Европейската комисия е препоръчала на Сърбия да прекрати работите по изграждането на газопровода "Южен поток" до момента на пълната хармонизация на проекта с европейското законодателство, съобщава белградският вестник "Политика", цитиран от БТА.
Това е втората подобна препоръка, отправена от Брюксел, след като поиска същото от България в началото на юни.
"Европейската комисия по принцип не е против проекта "Южен поток", защото е много важно да се увеличат начините и източниците на снабдяване с газ на Западните Балкани. "Южен поток" би бил още един начин, но не и нов източник на снабдяване с газ. Европейската комисия не е против газопровода, а против начина, по който се осъществява този проект", се казва в текста, цитиран от сръбските медии.
Брюксел подчертава още, че като всеки друг голям инфраструктурен проект в Европа, така и "Южен поток", трябва да има твърди юридически и регулаторни рамки и се добавя, че такива рамки още няма.
"Междуправителствените споразумения, подписани с Русия за "Южен поток", не съответстват на европейските закони, а тъй като една от компетенциите на комисията е да прилага законите на ЕС, тя ползва всички достъпни юридически средства, за да се увери, че газопроводът се развива и функционира при пълно спазване на законите на съюза", се подчертава в текста.
Позицията на Еврокомисията за "Южен поток" в случая със Сърбия не е изключение, "нещо повече, нито едно междуправителствено споразумение, подписано от Русия за "Южен поток", не съответства на законите на ЕС". Тази позиция остава непроменена както в случая с държавите членки на ЕС, така и за трети страни, включително за Сърбия", продължава позицията на Брюксел
В текста се подчертава, че в дългосрочен интерес на Сърбия като страна - кандидат за членство в ЕС, е да осигури участието си в проекта "Южен поток", като не нарушава основните принципи на европейските закони.
В същото време Еврокомисията насърчава Сърбия да работи за свързване с българската газопреносна система и припомня, че е отделила 14.2 милиона евро за този проект, който би допринесъл за развитието на енергийната сигурност на Сърбия.
В текста се посочва и че Европейската банка за възстановяване и развитие също е обещала да подкрепи този проект, ако Сърбия извърши преструктуриране на компанията "Сърбиягаз" в съответствие с правилата на ЕС, пише "Политика".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
А защо Брюксел не се скара и на Виена, когато австрийците подписаха договор между Газпром и OMV за южен поток?
Сърбия била руска колония, а ние чия сме. Няма смисъл да отговаряш, знаем отговора.
Сърбия е рускя калания,където Газпром притежава56%от сръбската икономика и военна,руска база в Ниш,маскирана под името База за борба с бедствията.Затова още дълго ще заблуждава ЕС,че е за европейски правила и лоялнаст към ЕС и НАТО.Целта на Сърбия са само европейските фондове и привилегии на територията на ЕС.
Мераци, мераци (да го няма "Южен поток"). Но само с мерак не става.
По-вероятно е Южен поток въобще да не се състои, поне докато Путин е на власт. А в Русия властелините не си отиват доброволно
"Южен поток" няма никакъв шанс да бъде осъществен, ако не е в съответствие със законите на ЕС, това трябва да е ясно и на кремълското джудже и на неговите блюдолизци тук и в другите страни.