Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел обнадежди Македония и Сърбия за еврочленство, отправи критики към Турция

1 коментар
Брюксел обнадежди Македония и Сърбия за еврочленство, отправи критики към Турция

Македония, Сърбия, Черна гора и Хърватия получиха добри новини за бъдещото си членство в Европейския съюз. В същото време Албания, Босна и Херцеговина, Косово и Турция все още не са готови за присъединяване. Това показват обявените в сряда годишни доклади на Европейската комисия за напредъка на страните от Западните Балкани и Турция по пътя за присъединяването им към ЕС.

"Процесът на присъединяване стимулира реформите в Черна гора и Сърбия. Той помага да се създаде една по-стабилна и просперираща Европа", заяви еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле.

Македония

Македония успешно продължава да изпълнява политическите критерии и е готова да започне преговори за членство, е мнението на Еврокомисията.

Въпреки че Македония е постигнала известен напредък в сферата на правосъдието и публичната администрация, са нужни още усилия за гарантирането на ефективното прилагане на съдебната и административната реформа, борбата с корупцията и свободата на изразяване в медиите, е отбелязано в доклада.

Слабостите във върховенството на закона продължават да пречат на правилното функциониране на пазарната икономика. Ефективността на публичната администрация пък остава ниска и някои регулаторни и надзорни агенции все още нямат нужната независимост и ресурси, за да изпълняват своите функции, е посочено в доклада.

ЕК препоръчва още да бъде заздравен диалогът между правителството и опозицията, за да се гарантира гладкото функциониране на институциите.

Сърбия

Сърбия да стане кандидат-член на ЕС, препоръчва Европейската комисия. Добрата оценка се дължи на предаването и на последните двама обвиняеми на Международния наказателен съд за бивша Югославия, за което страната е похвалена. Сърбия изпълни всички 46 искания на съда в Хага за предаване на подсъдими.

Европейската комисия обаче очаква от Сърбия да постигне напредък в отношенията си с Косово като за целта трябва да се подпише споразумение.

Черна гора

Еврокомисията препоръчва започване на преговори и с Черна гора за членство в ЕС. Това е забележим напредък за страната, която се отдели само преди пет години от Сърбия, отбелязват агенциите.

Черна гора е постигнала добър прогрес по ключовите приоритети, но реформите трябва да продължат, е посочено в доклада на ЕК. Подгорица трябва да консолидира усилията си за борба с корупцията и организираната престъпност и да гарантира пълното прилагане на антидискриминационното законодателство.

Турция

Според Европейската комисия преговорите за присъединяването на Турция ще получат нов стимул, ако страната продължи пълното прилагане на ангажиментите си към Митническия съюз на ЕС и постигне прогрес за нормализиране на отношенията с Кипър.

Нужни са и значителни, допълнителни усилия за гарантиране на основните права в повечето сфери. Това се отнася преди всичко по отношение на свободното изразяване. Многото съдебни дела срещу писатели и журналисти, както и ограничаването на достъпа до интернет предизвикват сериозни опасения, е отбелязано в доклада.

ЕК посочва, че Турция остава важен партньор за енергийната сигурност в ЕС и продължава подготовката по проекта "Набуко”.

Албания

Условията за започване на преговорите за присъединяване на Албания към ЕС не са изпълнени напълно въпреки извършения прогрес, смята ЕК.

Албания е похвалена за "конструктивната роля", която играе в поддържането на регионална сигурност и стимулирането на добри съседски отношения с другите държави в Западните Балкани и със страни от ЕС.

Въпреки това обаче са нужни значителни и постоянни усилия за посрещане на дефицитите в полето на политиката. Въпреки относително доброто провеждане на местните избори на 8 май и като цяло позитивния процес в преброяването на бюлетините, вотът е белязан от недостатъци и противоречия, е отбелязано в доклада.

Не са извършени значителни стъпки в реформирането на публичната администрация. Прогресът в борбата с корупцията е ограничен. Има опасения за натиск, пречещ на медийната независимост.

Босна и Херцеговина

Босна и Херцеговина има "доста ограничен напредък в реформите и постигането на европейските стандарти", смята ЕК. Според доклада страната няма политическа воля за реформи, а институциите са слаби, без достатъчно средства и хора и поради тази причина често съществуват само на хартия.

Косово

Властите в Прищина трябва да започнат провеждането на обширна програма за жителите на Северно Косово, настояват от Еврокомисията. Докладът отбелязва, че изборите в Косово са били белязани от сериозни пропуски. Нарушителите трябва да бъдат изправени пред съда и трябва да бъде постигнат прогрес в избирателната реформа. Капацитетът на публичната администрация остава слаб. Полицейските и съдебните власти трябва да активизират усилията си за борба с организираната престъпност и корупцията, които остават основни проблеми в страната, е отбелязано в доклада.

Хърватия

Хърватия, която трябва да се присъедини към ЕС през 2012 г. получава добра оценка за положените усилия. Еврокомисията посочва, че страната е извършила добър цялостен прогрес, особено в полето на съдебните и фундаменталните права, конкуренцията, както и правосъдието, свободата и сигурността.

Хърватия трябва да засили административния си капацитет по отношение на правилното изпълнение на европейското законодателство и стандартите за усвояване на европейските фондове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    ЕС събира баламите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.