Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел не гарантира, че догодина приключваме преговорите за членство

0 коментара

Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген предупреди, че макар да има напредък в преговорите за членство на България и Румъния, няма гаранции, че те ще приключат до края на 2004 година.

Ферхойген е отправил това предупреждение в сряда, пред комисията по външните работи на Европейския парламент, съобщи информационният Интернет-портал за ЕС Euractiv, цитиран от БТА. Пред комисията комисарят по разширяването е направил преглед на докладите за напредъка на всички кандидатки за членство в ЕС, които ще бъдат оповестени на 5 ноември.

По искане на докладчика за България в Европейския парламент, Ферхойген обяснил изявлението си с думите, че не съществуват гаранции, но че има воля от страна на Европейската комисия да приключи преговорите с двете страни през 2004 година. Еврокомисарят отказал да коментира повече този въпрос, повтаряйки, че приключването на преговорите с България и Румъния никога не е било гарантирано, отбелязват днес румънските вестници. "Вярвам, че това е възможно, но би било погрешно да създаваме впечатлението, че всичко е вече направено", казал еврокомисарят.

За първите 10 държави, които трябва да се присъединят към съюза през май 2004-та, пред европарламента Ферхойген посочил, че подготовката за разширяването на ЕС върви по план. Макар че новите държави - членки трябва да положат много усилия да осъществят необходимите реформи, процесът ще се увенчае с успех, смята той. Еврокомисарят е изтъкнал и голямата решимост да ускори реформите по политическите критерии, която показва Турция, кандидатстваща за започване на присъединителните преговори.

Думите на Ферхойген противоречат на вчерашното изявление на финансовия министър Милен Велчев, при завръщането му от Брюксел, където той, външният министър Паси и евроминистър Кунева се срещнаха с комисаря по разширяването на заключителни консултации по годишния доклад за България.

Пристигайки в София, пред медиите финансист №1 заяви, че Европейската комисия ще препоръча в редовния си доклад България да бъде приета за член на ЕС през 2007 г., а преговорите с нея да завършат през 2004 г. Като източник на тази информация Велчев посочи срещата във вторник с Гюнтер Ферхойген.

Както се оказва днес, почти едновременно с Велчев, но в Брюксел, Ферхойген е отказал гаранции за крайния срок на присъединителните преговори.

Още във вторник, непосредствено след срещата си с българските министри, на брифинг пред медиите еврокомисарят посочи няколко изисквания, за да успее България да приключи преговорите догодина, с този състав на Европейската комисия, каквато е обявената от София цел. Той заяви, че ако страната ни постигне успешни реформи в съдебната и административната системи и продължи да въвежда ефективни мерки в икономическата и социалната сфери, ще приключи преговорите за членство през 2004 г. и няма да има пречки да се присъедини към съюза през 2007-ма.

Помолена да коментира позицията на Ферхойген пред европарламента, днес министърът по европейските въпроси Меглена Кунева намекна, че ако в редовния доклад има условности пред приключването на преговорите през 2004, вината може да е на северната ни съседка Румъния.

"Ние сме в деликатна ситуация заради тендема с Румъния. Отделянето на двете страни би било политически некоректно от страна на Еврокомисията, но аз с цялата си отговорност мога да заявя, че България може да приключи преговорите през 2004", заяви тя на пресконференция днес, помолена да коментира думите на Ферхойген. Тя обясни, че в момента България има 25 приключени глави, предложение да затвори глава "Правосъдие и вътрешен ред", част от глава "Земеделие" също е затворена. Тоест, в края на годината може да имаме 26 и половина приключени глави, а Румъния ще бъде с едва 19 затворени преговорни позиции.

"Идеалната ситуация е да напредваме равномерно, но вече имаме няколко примера за изчакване от страна на по-напредналите държави, както например в случая с Испания и Португалия", заяви министърът.

Кунева обаче допълни, че не е в интерес на страната да бъде откъсната от важен принцип - да бъде оценявана според заслугите. Нека ни съдят точно според това, което сме и което можем. Мога да пожелая успех на съседите и да настоявам България да се третира според своите заслуги - това е в интерес и на двете страни, посочи още тя.

В същото време евроминистърът заяви, че няма никакви основание за съмнения, че България ще приключи преговорите догодина, ако продължи да има политическата подкрепа на ЕС. Резултатите, постигнати от страната ни от предишния до предстоящия през ноември редовен доклад са впечатляващи, няма област, в която да не сме напреднали и ако докладът е обективен, трябва да отчете този напредък, посочи тя и добави: "България може да приключи преговорите следващата година, знам какво сме направили по глава "Правосъдие и вътрешен ред" и очаквам то да бъде оценено. Ако това не бъде направено, значи има политическа пречка от някоя от страните - членки, защото Еврокомисията е предложила главата за затваряне".

На конкретния въпрос дали на срещата си с българските министри във вторник в Брюксел Ферхойген действително е казал, че в доклада си ЕК ще препоръча приключване на преговорите през 2004 и присъединяване през 2007, Кунева обясни: "Не знам какво ще пише в доклада и освен това съм поела ангажименти за конфиденциалност на тези разговори".

Тя единствено посочи, че ако я има, тази препоръка ще бъде не в самия доклад, а към съпровождащ документ или ще бъде обявена специално на срещата на върха в Рим.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.