Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел каза "да" на ограниченията за лотобилети

Управляващите не горят от ентусиазъм да приемат законопроекта за хазарта на Валери Симеонов

5 коментара
Брюксел каза "да" на ограниченията за лотобилети

Ключовите промени в Закона за хазарта, с които сериозно се ограничава продажбата и рекламата на лотарийни талони, вече имат "зелена светлина" от Европейската комисия.

Това става ясно от отговори до Mediapool от министерствата на икономиката и на финансите.

През пролетта тогавашният вицепремиер, а сега депутат от "Обединени патриоти" - Валери Симеонов, инициира важни промени в Закона за хазарта с цел да се ограничи лотоманията у нас, която кара хиляди българи, много от които социално слаби, да дават последните си пари, за да търкат билетчета в лотариите на хазартния бос Васил Божков.

Въпреки че на теория Симеонов получи принципна подкрепа за промените от ГЕРБ и БСП, на практика законопроектът му тръгна с фалстарт още на първото заседание на бюджетната комисия, която трябваше да го разгледа - на 20 юни. Тогава председателката на комисията Менда Стоянова от ГЕРБ обяви, че текстовете няма да се обсъждат, а първо ще се пратят за задължителната в такива случаи нотификация до Европейската комисия, тъй като такова е изискването на Директива (ЕС) 2015/1535, установяваща процедура за предоставянето на информация в сферата на техническите регламенти.

Още тогава беше ясно, че процедурата ще забави проекта с най-малко четири месеца, както се и случи.

"Началната дата на нотификацията е 14 юли тази година. Периодът на прекъсване (изчакване) е приключил на 15 октомври 2018 г. По време на този период не са постъпвали предложения, бележки, коментари и подробни становища от службите на Европейската комисия и/или държавите членки. В тази връзка няма правна пречка, свързана с изискванията на Директива (ЕС) 2015/1535, да бъдат предприети действия по окончателното приемане на законопроекта", посочва Министерството на икономиката. У нас само ведомството на Емил Караниколов има право да извършва нотификация на всички проекти на технически регламенти, включително на закони.

В случая с хазарта МИ не се е самосезирало за нотификацията, а е било подтикнато от финансовото министерство, което го е уведомило за законопроекта на Валери Симеонов. От МФ също потвърдиха, че ЕК е дала "зелена светлина" за промените в хазарта още на 15 октомври. След това, на 9 ноември, ведомството на Владислав Горанов е уведомило Менда Стоянова, че процедурата по нотификация е приключила, но депутатката от ГЕРБ научи за това от Mediapool.

"Ще се занимаем със законопроекта след Нова година", заяви Стоянова.

Валери Симеонов коментира, че ще настоява текстовете да се разгледат. "Не съм се отказал. Ще искам проектът да се разгледа от бюджетната комисия. Държавният бюджет вече е гласуван, така че има възможност текстовете да се придвижат", каза Симеонов пред Mediapool.

Законопроектът на Симеонов предвижда забрана не само на пряката, но и на непряката реклама на хазартни игри, с изключение на показването на наименованията на игрите, търговската марка на операторите и тегленето на тиражите. Другата съществена промяна е забраната за продажба на талоните във всякакви търговски обекти, както е в момента, и ограничаването ѝ до специални пунктове за залози с лиценз от комисията по хазарта.

Законопроектът бе предизвикан от агресивната и сериозна по обем реклама на хазартни игри основно по Нова телевизия и бТВ, която се оказва легална, въпреки че в закона има забрана на пряката реклама на хазарт.

Според изнесени от агенция "Медия клуб" данни "Националната лотария" е рекламодател №1 в България както за 2017 г., така и за първото полугодие на 2018 г. с вложения съответно от 23 млн. евро и 13 млн. евро в телевизионна и печатна реклама. Според в. "24 часа" само договорът на лотарията с Нова телевизия е на стойност около 25-30 млн. лв. годишно.

Срещу промените на Симеонов се зароди силна съпротива както от страна на самото хазартно лоби и неговите бизнес организации, така в средите на спорта, който също се ползва от благодеянията на хазартните босове.

Оттук нататък съдбата на законопроекта не е ясна, но не личи особен ентусиазъм сред управляващите той да бъде окончателно приет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #5

    Хазартът е вредно нещо, разлагащо обществото, давайки празни надежди и фалшива вяра! Колкото по-отчаян и обезверен е един човек, толкова по-силно търка ! Не е случайно, че силите насочени за отчайване на обществото са толкова много ! Спортът най-добре може да се финансира от силна държава със силна икономика, справедлива и работеща съдебна система и народ с достойно заплащане !

  2. Чалгаристан
    #4

    Нямам нищо против бедните търкачи чакащи частната "Национална лотария" на Черепа да им донесе късмет. Имам против държавата да стимулира хазарта. Ходих наскоро до митницата цялата сграда е препълнена с реклама на Национална лотария всякакви типове пана, постери, транспаранти те следват. Отиваш в пощата и вместо да си пратиш пратка чакаш някой да си купи че да търка. Там също е пълно с реклама, на стъкла, на каса... Получаваш пенсия и даваш данък надежда супер удобно. Ясно е и че ГЕРБСП и ДПС имат интерес да търкате. Това си е вид данък.

  3. Dr. Web Browsing
    #3

    Такъв е манталитетът ни. Балкански. Също така източноевропейски. Не бива да се бърка демокрацията (като социално обществено устройство) с търкането на картончета, т.е. лотарийни билетчета, също не бива да се бърка демокрацията с нашенските хазартни босове и юнаци а'ла-Булгарикус (всъщност, има ги навсякъде по света в своята национална окраска и одежда, разбира се), както и с други тъмни (или сенчести) страни на луната - т.е. на демокрацията. Но такива са реалностите, особеностите, на балканския пейзаж,

  4. [email protected]
    #2

    Социално слаби,да дават последите си пари,за билетчета?!?!?!?!?!?!?!?!?!??!?!?! Ма много загрижени за парите на социално слабите от ДБ бе!

  5. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Дорде е демокрация, ще търкаш и ще се надяваш!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.