България по нивата на обща възвръщаемост в имотния пазар.
“При 50% възвръщаемост на инвестициите във Великобритания и 35% в България, човек трябва да е "обвързан" инвеститор, който е убеден в дългосрочната възвръщаемост, за да пренебрегне възможностите за много по-големи печалби на родна почва, коментират от консултантската фирма.
Великобритания предлага готов пазар на препродажби, силно търсене на пазара на наеми, по-ниски лихви по ипотечните заеми и проста и надежда юридическа система, така че с оглед на балансираните инвестиционни решения и предвид растежа и потенциалния риск, Великобритания печели в момента", твърди управляващият директор на “Асетс” Стюарт Лоу.
“За изминалите три месеца растежът на българския пазар се забави драстично и ще са нужни още поне шест месеца, за да стане ясна посоката, в която той се движи - надолу или обратно нагоре. На базата на значителните нива на предлагането, които изпреварват търсенето на наеми, моята прогноза е, че средногодишният темп на растеж на пазара на недвижими имоти в България за известен период от време ще бъде между 10 и 15%. Големите изисквания за депозити при ипотечните заеми в България - минимум 35% от цената на имота, са основната причина, поради която този темп на растеж не позволява на българския пазар да се конкурира с британския", отбелязва експертът.
"България все още е ценна дестинация за закупуване на къща за почивка и най-вероятно ще бъде разумна инвестиция в дългосрочен план, но дните на бързите печалби като че ли за момента са свършени", заключава Лоу.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент