Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел ни поставя 6 задачи

47 коментара
Брюксел ни поставя 6 задачи

Европейската комисия ще препоръча България и Румъния да бъдат приети в ЕС на 1 януари 2007 г., но двете страни ще трябва да изпълнят съответно шест и четири задачи до 31 март, ако не искат да се задействат санкции. Това е записано в проектодоклада на Брюксел, който ще бъде публикуван във вторник, но извадки от него са предоставени на ББС.

Публикацията е в унисон с изявлението на еврокомисаря по правосъдието Франко Фратини, който в събота каза, че няма нужда от предпазни клаузи за членството на София и Букурещ в ЕС от догодина.

Проектодокументът обаче отваря възможността за санкции срещу двете страни, ако те не продължат реформите след влизането в ЕС. Докладът премахва заплахата от забавяне на членството с една година, която беше използвана за натиск за ускоряване на реформите през последните месеци, но натискът ще продължи под формата на най-тежките условия за членство в историята на блока.

Тояги в запас

Комисията не размаха голямата тояга, но пази други тояги в запас, пише ББС.

"Сигурно е 100 процента, че годината е 2007", казва високопоставен представител на ЕС, "но санкциите остават възможни по-късно."

Докладът потвърждава, че "България и Румъния са осъществили напредък в подготовката си за членство, като са показали, че могат да прилагат принципите и законодателството на ЕС след 1 януари 2007."

Корупцията и организираната престъпност обаче са източник на сериозна загриженост особено в случая с България, както и санитарната безопасност на храните и създаването на агенции за селскостопанските субсидии на ЕС.

Докладът изброява подробно всички мерки, които Европейската комисия е готова да вземе, "ако страните не вземат мерки за решаване на проблемите". В най-чувствителната област - борбата с корупцията и реформата на съдебната система, представителите на ЕС смятат, че напредъкът в Румъния е вече необратим, след като са били повдигнати обвинения в корупция срещу водещи политици и редица разследвания на митнически служители, съдии и дори началник щаб на армията.

България също започна да разследва високопоставени политици, служители и прокурори, но без особени конкретни резултати. До момента не е разкрито нито едно от почти 200 мафиотски убийства през последните години.

Докладът определя шест конкретни задачи за България и четири за Румъния.

От България се иска да промени конституцията си и да премахне двусмислеността по отношението независимостта и отчетността на съдебната система. Страната ни трябва да проведе "професионални, непартийни разследвания по обвинения в корупция по високите етажи на властта". Другото изискване е за "вземане на мерки за предотвратяване на корупцията особено по граничните пунктове и в местните власти". Настоява се и за "стратегия за борба с организираната престъпност, най-вече със сериозната престъпност, прането на пари и системно да се конфискуват авоарите на престъпници".

Докладваме в Брюксел на шест месеца

Безпрецедентен е фактът, че двете страни ще продължат да бъдат наблюдавани дори след влизането в ЕС, отбелязва ББС.

Това се нарича двусмислено "механизъм за подпомагане и удостоверяване на прогреса след приемането", за да се избегне впечатлението, че двете страни ще станат второкласни членове на ЕС. От България и Румъния обаче ще се очаква да докладват в Брюксел на всеки шест месеца. Първият доклад трябва да е готов на 31 март. Това е и срокът за създаването на напълно функционални системи за разпределяне и контрол на средствата на ЕС в областта на селското стопанство.

След тази дата ЕК ще задържи една-четвърт от парите, отпускани за фермери в България и Румъния, на стойност стотици милиони евро. Тези съкращения ще продължат година или повече.

Може да спрат българските полети до ЕС

Възможно е ЕК да ограничи достъпа на България до вътрешния авиационен пазар на ЕС, ако страната не подобри сигурността на полетите и самолетите. На български самолети ще бъде забранено да летят в страни от ЕС.

На 1 януари се очаква българският и румънският премиери да празнуват заедно на мост над Дунава, който бележи границата между двете страни. ЕС ще завърши на тази дата разширяването си в бившия комунистически блок, след като други 10 страни се присъединиха през 2004.

Но за ЕС това е повече изпитание, а не празненство. Повечето ограничения, отбелязани в доклада, бяха вече споменати по-рано, но те никога не са споменавани или използвани при предишни разширявания на ЕС. Те трябва да успокоят все по-скептичното обществено мнение на Запад и особено в четирите страни, които тепърва трябва да ратифицират договорите за приемане - Германия, Франция, Дания и Белгия.

Те трябва също така да изпратят ясно послание до Турция и другите кандидати на Балканите, че ЕС ще се  замисли много сериозно преди приемането на нови страни

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мира
    #48

    Не са само комунистите виновни за жалост, а цялата политическа класа. Истината за разкапаната ни съдебна власт е една: незабавно изкарване на следствието и прокуратурата от нея, защото това е нечувано и невиждано, страната на обвинението да е равно с арбитъра, т. е. съдът!!! Но те искат всички да са магистрати, и няма спасение от тези алчници и ненаситни за власт и привилгии червенодрешковци. За следствието пък, което в повечето случаи е хванало кореми, да не товорим. Веднъж завинаги трябва да се

  2. САМО ТАКА
    #47

    БОЙ И САМО БОЙ-КОМУНИСТИТЕ САМО ОТ ТОВА РАЗБИРАТ!

  3. Bobo
    #46

    a

  4. Bobo
    #45

    l

  5. Bobo
    #44

    l

  6. Диди
    #43

    Прави са еврокомисарите !Политическият морал и поведението на нашите управници за вярване ли са ?

  7. Петров
    #42

    Да се чуди човек с кой акъл ни приемат, макар и условно. България се управлява от коммафия, която стои в сянка и командва първанов (първо поколение с обувки) станишев, царо, доган, медии, соцагенции и т.н. и т.н.Какво ще прави такава държава в ЕС не ми е ясно.

  8. НЕМА МЪРДАНЕ
    #41

    АХА

  9. Тошко Тошев
    #40

    Той е ходил в Брюксел, следователно, ЕС са негови хора. От ясно по - ясно!

  10. Maniak
    #39

    i to ES shte go napravi ne nie

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.