Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Броят на часовете по физическо се запазва

Намерението за намаляването им създаде напрежение в кабинета

0 коментара
Броят на часовете по физическо се запазва

Часовете по физическо възпитание в училище се запазват в сегашния си обем, заяви министърът на образованието Тодор Танев след правителственото заседание в сряда, на което явно е имало напрежение заради обявеното предишния ден от Танев намаляване на задължителните часове по спорт в учебната програма с 52 часа.

В сряда сутринта заместничката му Ваня Кастрева обясни пред Нова телевизия, че намалят часовете по физическо възпитание и спорт в ІІІ, ІV, V и VІ клас, но за сметка на това ще се водят само от специалисти.

Три часа по-късно след разисквания в Министерския съвет и очевидно забележка от страна на премиера Бойко Борисов министър Танев промени позицията си и обяви, че часовете по физическо възпитание от ІІІ до VІ клас няма да се пипат.

Тази сутрин съм разпоредил физкултурата в училище да се изучава по начина и с хорариума от часове, които се прилагат и сега, каза министър Танев след заседанието на правителството.

Това стана в присъствието на спортния министър Красен Кралев. Двамата се явиха заедно пред медиите, за да демонстрират, че "има хармония и единомислие и няма напрежение по отделните казуси" по думите на министър Кралев.

В момента учениците имат 85 часа на година физическо възпитание и спорт от ІІІ до VІ клас, което е по два часа и половина на седмица.

За да са здрави поколенията

Часовете по физкултура се запазват, за да са здрави децата, стана ясно от думите на министър Танев, защото е променил решението си за по-малко от 24-часа.

Той обясни, че от предоставени му от експертите данни часовете по физическо възпитание у нас са повече, отколкото е средният за Европа. Понятието "средно европейско ниво" не е мерило за нито една държава в общността, допълни обаче проф. Танев.

"Нашата потребност е да имаме по-здраво поколение и това зависи единствено от нас", каза просветният министър. Той призна, че затлъстяването сред децата е сериозен проблем.

Проучване на Националния център за обществено здраве сочи, че броят на децата с наднормено тегло непрекъснато се увеличава. Над 32% от момчетата и над 28% от момичетата са с наднормено тегло или страдат от затлъстяване, сочи изследването направено през 2014 г.

Спрямо предишното от 2008 г. делът на децата с наднормено тегло се е покачил с около 2%, а с 1.6% са се повишили случаите на затлъстяване. По този показател сме доста над средното за Европа, където около 20% от децата са с наднормено тегло.

Едва около 20% от децата спортуват

Проучването показва още, че само 22% от момчетата и 14% от момичетата у нас практикуват ежедневно умерена или интензивна физическа активност в продължение на поне 1 час.

Половината от момичетата прекарват средно 5-6 часа след училище в седнало или легнало положение, без да извършват физическа активност. При момчетата този дял заема 36%, сочи още проучването.

Масова практика в училищата у нас е, учениците от първи до четвърти клас да не си взимат дори и тези часове по физическо, които се водят от класния ръководител. Често те се използват, за да се навакса пропуснатото по други учебни предмети. Това поставя под необходимост часовете по физическо да се водят от специалист.

Масово децата в началния курс не знаят и не са ги учили в училище на основни физически упражнения – като кълбо напред и назад, мост, скок и т.н. Това е изключително важно за правилната стойка и походка на децата и недопускането на гръбначни изкривявания, но това не се разбира от учителите в началното образование.

Заради тревожните данни правосъдният министър обеща да направи "всичко възможно, странично и допълнително, а в крайна сметка то да кацне и в наредбата догодина, за да има увеличение на спорта".

По-малка лятна ваканция, за сметка на по-чести през годината

От следващата учебна година учениците ще имат по-малка лятна ваканция, за сметка на по-чести през годината. Такива са плановете на просветното министерство, каза заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева пред Нова телевизия.

"За нас ще е по-добре, ако ваканциите са по-чести. Тази година направихме първата стъпка като удължихме междусрочната ваканция до една седмица", коментира Кастрева.

По повод плановете за промени и за разпределението на часовете и предметите в средното образование Кастрева посочи, че сумарно децата ще учат повече чужд език, както и малко повече български език.

Часовете по философия няма да се намалят, а учебните предмети, свързани с изкуствата, ще се изучават само до десети клас.

Според Кастрева новите планове дават възможност на училищата да се "самопрофилират".

"В момента профилираната подготовка се избира от училището като брой часове, но учебната програма се разработва от министъра от 9-и клас до 12-и клас. Промяната, която ще направим, дава възможност на езиковите училищата да изработят своя програма и сами да преценят къде и кога да бъдат включените избираемите, но задължителни часове", обясни Ваня Кастрева.

Зам.-министърът посочи, че вече ще може да разработва учебните програми за профилирана подготовка единствено и само в 11-и и 12-и клас.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.