Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британският премиер е невинен, Би Би Си са сгрешили

0 коментара

Британският премиер Тони Блеър и кабинетът му бяха оневинени за събитията около смъртта на оръжейния експерт Дейвид Кели. Така Блеър премина успешно още едно изпитание в рамките на два дни, след като вчера спечели критичен вот в парламента.

Съдия Брайън Хътън днес оповести дългоочаквания си доклад по случая със самоубийството на Кели и заяви, че никой не е виновен за смъртта му и че Би Би Си неоснователно е обвинило правителството в разкрасяване на разузнавателните данни за иракската заплаха, предаде Ройтерс.

Малко след като лорд Хътън изложи заключенията от разследването, Би Би Си обяви, че президентът на компанията Гевин Дейвис подава оставка.

Магистратът съобщи заключенията си в претъпкана зала на Кралския съд в Лондон, където миналото лято бяха изслушани свидетелите по случая. Тогава в продължение на 23 дни върховният съдия изслуша показанията на 74 свидетели, включително премиера Тони Блеър.

Никой не е виновен за смъртта на Кели

Според заключенията на лорд Хътън оръжейният експерт Кели сам е отнел живота си през юни м.г., като прерязал вените на китката си. "Установих, че трето лице не е замесено в смъртта му", подчерта съдията. Никой не е предполагал и не е бил длъжен да предположи, че с разкриването на името му Кели ще вземе решение за самоубийство, заключи магистратът.

Критиците на правителството твърдяха, че през юни експертът се самоуби, тъй като името му бе посочено като източник на информацията на Би Би Си, според която кабинетът пресилил разузнавателните данни за иракската заплаха.

Военното ведомство подлежи на критика

Решението на британското министерство на отбраната да потвърди името на Дейвид Кели пред медиите се е основавало на презумпцията, че самоличността му не би могла да остане вечно в тайна, заяви съдия Брайън Хътън. Решението на министерството не е било част от някаква "недостойна или тайна" стратегия да бъде разкрито името на Кели, добави съдията.

В заключенията на доклада той отбелязва все пак, че министерството на отбраната е "виновно и подлежи на критика" за това, че не е предупредило Дейвид Кели, че името му ще бъде потвърдено пред медиите. Оръжейният експерт е бил човек, на когото не е било лесно да се помогне, каза още Хътън. Според него самият Кели също е допуснал нередност, като е говорил пред журналисти, без да поиска нужното разрешение от своите началници.

Кабинетът не е "разкрасил" доклада за иракската заплаха

Що се отнася до това дали кабинетът наистина е пресилил данните за иракската заплаха, лорд Хътън подчерта, че не може да се произнесе по качеството на тези разузнавателни данни, тъй като това не е в рамките на правомощията му и изисква проучване на много по-широк кръг доказателства.

Според съдията обаче самата информация на Би Би Си, че правителството е разкрасило наличните данни, е неоснователна.

Журналистът от Би Би Си Андрю Гилигън съобщи миналата година, че в доклада си за Ирак правителството е включило фразата, че иракският президент Саддам Хюсеин е в състояние да разположи оръжията си за масово поразяване за 45 минути, макар да е било наясно, че това не е вярно.

Твърдението на г-н Гилигън от 29 май 2003 г. е неоснователно, заключи Хътън. Съдията хвърли вината върху начина на работа на Би Би Си, като подчерта, че правителственият доклад отговарял на получените разузнавателни данни. Според него ако ръководството на Би Би Си бе разследвало случая както трябва, щеше да открие, че бележките на Гилигън не отговарят на излъчената информация.

Тони Блеър настоя за извинение

Минути след като лорд Хътън представи своите заключения, премиерът Тони Блеър отиде в парламента.

Твърденията, че съм излъгал пред парламента и съм подвел народа, се оказаха истинската лъжа, посочи той. "Сега моля онези, които ме обвиняваха и повтаряха обвиненията си през всичките тези месеци, да ги оттеглят изцяло, публично и ясно", каза Блеър. Той бе обещал да подаде оставка, ако разследването го уличи в лъжа.

Лидерът на консерваторите Майкъл Хауърд обачи заяви, че никой от правителството не може да гледа с гордост на аферата, предаде Би Би Си. Той изтъкна яркия контраст между д- р Кели, който е направил толкова много за страната си и групата от министри и съветници, включително и самият министър - председател, които са били толкова обсебени от войната с Би Би Си, че са пренебрегнали Кели.

В специално изявление семейството на Дейвид Кели призовава правителството да не допуска "други хора да преминат през същото изпитание". "Никой не трябва да бъде подлаган на подобен натиск", се казва в изявлението, прочетено от адвокат на семейството.

Президентът на Би Би Си в оставка, в. Сън отива на съд

В същото време генералният директор на Би Би Си Грег Дайк се извини за някои погрешни твърдения на своя журналист Андрю Гилигън. Ръководителят на политическият отдел на Би Би Си Андрю Мар съобщи, че президентът на корпорацията Гевин Дейвис ще подаде оставка.

Лорд Брайън Хътън заяви днес, че обмисля да предприеме законови действия срещу в. Сън заради изтичане на информация, след като части от доклада на Хътън излязоха в таблоидния всекидневник още днес сутринта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.