Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британците по принцип мразят имиграцията, но на практика харесват имигрантите

11 коментара

Британците по принцип мразят имиграцията, но на практика харесват имигрантите. За българите и румънците това е добра новина. Това пише британското списание "Икономист" в статия, озаглавена "Полският парадокс" и цитирана от БТА в петък.

В нея се разказва за начина, по който поляците, пристигнали във Великобритания след 2004 г., са променили живота в много британски  градове, като се набляга на активното им включване в трудовия пазар и се опровергават схващанията, че масовата имиграция от страни от Източна Европа е довела до напрежение за социалната система на Обединеното кралство.

Отбелязва се, че в общините, където е имало приток на имигранти от Източна Европа, не е имало увеличаване на насилието, че там са намалели битовите кражби. Колкото и да е необичайно, но тенденцията е, че имигрантите от Източна Европа много по-малко използват услугите на Националната здравна служба, отколкото британците, пише "Икономист".

Изданието дава примери от конкретни населени места, в които всъщност са малко поляците, които живеят в общински жилища или чакат да бъдат настанени в такива, защото повечето от тях предпочитат да си наемат жилища. Не са много и тези, които искат социални помощи: през 2011 г. безработните поляци във Великобритания са били под 20 000, се казва в статията.

Списанието припомня обаче, че опасявайки се от нов приток на имигранти, този път от България и Румъния, правителството на Дейвид Камерън затяга условията за получаване на социални помощи. "Икономист" отбелязва също, че сега в британския печат публикациите за имиграцията от България и Румъния са повече в сравнение с тези, които е имало за  полските имигранти, и че тонът е по-скоро враждебен.

"Икономист" пише, че по места отношението към имигрантите не е лошо, но на национално равнище има сериозна съпротива срещу имиграцията. Припомнят се данни от социологическо проучване на YouGov от октомври, според което само 33 на сто от британците мислят, че е добре, че граждани на ЕС имат право да живеят и работят в други страни от общността.

Антипатията към имигрантите се дължи отчасти на това, че след 2004 г. във Вeликобритания пристигнаха много повече имигранти, отколкото се очакваше. Въпросът за имиграцията се преплете с общото недоверие към политиците, подсилено от скандалите за разходите на депутатите.

Икономическата криза направи всички по-нетолерантни. Ако я нямаше кризата, хората щяха да се дразнят от имиграцията, но щяха да свикнат с нея, цитира списанието мнението на Джон Денъм, депутат лейбърист от Саутхемптън, където има голяма полска имигрантска общност.

Полският опит е и добра, и лоша новина за българите и румънците, защото показва, че вероятно ще е трудно, може би невъзможно да се промени общественото мнение, както и мнението на политиците, обобщава "Икономист", но цитира и обяснението на един британец, че всъщност това, което не харесва е имиграцията, а не имигрантите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Как ще им харесва на британците такива влечуги като вас да им се пречкат из краката

  2. Анонимен
    #10

    Българският шоп: " От всичко най-мразим негрите и расизма"

  3. Анонимен
    #9

    Добре е да се споменене колко британци живеят извън Великобритания. Фактите показват че те са много повече и на всичкото отгоре тези които са в европа повечето са социални имигранти. Възрастни хора, пенсйонери и безработни са се махнали от острова в по социланите страни за да получават само пенсии. Такива българи се броят на пръсти за разлика от британците. Факт който някои трябва някога да спомене.

  4. Анонимен
    #8

    Явно че те са от тези, дето преди обед мразят себе си, а след обед - другите.

  5. Анонимен
    #7

    Gen. Augusto Pinochet: No on cares about that. All people who want to earn well go to US anyway.

  6. Анонимен
    #6

    Британците по принцип мразят себе си, а още повече - всички останали. Не случайно във великата Британия процентът на обратните е най-голям в световен мащаб. Явно там пед.ерас.тията се предава от поколение на поколение и се засилва с всяка измината година!

  7. Анонимен
    #5

    Британците по начало са едни ликета - това Икономиста не го ли знаеше до сега?

  8. Анонимен
    #4

    Правете разлика между българи/румънци-имигранти и цигани-имигранти. Това са различни категории.

  9. Анонимен
    #3

    Навсякъде е едно и също - вижте реакциите у нас за сирииците и африканците. Зер и ние се мислим за по-предня ръка хора, ама държавата е пълен батак.

  10. Анонимен
    #2

    Да, харесват емигранти, ако са черни, защото така ги експлоатират с чиста съвест и се мислят за по-високостоящи. Този номер с българи и румънци не минава, затова не ги харесват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.