Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел: България трябва да полага непрестанни усилия за реформи

1 коментар
Брюксел: България трябва да полага непрестанни усилия за реформи

България трябва да полага непрестанни усилия за реформи, за да възстанови потенциала си за растеж, пише в доклад на ЕК с икономически анализ на страната ни, предаде Българското национално радио.

Работният документ е част от задълбочен преглед на българското стопанско управление заради открити макроикономически дисбаланси. Бюрокрацията, корупцията и политическата нестабилност се смятат за едни от най-големите пречки пред извършването на стопанска дейност.

Все още не е разработен прозрачен механизъм за определяне на минималната работна заплата и на минималните социалноосигурителни вноски, отбелязват експертите на Еврокомисията.

Промените в заплатите и данъчните политики не доведоха до по-бързо създаване на работни места, особено за ниско квалифицираните работници.

Системата на здравеопазването е изправена пред значителни предизвикателства - ограничена достъпност, ниска степен на финансиране и незадоволителни здравни резултати
Пречките пред участието на децата в неравностойно положение, и особено на ромските деца, в предучилищното и началното образование все още не се отстраняват по последователен начин.

Функционирането на финансовия сектор като цяло се стабилизира, но продължават да съществуват рискове. Съществуването сделки между свързани лица при банковите кредити, застраховането и пенсионните фондове, продължават да представляват значителни предизвикателства за надзорния орган.

През следващите години Комисията очаква промени в структурата на собствеността в банковия сектор. Продажбата на банките с гръцка собственост, които държат 20% от пазара, експертите в доклада смятат за възможни заради промените в техните институции майки.

Корупцията продължава да буди значително безпокойство в България, а отговорът на националните органи продължава да бъде възпрепятстван от слаби и фрагментирани институции.

Оставащите слабости на системата на обществените поръчки ограничават използването на европейските структурни и инвестиционни фондове. Ограниченият приток на преки чуждестранни инвестиции и банково кредитиране възпират растежа на частните инвестиции в България. Несигурността и големият обем на необслужваните кредити ограничават капацитета на банките да разширят кредитирането и са отрицателен фактор за инвестициите, са част от заключенията в анализа на Еврокомисията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    От гледна точка на "универсалната икономика" ние сме много зле. За средната класа животът се е подобрил. За бедните и необразованите само сериалите са различни. Защо има разлика между чуждестранни и български инвеститори? Първите внасят бизнес отвън и го развиват с "наши средства", а вторите правят това, на което са научени.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.