Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Броят на бедните българи расте пета поредна година

Повечето хора са доволни от работата, заплатата и шефа си, отчита "Галъп"

5 коментара
Броят на бедните българи расте пета поредна година

Броят на българите с приходи под линията на бедността се увеличава за пета поредна година, показват данните на Националния статистически институт (НСИ) от годишното изследване за бедността в страната. Друго проучване, този път на КНСБ, отчита, че разликата между най-добре и най-зле платените сектори в икономиката е 5.5 пъти.

На този фон "Галъп интернешънъл" излиза със социологическо изследване, което показва, че в голямата си част българите са доволни от работата, заплатата и началника си.

Увеличаваща се бедност

През 2017 г. бедните хора са 23.4 процента от населението или почти всеки четвърти българин, съобщава НСИ. Увеличението за година е с близо 26 хиляди души. Общият брой на бедните е 1.665 млн. души през 2017 г., което със 137 000 души повече в сравнение с 2013 г.

Беден през 2017 г. е бил онзи, който е разполагал с под 351.08 лв. на месец. Стандартът на живот се увеличава с близо 14%, защото линията на бедност през 2016 г. е била 308.17 лв.

Без социалните трансфери бедните биха били 44.8%, което е леко намаление в сравнение с предходната година (45.5%).

Всеки десети работещ българин е беден, показва още изследването. Най-висок е делът на работещите бедни без образование или с начално образование – 65.6%. Образованието е най-сериозният фактор на пазара на труда. Хората без образование са два пъти по-заплашени от бедност от тези с начално и седем пъти по-заплашени от тези със средно. Бедните работещи висшисти са едва 1.8%.

НСИ отчита, че 77.2% от хората, самоопределили се като роми, се считат за бедни. При българите този процент е 15.7%. Процентът на бедните сред ромите висшисти е нула. Най-висок е при турския етнос – 7.1, а при българите е около средното – 1.7%.

Бедността е най-разпространена сред възрастните хора над 65 г., които живеят сами. Ако в домакинството живее един човек на възраст над 65 години, рискът от бедност е с 29.3% по-висок от домакинство, в което живее един човек под 65 години. За безработните мъже рискът от бедност е по-висок с 8.2%, отколкото за безработните жени.

"Галъп": Голяма част от българите са доволни от работата и шефовете си

На този фон излезе и проучване на "Галъп интернешънъл", което показва, че личната оценка на българите за работата им е по-скоро добра, добра е и оценката им за началниците, а доволните от заплатите са малко повече от недоволните. Изследването е проведено между 13 и 22 април сред 817 души по метода "лице в лице". То е посветено на празника на труда 1 май.

"Данните няма как да показват обективната картина на пазара на труда – те разкриват субективните усещания в обществото, отразени в декларациите на респондентите", уточнява агенцията.

Общо 43% от участниците казва, че работят и са доволни от работата си. Недоволните са едва 18%. Най-доволни са хората, които имат и най-високо образование, което е очаквано, сочат изводите на "Галъп".

Общо 53% от работещите пълнолетни българи декларират, че са доволни от заплатите си. Недоволните са 44%. При отчитането на този показател хората си дават сметка не само за размера на заплащането, но и за възможността или невъзможността да си намерят друга по-добра работа, както и за съотношението на полагания труд и заплатата.

Общо 58% от работещите казват, че са доволни от шефовете си, 24% не са, а 13% казват, че нямат шефове.

Участниците в изследването очакват безработицата да се задържи на ниски нива в сравнение с предходните години. Едва 20% очакват повишаване на безработицата в сравнение с 40% през миналата година и 70% в разгара на икономическата криза.

Разликата между най-добре и най-зле платените сектори е 5.5 пъти

В понеделник и КНСБ излезе с изследване, което установява, че разликата в заплатите между най-добре и най-зле платените сектори е 5.5 пъти. Средната месечна заплата за 2017 г. в ресторантьорството е 580 лв., а в информационните технологии - 3150 лв.

КНСБ отчита, че през последните пет години общо 6.1 милиарда лева са получили повече работещите в страната заради постоянния ръст на възнагражденията. Синдикатът смята, че процесът е движен от недостига на работници и синдикалните преговори с работодателите.

През 2017 г. средната работна заплата се увеличи с 11.8% и е достигнала 1060 лв., което спрямо 2016 г. е ръст със 115 лв. КНСБ отчита обаче и увеличаването на работещи бедни, което "означава, че парите не се разпределят правилно".

В сектора "Производството на метални изделия, без машини и оборудване" - ръстът на производителността е 31.5%, а заплатите се повишават с 9.2%. При производство на компютърна техника, електронни и оптични продукти – ръстът на производителността е с 19.8%, а заплатата се увеличава с 3.4%. КНСБ напомня, че средната заплата в България изостава номинално между 5 и 10 пъти спрямо старите държави членки и около два пъти спрямо новите държави в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. teraflop
    #5

    На фона на увеличаващата се бедност в България,Галъп твърди,че българите са доволни от заплатите си. Казано е веднъж. Ситият на умиращия от глад не вярва. България.

  2. daskal
    #4

    Интересни резултати от "Галъп". Нека бъдат по-смели. Следващото "изследване" да посочи 83% доволни и 14% недоволни. Така и копанята им ще е по-пълна.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  4. Лизи Гугуткова
    #2

    Архивите разказват: 280 червени фамилии ограбиха България и живеят в палати. И продължават да ни крадят! От 1945-47 г. до сега, само 5 години Не са управлявали комунисти и бивши комунисти и техни помагачи, поклонници на Мамона.

  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.