Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел отново не откри държавна помощ в случая с "Алея Първа"

6 коментара
Брюксел отново не откри държавна помощ в случая с "Алея Първа"

Европейската комисия е потвърдила през септември решението си, че българските власти не са допуснали нарушение при продажбата на част от Морската градина през 2009 г. на "Холдинг Варна" за реализацията на проекта "Алея Първа". Това става ясно от отговор на европейския комисар по конкуренцията Хоакин Алмуня на запитване на зеления евродепутат Никос Хрисогелос по случая.

През 2009 г. няколко неправителствени организации подадоха сигнал в ЕК, че "Холдинг Варна", част от варненската бизнесгрупировка ТИМ, е получила държавна помощ чрез сделката за 122 дка от Морската градина без търг или конкурс. Договорът е сключен между дружеството и бившия областен управител на Варна Христо Контров на 15 юни 2009 г. Земята е оценена на 11 747 445 лева, което прави по около 50 евро на квадрат.

Аргументът на властта за продажбата е, че "Холдинг Варна" има сертификат за инвеститор първи клас за проекта си "Алея Първа", планиран за територията на Морската градина. Той предвижда инвестиции от 73.10 млн. лв. в "комплекс за предоставяне на широк кръг от обществени услуги, свързани с лечение, възстановяване, рехабилитация, квалификация на кадри за нуждите на туризма, организиране на семинари, симпозиуми, конгреси, информационни услуги" и т.н.

Проблемът в случая е, че обект на сделката са терени – изключителна държавна собственост, които мистериозно са трансформирани в частна държавна собственост – за промяната няма решение на Министерския съвет. Според гражданските сдружения, сигнализирали ЕК за случая, цената е непазарна, защото имотите са били в регулация, но оценителят не го е отчел като фактор. Официалният отговор на купувача гласеше, че инвестицията в терена на практика ще бъде много по-висока от платената цена поради необходимостта от скъпо струващо укрепване на скат, който попада в него.

От отговора на Алмуня от 6 септември тази година става ясно, че ЕК е изискала обяснения по случая още при получаването на сигнала. "Казусът е разгледан от Европейската комисия вследствие на жалба, подадена от група неправителствени организации през декември 2009 г. В жалбата се твърдеше, че има предоставена държавна помощ от община Варна на частното дружество "Холдинг Варна" АД чрез продажбата на парцел общинска земя под реалната ѝ стойност през юни 2009 г. и без прилагане на процедурите за възлагане на обществени поръчки", казва Алмуня пред евродепутатите.

Според информацията, подадена от българските власти, въпросният парцел е бил оценен в рамките на две екс-анте (предварителни) оценки от независими експерти и е бил продаден на по-високата от двете предложени цени.

"Докладите от двете независими оценки, предоставени в Европейската комисия, изглеждат достоверни и отговарят на националното и специфичното законодателство по отношение на продажбата на земя от централната и местната власт", гласи становището на Алмуня.

"Като анализирахме цялата информация, налична в комисията по казуса, не намерихме основание за неправомерно предоставяне на държавна помощ съгласно чл. 107(1) от Договора за функционирането на ЕС. Казусът беше приключен с изпращане на писмо на жалбоподателите на 26.09.2011 г.", е казал още той.

Според Хоакин Алмуня наскоро получената информация, която се отнася за събития, които са се случили няколко години след сделката, не предоставя нови доказателства за това, че тя е реализирана на цена, по-ниска от пазарната.

"Новата жалба изброява някои фактически неточности в оценките, които са били възложени от българските власти, но при все това няма ясни индикации, които да променят основните заключения в тези експертни доклади. С оглед на тази преценка службите към Комисията не намират причина да започнат ново проучване по казуса", гласи становището на Европейската комисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Щом ЕК не смята, че има държавна помощ трябва да се сезира съда на ЕС в Люксембург. Варненското НПО да заведе дело. Отделно законодателството трябва да се промени така, че зад всеки подпис на държавен или общински ръководител върху акт свързан с частни лица (независимо за какво се отнася - ако ще да е за поднасяне на цветя за 8-ми март на служителките в общината) да стои търг или конкурс.

  2. В и К
    #5
  3. Анонимен
    #4

    Пичове от Медяпул, стига сте се мъчили с тия варненски простотии. И без Алея Първа Морската градина се е превърнала в един огромен нужник. След като общината не я поддържа а и не иска да дава пари, по-добре да дойде ТИМ. Има ли алтернатива?

  4. Анонимен
    #3

    Да се оплачеш в Брюксел е равностойно да се оплачеш на арменския поп

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  6. Анонимен
    #1

    Брюксел отново не отри държавна помощ в случая с "Алея Първа".. Какво значи "ОТРИ"?? Значи ли, че някой в Медиапул е заспал? Вероятно. Бойко Борисов е виновен, че Медиапул спят!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.