Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британското посолство спря всички визи за българи

0 коментара

Британското посолство временно преустанови издаването на всички видове визи за български граждани. Мярката се отнася и за гражданите на Румъния, която незабавно протестира срещу взетото решение.

Съобщението на посолството бе разпространено във вторник късно вечерта, часове след като консулската служба на Лондон съобщи, че прекратява издаването само на бизнес - визи за българи, но не и на визи за служебни командировки, туризъм, езикови курсове или гостуване.

Румъния поиска Лондон да анулира решението

Румънският президент Йон Илиеску поиска от британските власти да дадат обяснение на общественото мнение в Румъния във връзка с мотивите, довели до решението да се прекрати издаването на всякакъв вид визи за румънски граждани, предаде Медиафакс. В същото време британският посланик в Букурещ е призован още снощи в министерството на външните работи, където е поискано забраната да се анулира възможно най-скоро.

още

Британският вътрешен министър Дейвид Блънкет е разпоредил да се прекрати приемането на молби на всякакви визи от български и румънски граждани, след като във Великобритания избухна политически скандал по повод на твърдения, че британските власти одобряват имиграционни молби на базата на фалшиви документи.

Британското посолство в София съобщи, че визовият отдел временно спира работи поради предстоящото преразглеждане на процедурите за издаване на визи, изключения ще се правят само при спешни случаи.

В началото на седмицата британския дипломат Джеймс Камерън в Букурещ заяви, че решението за спиране на местни проверки по молбите от България и Румъния е позволило да бъдат одобрени голям брой молби, подплатени с фалшиви документи. Камерън е информирал британските консерватори, че молбите са одобрявани въпреки знанието на консулските власти за фалшификациите.

Дипломатът по-късно бе временно отстранен от длъжност, а в парламента в Лондон бе поискана оставката на Бевърли Хюз - заместник-вътрешен министър, отговарящ за имиграцията.

По време на разгорещения дебат в парламента днес премиерът Тони Блеър каза, твърденията за допуснати нарушения са много сериозни и вече е назначено разследване. Консерваторите и либералдемократите обаче поискаха създаването на независима комисия.

Посланик Хил: Разследваме нашите вътрешни процедури

"Подчертавам, че това е една много краткосрочна мярка и бе взета, за да даде възможност на британските власти да преразгледат процедурите за издаване на визи... Това разследване е изцяло концентрирано върху нашите вътрешни процедури", заяви пред БНР британският посланик в София Джеръми Хил, отричайки, че става дума за промяна на британската визова политика към България.

В Обединеното кралство са били повдигнати много въпроси дали молбите за визи се проучват както трябва и по-специално дали документите, които се използват към молбите, са проучвани внимателно, добави той.

Британците не са искали съдействие от МВР

До този момент от МВР не е искано съдействие за установяване на случаи, при които в София са били извадени английски визи чрез фалшиви документи, съобщи Георги Петканов. Ако трябва да има проверка и да се търси отговорност, това трябва да стане в институцията, която издава визите, коментира вътрешният министър, уточнявайки, че ако МВР бъде помолено за съдействие, ще окаже такова.

още

"Съжалявам за неудобството, което предизвикваме", каза Джеръми Хил и допълни, че остава възможността за издаване на визи при спешни медицински случаи. Той не можа да каже кога ще бъде възстановено издаването на визи.

Запитан дали регламентът за българи ще стане по-строг, Хил отговори, че е твърде рано да се правят заключения какъв ще е резултатът от преразглеждането на процедурите в Лондон.

"Сигурен съм, че британските власти ще се постараят точно да преценяват кои са истински кандидати за визи и кои могат и имат правото да влизат в Обединеното кралство. Трябва да сме сигурни обаче, че имаме основателни аргументи да отказваме визи, които не са с подходяща документация или са фалшифицирани", допълни посланик Хил.

Той изрази надежда временното спиране на визите да не се отрази върху двустранните отношения между България и Великобритания, които определи като "отлични" на всички нива.

София не очаква затягане на режима

От българското външно министерство също заявиха, че няма промяна в британската визова политика по отношение на българските граждани.

След като България стана член на НАТО, нямаме никакво основание да очакваме, че ще последва затягане на регламента за получаване на визи, заяви говорителят на МВнР Любомир Тодоров.

Заместник външният министър Катя Тодорова се е срещнала с посланик Хил и е поискала допълнителна информация за сроковете, в които се очаква да приключи проверката по имиграционните въпроси. Тя е изразила разбирането на българската страна към тези проблеми и е заявила готовност за сътрудничество за по-бързото им решаване, в контекста на запазване правата на българските граждани, съобщи МВнР.

Имиграционният скандал

Всички вестници във Великобритания коментират дебатите във вторник в парламента за имиграцията, съобщава Би Би Си. "Дейли Телеграф" отбелязва, че нови разкрития са показали, че вътрешното министерство не е реагирало на предупреждения за измами при издаването на визи на имигранти от източна Европа.

"Доктрината на лейбъристите за министерска безотговорност" е заглавие на редакционна статия на "Телеграф".

Правителството, което е одобрило хиляди фалшиви молби за визи, сега казва, че гледа сериозно на обвиненията. Като се има предвид степента на цинизъм, то може би най-благосклонната реакция би била примирително да се каже "твърде малко и твърде късно." Много хора, които за разлика от министрите се сблъскват всекидневно с последиците от незаконната имиграция, обаче са объркани и разгневени, пише вестникът и добавя, че щетите вече са нанесени.

Министрите са действали бързо и свободно с правилата и са позволили на хиляди имигранти да влязат и останат във Великобритания без необходимите проверки, като по този начин създават, според вестника, опасност за сигурността на страната.

Главната последица от скандала е, че ще подкопае доверието на обществото, че правителството е способно да контролира границите на държавата, допълва "Дейли Телеграф".

Според "Таймс" няма доказателства, че някой министър е лично отговорен за допуснати грешки. Те се дължат просто на големия поток от молби, с които служителите не успяват да се справят.

"Таймс" изтъква, че скандалът може да предизвика отрицателно отношение към бежанците, работниците от новите страни членки на Европейския съюз и имигрантите като цяло.

"Гардиън" пише, че вчерашните дебати са хвърлили повече пара, отколкото светлина относно проблемите в системата за издаване на визи. Имиграцията, а не войната в Ирак или състоянието на здравеопазването е най-чувствителната тема в британската вътрешна политика в момента, изтъква вестникът. Това е темата, която привлича и отблъсква избиратели и затова и двете основни партии и отделят толкова голямо внимание.

"Гардиън" изразява мнение, че трябва да се потърси отговор на три основни въпроса - дали страната е заплашена от голяма имигрантска вълна, вторият е дали системата за издаване на визи може да се справи с тежестта, на която е подложена и третият е дали министрите контролират тази трудна и динамична ситуация.

В кореспонденция от София Йън Трейнър пише в "Гардиън", че британското посолство е било затрупано с въпроси дали Обединеното кралство затваря вратите за българи.

Авторът на статията пише, че в и-мейла на Джеймс Камерън - британският консул в Румъния се казва, че измамите са по-разпространени в България, отколкото в Румъния. Британски и европейски представители, както и български експерти обаче смятат, че това не е вярно, защото със седем милионното си население България бледнее пред 22 милиона румънци.

Според статията, на британските посолства в Букурещ и София не е било ясно кой трябва да получава виза по силата на така нареченото Споразумение за асоцииране с Европейския съюз. Тези визи са за хората, които искат да започнат дребен бизнес във Великобритания - електротехници и водопроводчици - на които правителството се надява да запълнят недостига на такива работници във Великобритания, обяснява авторът.

Новите разпоредби означават, че посолствата вече не издават такива визи, като молбите се прехвърлят направо във Великобритания, където трябва да се издаде визата, независимо че част от документите са на български или румънски, се казва още в кореспонденцията от София.

Пет хиляди молби е имало миналата година, а за първите три месеца от тази година броят им е 2 500. Независимо от изявлението на британското вътрешно министерство, че служители са изпратени в Букурещ и София за да разследват твърденията за измами, никой не е пристигнал, според "Гардиън" в българската столица, а и да пристигне, едва ли знае какво до прави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.