Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британският премиер ще се бори за членството на Турция в ЕС

109 коментара
Британският премиер ще се бори за членството на Турция в ЕС

Новият британски министър-председател Дейвид Камерън обеща да се бори за членството на Турция н Европейския съюз и заяви, че изпитва гняв заради бавния темп на преговорите за това членство, съобщи ББС във вторник. По време на посещението си в Анкара Камерън каза, че Турция може да се превърне в голяма европейска сили и сравни враждебността на някои страни в ЕС към турското членство с начина, по който навремето някои са се отнасяли към влизането в съюза на Великобритания.

"Ние знаем какво означава да ти пречат да влезеш в клуба. Но също така знаем, че тези неща могат да се променят", заяви Камерън, имайки предвид усилията на френския президент генерал Шарл де Гол да блокира британското членство в Европейската икономическа общност през 60-те години на миналия век.

В реч пред турския парламент в Анкара британският премиер каза, че иска да прокара път за присъединяването на Турция към ЕС и определи страната като жизненоважна за икономиката, сигурността и дипломацията на Европа.

"Когато мисля за това, което направи Турция, за да защити Европа като съюзник в НАТО, и за това, което Турция прави сега в Афганистан заедно с европейските съюзници, изпитвам гняв като установявам, че вашият ход към присъединяване към ЕС може да бъде обезкуражаван по начина, по който бе направено това", каза Камерън в изказване пред бизнесмени в Съюза на турските търговско-промишлени палати и борси.

"Мисля, че е грешка да се казва, че Турция може да стои на пост пред лагера, но без да ѝ се разрешава да влиза в палатката. Аз ще остана ваш най-решителен защитник за присъединяване към ЕС и за по-голямо влияние на масата на европейската дипломация", добави британският премиер.

Преговорите за членство на Турция в ЕС започнаха още през 2005 година, но се смята, че е твърде малко вероятно присъединяването ѝ през следващите 10 години, отчасти заради противопоставянето на страни като Франция. От 2005-та година досега са отворени само 11 от общо 35 преговорни глави и само една от тях е временно затворена.

На общата пресконференция след срещата си турския премиер Реджеп Тайип Ердоган Камерън предположи, че Великобритания може да наложи временни ограничения (подобно на ограниченията за България и Румъния) за турските граждани да живеят и работят във Великобритания, след като страната бъде приета в ЕС. Но бързите темпове на растеж на турската икономика могат да направят ограниченията ненужни, добави британският премиер.

Той каза още, че светът се нуждае от помощта на Турция, за да накара Иран да отговори на притесненията във връзка с ядрената му програма и разкритикува твърдо израелския рейд срещу хуманитарна флотилия с помощи за Газа, при която бяха убити деветима турци.

"Израелската атака срещу флотилията за Газа беше напълно недопустима", заяви Камерън, а по повод израелската блокада над палестинска територия каза: "Газа не може и не трябва да бъде позволявано да остава затворнически лагер".

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган посочи на свой ред, че израелският рейд в международни води "не може да бъде определен по никакъв друг начин освен като пиратство" и добави, че "Израел трябва да се извини възможно най-скоро, да плати компенсации и да вдигне блокадата".

Ердоган защити турската позиция в подкрепа на правото на Иран да добива ядрена енергия за мирни цели и критикува световните сили, че затварят очите си пред ядрената програма на Израел.

Камерън обясни, че целта на новите санкции, които Европейският съюз и Канада приеха вчера срещу Иран заради ядрената му програма, са насочени да накарат Техеран да спечели доверието на международната общност, че ядренатта му програма наистина е мирна както твърди.

"Нужна ни е помощта на Турция, за да изясним на Иран колко сериозни сме в това да се ангажираме напълно с международната общност", каза Камерън. В отговор турският министър-председател подчерта, че Турция е против ядрени оръжия в региона и редовно казва това на Иран.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

109 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Meemed Osman
    #114

    VSIAKA JABA DA SI ZNAE GIOLA I VSEKI TURCHIN - ANADOLA !!!

  2. do путко българан
    #113

    Halucinacii na putkobulgarani.Na krivata raketa, kosmosa i e vinoven.He he he

  3. Londonstan
    #109

    Nikoga musulmani v EU!

  4. Глух плъх
    #108

    Дейвид Камерън гневен! Де да знае, милият, че буквално ме цитира в някои тези. Няма да казвам кога и къде. Които бяха там, знаят ;-)))))

  5. Stenly
    #107

    почти винаги е подкрепял Турция а преди нея Османската империя. Пак Англия оказа натиск върху България през 91ва да узакони ДПС. Англия ни е нанесла с политиката си на Балканите ОГРОМНИ вреди. Сега явно иска и да ни затрие като нация, защото влезе ли Турция в ЕС, това означава падане на границата между България и Турция. А турците са към 80 млн.

  6. муспи
    #106

    На борба за приемане на Англия в Отоманската империя! Това може да го правим като на нашата територия избиваме еврейте. Дяволът няма с какво да ни отговари, освен със заплаха от Турция. Америка е заета над възможностите си и стремително беднее. Той вече си е изгърмял патроните.

  7. bastion
    #105

    egati putkata izlese towa wu6livo laine.

  8. българин
    #104

    влезе Турция в ЕС не е сигурно..сигурно е,че и др.държави на Изток,като Гърция Кипър и Румъния не ги искат в ЕС-освен България..няма др.държава в Европа с по-гадна политика към страната ни от Англия..на времето Чърчил е рекъл..такава държава няма място на картата на европа-има ли я,това значи още една точка на руското влияние..сигурно е също,че ако турция влезе в ЕС,ние като гранична с мюсюлмани държава ще трябва да налагаме ограничения за доста неща..ако имаме сила да ги направим..крайния изход е вън от ЕС и затваряне на границата,за да оцелеем като нация и народ..

  9. От Драгалевци
    #103

    -така ще бъде май

  10. Stenly
    #102

    "усилията на френския президент генерал Шарл де Гол да блокира британското членство в Европейската икономическа общност през 60-те години на миналия век."Правилно. "Мръсни островитяни" както ги е наричал Наполеон и "Търговци на човешко месо" според император Франц Йосиф могат да бъдат опасни за Европа. Политиката им го доказва. Поддържането на Турция още от началото на 19ти в., Мюнхенският позор 1938ма, поддържането на ислямската експанзия днес в сърцето на Европа са част от примерите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.