Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британският парламент гласува на 29 януари никому неизвестния план Б на Тереза Мей

Джереми Корбин намекна, че лейбъристите може да подкрепят втори референдум за Брекзит

4 коментара

Британският парламент ще дебатира по така наречения план Б на премиера Тереза Мей за Брекзит на 29 януари и още същия ден ще го подложи на гласуване. Това съобщи в четвъртък в парламента лидерът на Камарата на общините Андреа Ледсъм, предаде Ройтерс.

Ледсъм заяви, че в понеделник британският премиер ще внесе в парламента предложението си за план Б и ще обяви следващите си стъпки. "За вторник, 29 януари, е предвидено целодневно разискване по предложението, което ще бъде внесено за одобрение", каза Ледсъм в парламента.

Тази седмица Камарата на общините отхвърли с голямо мнозинство договореното от Мей споразумение с ЕС за условията на Брекзит. След това Тереза Мей обеща да разговаря с депутати от различни партии, за да намери компромис, чрез който да се избегне Брекзит без сделка или втори референдум за членството в ЕС. Британската премиерка Тереза Мей каза, че иска да установи какъв вид споразумение за Брекзит би получило подкрепата на депутатите.

Засега може само да се гадае какъв би могъл да бъде и дали въобще е възможен такъв План Б, по който да може да се преговаря с ЕС и който би получил мнозинство в Камарата на общините.

Досегашната политика на правителството, намерила израз и в договореното с ЕС, но отхвърлено от парламента споразумение, бе Великобритания да напусне митническия съюз, за да може да сключва търговски споразумения с други страни.

На обратната позиция е лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джереми Корбин, който настоява за споразумение, при което Великобритания да остане в митническия съюз и да запази тесни връзки с единния пазар. Това разминаване бе една от официалните причини, поради които лейбъристите гласуваха срещу споразумението с ЕС, предложено от Тереза Мей.

Мей: Политиците да оставят настрана собствените си интереси

Снощи Тереза Мей призова политиците да оставят настрана собствените си интереси и да постигнат консенсус за план за излизането на страната от ЕС и подчерта, че вратата ѝ остава отворена за опозиционната Лейбъристка партия.

"Разочарована съм, че лидерът на Лейбъристката партия засега е избрал да не се включи. Вратата ни обаче остава отворена", каза премиерът, след като вотът на недоверие срещу правителството, внесен от лейбъристката опозиция, снощи не мина в парламента.

Тя допълни, че е разговаряла с представители на Шотландската национална партия, Либералните демократи и партията на Уелс "Плайд камри". Лидерът на лейбъристите Джереми Корбин обаче е избрал да не участва в дискусиите.

"От утре срещите ще се провеждат между високопоставени представители на правителството, включително мен, и групи депутати, които представляват възможно най-широката извадка от възгледи в парламента", допълни Мей, в краткото си късно изявление пред "Даунинг стрийт" 10.

Джерeми Корбин намеква, че може да подкрепи втори референдум

Лидерът на лейбъристката опозиция Джереми Корбин отказва да се срещне с Мей, докато тя не изключи варианта с напускане без сделка. Той призова министър-председателката да направи това, преди да проведе междупартийни преговори как да бъде осъществено излизането на страната от Европейския съюз.

"Преди да може да има каквито и да било положителни дискусии за пътя напред, правителството трябва да елиминира, веднъж и завинаги, перспективата за катастрофата на Брекзит без сделка и целия хаос, който ще последва като резултат от нея", заяви Корбин.

В четвъртък Корбин каза, че може да подкрепи втори референдум за членството на страната в ЕС, ако предложенията на лейбъристите за напускане на общността не бъдат взети под внимание от правителството и сценарият за излизане без сделка изглежда по-вероятен.

"Ако правителството остане непримиримо, ако подкрепата за алтернативата на лейбъристите бъде блокирана в партийна изгода и страната се изправи пред потенциалната катастрофа на излизане без сделка, тогава наш дълг ще е да помислим за други възможности, включително тази за всенародно допитване", каза Корбин в реч в южния крайбрежен английски град Хейстингс, цитирана от Ройтерс.

12 процента разлика в полза на оставането в ЕС

Ако има втори референдум за членство в ЕС, Великобритания би гласувала с 12 процента разлика да остане - най-високият процент от референдума за Брекзит през 2016 г., показва изследване на YouGov от сряда, предаде Ройтерс.

Резултатите от проучването, които бяха разпространени от кампанията "Народен вот", която настоява за нов референдум, показват, че 56 процента биха гласували да се остане в ЕС, а 44 процента съюзът да бъде напуснат. Тук обаче не се броят хората, които не биха гласували изобщо или нямат мнение.

"Преднината за оставането, 12 процента, е най-голямата досега", е цитиран да казва от "Народен вот" Питър Келнър, бивш президент на YouGov.

Великобритания не е повдигала въпроса за удължаване на срока за Брекзит

Става все по-очевидно обаче, че както втори референдум, така и какъвто и да било План Б не могат да бъзат осъществени без удължаване на срока за Брекзит. По-малко от три месеца остават до 29 март, когато Великобритания трябва да напусне ЕС.

В четвъртък обаче стана ясно, че Великобритания не е повдигала пред Европейския съюз въпроса за удължаване на срока за водене на преговори за напускане на общността съгласно член 50 от Лисабонския договор.

"Не сме поставяли такъв въпрос, нито сме намеквали, че желаем да го правим", каза говорител на министър-председателката.

Неизбежно е да се промени датата на Брекзита, заяви бившият британски премиер Тони Блеър, предаде Ройтерс.

"Отлагането на датата, на която трябва да стане Брекзитът, на практика е неизбежно, каквото и да се прави. Ако сега бях на власт, вече щях да обсъждам с Европа условията за удължаването на срока за Брекзит", каза Блеър пред Би Би Си.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер не е разговарял в последните дни по телефона с британския премиер Тереза Мей, но двамата са в постоянна връзка, съобщи говорител на комисията в Брюксел. Двамата си разменят текстови съобщения, поясни той.

Говорителят добави, че Юнкер е във връзка "с всички", откакто британският парламент отхвърли постигнатото с ЕС споразумение за оттеглянето на Великобритания. По неговите думи работата по подготовката за оттегляне на Великобритания без споразумение се налага да бъде ускорена.

Не сме получавали искане за отлагане на датата на оттеглянето на Великобритания. Ако получим подобно искане, то трябва да съдържа основания и, за да бъде одобрено, ще трябва да бъде подкрепено от останалите 27 държави в ЕС, отбеляза говорителят. ЕК представи 88 мерки, които трябва да бъдат предприети в случай на раздяла без споразумение, няма да оставим нищо на случайността, добави той.

Манфред Вебер към британците: Кажете ни какво искате

Отлагането на крайния срок (29 март) на планираното излизане на Великобритания от ЕС има смисъл единствено ако Лондон подготви план как смята да процедира, след като британските депутати отхвърлиха сделката на Тереза Мей с ЕС за Брекзит. Това заяви германският консерватор Манфред Вебер, предаде Ройтерс.

"Печеленето на време е просто отлагане на актуалните въпроси. В миналите месеци и години това се е случвало много често", предупреди Вебер пред германското радио Дойчландфунк.

"Кажете ни какво искате. Тогава ние сме готови да разговаряме", допълни той, обръщайки се към британците.

Вебер е един от кандидатите за следващ председател на Европейската комисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ilia Iliev
    #4

    Какво искат англичаните ли. Ами да не плащат сметката. Как се връщат пари , които вече са похарчени. Не става въпрос за откраднати. Така , че пазарлъкът е тежък

  2. Г. Димитров
    #3

    Ало-о-о-о-о, бакали със средно образование в Медиапул, дали "никому неизвестен" = "всекиму известен"? Така и не рсе разбира дали планът се знае или не.

  3. Калико Джо
    #2

    Тереза Мей не иска да предложи дори временно изоставяне на идеята за излизане на 29 март, щото това плашило и е единственния коз да кара парламента да гласуват за нейните предложения. Реално излизане без договор би имало най-малка подкрепа, дори и в този парламент, и би било лесно да се предложи и отхвърли мигновенно, така че поне този вариант да не бъде възможен, но тя упорито не го прави. Но съм убеден че излизане на 29 март няма да има по-един или друг начин.

  4. Skobelev
    #1

    Машалла! Вече имаме и "премиер-ка"! Това означава малка премиера. За да избегне подобни гафове, българският език е създал синоним за "премиер", това е думата "министър-председател". Или пак "премиер" само в мъжки род. Така, както няма "канцлер-ка". Разбрахте ли? Тези правила се учат в седми клас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.