Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Бритиш петролиум” се отказва от газопровода “Набуко”

26 коментара
“Бритиш петролиум” се отказва от газопровода “Набуко”

“Бритиш петролиум” (BP) се отказва от доставки за газопровода "Набуко", тъй като не го смята за рентабилен. Това се казва в съобщение на британската петролна компания, предаде Ройтерс.

 

Съоръжението трябваше да намали зависимостта на Европа от Русия чрез доставки на газ от Централна Азия и Близкия Изток.

 

“Бритиш Петролиум” не смята "Набуко" за възможност за доставяне на газ от находището “Шах Дениз” в Азербайджан, заявява Йън Кон, представител на компанията.

 

“Шах Дениз” трябваше да бъде ключов снабдител с газ за “Набуко”. Плановете бяха през 4000-километровото трасе да преминават около 16 млрд. куб.м газ годишно. Това е малко над половината от планирания общ капацитет на газопровода от 30 млрд. куб.м годишно.

 

Основната компания по проекта, австрийската OMV, се надява да напълни "Набуко" с газ в идните години чрез подписването на договори с допълнителни доставчици в Туркменистан, Ирак и дори Иран. Според “Бритиш петролиум” газопровод, който ще бъде наполовина празен за неопределен период от време е икономически неосъществим.

 

Европейската комисия обаче отказа да признае поражението. Въпреки отказа на британската компания според Брюксел газопроводът продължава да стои на дневен ред.

 

“Бритиш Петролиум” и азерската държавна петролна компания “Сокар” сега обмислят участие само в по-малкия газопровод от консорциума “Набуко”, в който влизат още германската RWE, унгарската MOL Group, румънската "Трансгаз", "Българския енергиен холдинг" и турската БОТАШ, известен като "Набуко запад", посочи Йън Кон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    До No25! Въртиш изтъркана грамофонна плоча! В момента природният газ в САЩ "at wellhead" вече е около $100 за 1000 нм3 и ще поскъпва още. Ниската цена през тази зима не означава, че шистовият е по-евтин! Оценъчната му цена е между $200 и $300 и това са данни на САЩ-аналитици. Просто тази зима имаше свръхпредлагане на газ, малка консумация, запълнени резервни вместимости. На пазара на газ в САЩ вече остават само компании, които имат и петролен бизнес и могат да издържат на ниските цени на газа. И понеже там еуфорията преминава, търсят зарибяване по света с благородната цел "спасение от руската зависимост" - поредното пропагандно клише!

  2. Анонимен
    #25

    Петролеумът се отказва заради шистовият газ. Америка се е отказала от катарски втечнен и се е превърнала дори в износител на газ. Струва там 70 долара същото количество, за което ние плащаме 200-300 долара на Газпром.

  3. Анонимен
    #24

    Правилна и точна констатация на №23-тия ингилизи действително гушкат руски рубли и което е по-лошо личи им и им е драго да гушкат въпросната валута,още по-лошо е че и други държави започнаха да им харесва рублата само нашият пишман премиер не схваща накъде духа вятъра.

  4. Анонимен
    #23

    Бритиш петролеум са рубладжии.

  5. Хем
    #22

    Стига вече с този газ.Истерия!Психоза!Затрудненията с вноса се представят като някакъв безмилостен дявол,който изяжда цялата страна заедно с хората и бездомните кучета.Не сме прочели анализ КАКВО ЩЕ СТАНЕ ,АКО НЯМА ВНОС?Не да се спре веднага-има непрекъснати производствени процеси,но и договори има;не да се отрича добива от наш газ;не и да се спират частни фирми да сключват договори за доставка отвън.Какво ще стане ,ако държавата каже-след изтичането на сегашните договорености-ние газ няма да внасяме!Ще

  6. Анонимен
    #21

    Сега заради обръщането с гръб по посока САЩ със съответното изпускане на сапуна (сложно изразяване на ситуацията, но Медиапуул трие изтинската поза на матряла по посока Вашингтон), висим на Путин откъм газта. Пак се врем между шамарите и пак откъм страната на булката.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #20
  8. Анонимен
    #19

    Има вечни интереси.... Турция е подкрепяна от Англия и САЩ и се готви за регонална сила. Така че да започваме с изучаването на турски.

  9. Хем
    #18

    17, Навлизаш в една по-голяма тема;тема която наричаме `геополитическа`.Лично аз очаквах изместване на цантъра,или по-скоро децентрализиране в района.Големите военни помощи за Гърция,плюс приемането в НАТО на Румъвия и България ме караха да очаквам точно това.Ауакс;ПРО;базите,макар и символични подкрепяха тези очаквания.Но явно Иран,Сирия,а и проблемите в гръцката икономика забавят процеса.А може и желанията ми да замъгляват погледа(не забравяй,че тук става дума и за информираност,която няма как да имаме).Все пак смятам,че във Вашингтон не са наивници и прозират мечтанията на Турция.

  10. Анонимен
    #17

    Американската политика е да има силна Турция и слаба България. Затова са мантрите "диверсификация" и "АЕЦ"Белене" е неизгоден". Целта е България да внася газ и ток и да е зависима от Турция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.