Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел готви глоба за България за застой при законите за "зелената енергия"

4 коментара
Брюксел готви глоба за България за застой при законите за "зелената енергия"

Брюксел готви глоба за България затова, че е изпуснала сроковете да приложи в пълнота еврозаконодателството, което гарантира развитието на енергията от възобновяеми източници. С друго решение Европейската комисия започва производство срещу България за прилаганата до началото на тази година отстъпка от 25 стотинки на литър при зареждане на автомобилите, стана ясно в петък. Подозренията са, че страната ни е потъпкала принципи на общия пазар на ЕС.

Защо се иска глоба за зелената енергия?

ЕК директно обяви в четвъртък, че е взела решение да предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз за налагане на финансови санкции за това, че не е приложено законодателството за "зелената енергия".

От ЕК посочват, че държавите членки е трябвало да приложат еврозаконодателството до 30 юни 2021 г. Оказва се, че единствено България и Словакия не са уведомили за никакви мерки за прилагането му.

България изостава в прилагането на ключова директива, която практически осигурява правната рамка за развитието на енергията от възобновяеми източници във всички сектори на икономиката на ЕС. В нея се залага задължителна цел, която да бъде постигната на равнище ЕС до 2030 г. от поне 32% енергия от възобновяеми източници. Освен това тя предвижда да се даде възможност на гражданите да играят активна роля в развитието на възобновяемите енергийни източници при собственото потребление. В директивата се определя и повишена цел от 14% за дела на възобновяемите горива в транспорта до 2030 г. и се подсилват критериите за гарантиране на устойчивост на биоенергията.

Както става ясно, България не е обърнала внимание на редица предупредителни писма от Брюксел. През юли 2021 г. ЕК е изпратила официални уведомителни писма на България и Словакия. Към онзи момент на власт в България е първият служебен кабинет на Стефан Янев. През декември 2021 г., след като не получава уведомление за мерки за прилагане на законодателството, ЕК е изпратила мотивирани становища, в които призовава София и Братислава да уведомят за всички свои мерки за транспониране на директивата.

"Поради това Комисията предявява искове пред Съда на Европейския съюз срещу двете държави членки", заявиха в четвъртък от ЕК.

ЕК проверява и 25-те стотинки на литър

ЕК започна производство срещу България за прилаганата отстъпка от 25 стотинки за литър гориво, но която важеше само за собствениците на коли, регистрирани в България. По този начин страната ни е увредила основния принцип на общия пазар на ЕС - свободно движение на стоки, услуги и капитали за всички граждани на общността.

"ЕК реши също да започне производство за установяване на нарушение срещу България за това, че е въвела мерки, които противоречат на разпоредбите за вътрешния пазар, като е въвела схема за компенсация за гориво, която води до по-ниска цена на горивата само за собствениците на превозни средства, регистрирани в България", се казва в съобщението на ЕК.

Отстъпката бе въведена на 9 юли и приключи в края на 2022 г. За прилагането ѝ бяха отпуснати общо 150 млн. лв.

Иск и за увреждане на биоразнообразието

В четвъртък ЕК също реши да предяви искове пред Съда на ЕС срещу България и още пет държави членки, които не са приложили част от разпоредбите за "предотвратяването и управлението на въвеждането и разпространението на инвазивни чужди видове". Уточнява се, че инвазивните видове са растения и животни, които случайно или умишлено се въвеждат в регион, където обикновено не се срещат.

Въпреки известния напредък България не е предприела всички необходими действия за отстраняване на неизпълнението, посочват от Брюксел. Подобни искове са изпратени и на Ирландия, Гърция, Италия, Латвия и Португалия.

В детайли, засечени са 88 такива вида, за които са необходими действия на европейско равнище — например растения като воден зюмбюл и животни като азиатски стършел или миеща се мечка. "Ако даден вид вече е широко разпространен, държавите трябва да предприемат действия за неговото ликвидиране и контрол или за предотвратяване на по-нататъшното му разпространение", посочва ЕК. Инвазивните чужди видове могат да доведат до изчезването на местни видове, смятат експертите на Брюксел.

Писма за мръсния въздух

Наред с това ЕК изпраща официални уведомителни писма до 14 държави членки, сред които и България във връзка с намаляването на емисиите на няколко замърсителя на въздуха, както се изисква съгласно Директива (ЕС) 2016/2284 за намаляване на националните емисии на някои атмосферни замърсители, посочиха още от ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. gerganaplamenova93
    #4

    Проблема за мръсния въздух особено в столицата отдавна е ясен и без да ни изпращат уведомителни писма. За съжаление няма как България да регулира замърсяванията на въздуха с вредни емисии, докато за отопление се използва масово електроенергия, въглища, нафта и др. Единствено газификацията може да реши проблема със замърсяването и да се постигне чистота на атмосферния въздух, тъй като при горене природния газ отделя главно водни пари и не се отделят сажди и прах във въздуха. Това би трябвало да го

  2. Sgt. Pepper
    #3
    Отговор на коментар #1

    А къде са ония зеленско-либерални kpeтени дето цвилеха като настъпани пришки срещу атомните централи в Козлодуй и Белене?

  3. Калико Джо
    #2
    Отговор на коментар #1

    За тях печалбите от износа на ток, за нас - глобите и намалените инвестиции.

  4. The Rock
    #1

    Къде са сега ония русофилски нещастници дето виеха за въглищните централи, да плащат те глобата!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.