Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел изрази задоволство от гръцко-турското споразумение за строежа на газопровод

0 коментара

Европейската комисия е доволна от споразумението между Гърция и Турция за строежа на газопровод, който ще свързва двете страни и ще захранва с газ останалите държави от ЕС и региона, съобщи солунската агенция МПА.

Споразумението бе подписано на 23 декември миналата година между газовите компании ДЕПА и Боташ и предвижда изграждането на газопровод, чрез който през Гърция, Турция и Италия синьото гориво ще стига до останалите страни от ЕС.

Европейската комисия е особено доволна от изхода на гръцко-турските разговори и от подписаното споразумение, което не само ще укрепи мира и стабилността в района, но и ще допринесе за доставката на природен газ от Каспийско море и Иран до страните от разширения Европейски съюз и Балканите, каза европейският комисар по енергетиката и заместник-председател на Еврокомисията Лайола де Паласио.

Газопроводът на гръцка територия е с дължина 85 километра и минава през северногръцкия град Комотини. Отсечката е на стойност 115 милиона евро. ЕС финансира 50 на сто от проучвателните работи по проекта.

Строежът на газопорвода на турска територия се оценява на 80 милиона долара. Отсечката е с дължина 209 километра - минава през азиатската част, след това по дъното на Мраморно море и стига до границата с Гърция.

Днес и утре в румънската столица Букурещ ще се състои съвещание на Ръководния комитет за реализация на проекта за друг газопровод- Набуко. Той предвижда свързване на Турция със западноевропейската система за пренос на газ, съобщава днес в. Зиуа.

Проектът Набуко е за транзит на каспийски газ от Турция към Централна Европа през територията на България, Румъния и Унгария, а в Австрия газопроводът трябва да се свърже с европейската система, посочва изданието.

В реализацията на проекта участват турската компания Боташ, българската Булгаргаз, унгарската Мол, австрийската ОMV и румънската Транзгаз. В рамките на ЕС се очаква през 2020 г. потреблението на газ да достигне 900 милиарда кубични метра годишно, което е двойно повече от количеството, потребявано през 2000 година.

Вносът на газ ще бъде около 60 процента от общото търсене. В момента по-голямата част от вноса на газ в ЕС се осъществява от Русия, затова съюзът търси алтернативни източници, а проектът Набуко е един от тези примери, посочва Зиуа.

Затова проектът бе включен в програмата Трансевропейски мрежи, а 50 процента от разходите за проучването на приложимостта на Набуко, са съфинансирани от ЕС, отбелязва още букурещкото издание.

Румънската компания Транзгаз и унгарската Мол се договориха да свържат системите си за пренос на газ чрез изграждането на тръбопровод от Сегед /Унгария/ до Арад /Румъния/, който да има капацитет до два милиарда кубични метра газ годишно и дължина 105 км, от които 60 км на територията на Румъния.

Цената на инвестицията на румънска територия е 18,3 милиона евро, а срокът за пускане в действие - септември 2004 година, пише Зиуа.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.