Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел повтаря критиките към България в по-смекчен тон

31 коментара
Брюксел повтаря критиките към България в по-смекчен тон

Еврокомисията представи в Брюксел редактиран и смекчен окончателен вариант за междинния доклад за свършеното от България в областта на правосъдието и вътрешните работи. Документът е технически, сведен само до 6 страници констатации и стремежът е бил да отпаднат всякакви оценъчни твърдения, което се отчита позитивно от управляващите в София.

Докладът съдържа познатите критики за недостатъци в борбата с корупцията, особено по високите етажи на властта, и организираната престъпност.

"Няма присъди над добре известни криминално проявени лица, които отдавна са в полезрението на службите”, се казва в документа.

При представянето в четвъртък говорителят на ЕК Йоханес Лайтенбергер не отрече, че до последния момент докладите за България и Румъния са били обект на разговори с властите в двете страни.

Настоящият доклад съдържа технически актуализирана информация за по-съществените промени, настъпили в България през изминалите шест месеца.

Той не съдържа оценка на постигнатия напредък. Съобщението, прието от ЕК на 23 юли 2008 г., остава валидна основа за оценка на постигнатия напредък, следващата оценка ще е през лятото на т.г., се казва в документа.

Дотогава България трябва да докаже, че е установила стабилна съдебна система , която може да се справи с организираната престъпност и с корупцията. Отбелязано е, че са нужни повече резултати в борбата срещу корупцията под формата на обвинения и присъди.

Акцентирано е върху забавеното прилагане на приетия закон за конфликт на интереси, отбелязва се и неустановеният парламентарен контрол над ДАНС, необходимостта от реформа в досъдебната фаза, неясното партийно финансиране, купуването на гласове и т. нар. заменки на земи.

Комисията настоява за "прозрачни и отчетни правила на разделение между ДАНС и МВР във връзка с използването на специални разузнавателни средства и за обема на парламентарния контрол върху дейността на ДАНС”.

Низходяща тенденция в борбата с корупцията

"Данните за всички предприети действия по случаи на корупция показват низходяща тенденция през втората половина на 2008 г. в сравнение с първата половина на годината. Тази негативна тенденция изглежда продължава през ноември и декември 2008 г.", се казва в доклада.

Без напредък в наказателното преследване на мафията

От Еврокомисията признаха, че много са се старали да не пропуснат позитивното, като работещия вече инспекторат към ВСС и дейността на смесените екипи ДАНС – МВР-прокуратура срещу престъпността и корупцията.

"Следващите стъпки трябва да бъдат обвинения срещу членовете на наблюдаваните криминални групировки”, препоръчва ЕК.

По отношение на борбата с тежките престъпления, прането на пари и конфискуването на имущество на престъпници се посочва, че "представената от българските власти статистика не отчита съществена промяна през 2008 г. в наказателното преследване, включително на съдебна инстанция, на организираната престъпност. През последните месеци липсват важни съдебни решения по знакови дела за организирана престъпност."

"Въпреки направените предложения от съдебната власт и от външни експерти Наказателният кодекс все още не е преработен, а изключително тромавото наказателно производство не е достатъчно рационализирано", констатира ЕК.

Предупреждава се за евентуални проблеми с изменения закон, който задължава съдилищата да прилагат съкратена процедура, която автоматично води до налагане на наказание под правния минимум, ако подсъдимият признае фактите и поиска прилагането на тази процедура, независимо от тежестта на извършеното престъпление. Преди 1 януари 2009 г. съдиите можеха да решават дали да уважат подобно искане на подсъдимия.

ЕК ще следи отблизо какви са последиците от тази поправка и ще оцени дали тази разпоредба е отстъпление по отношение на правната защита срещу тежки престъпления, включително измами и корупция по високите етажи.

Твърде малко от сложните дела стигат до съд

ЕК констатира, че все още не са предприети действия по посочените елементи на неефективност в досъдебната фаза. Твърде малко от сложните наказателни дела стигат до съда. Делата продължават да се връщат на прокуратурата или да се бавят, като това често се дължи на превратно прилагане на процесуалните норми

В доклада се посочва още необходимостта от "важни закони в областта на замяната на земи, конфликта на интереси в държавната администрация, финансирането на политическите партии и отнемането на имущество, придобито по престъпен начин.”

"Властите трябва да положат повече усилия и за пресичане на практиката да се купуват гласове. Обнадеждаващи са инициативите на гражданското общество за предотвратяване на изборни измами", отбелязва ЕК.

Търговският регистър намалява прозрачността за фирмите

Посочен е риск с влизането в сила на Закона за търговския регистър да се намали прозрачността на информацията по отношение на собствениците на активи на дружества. Търговският закон не налага изискване за регистриране на промените при придобиването и прехвърлянето на акции, които настъпват след първоначалното регистриране на дружеството. Комисията ще следи отблизо това положение, което рискува да затрудни ефективното финансово разследване.

Настоящият междинен доклад за България не засяга контрола и усвояването на еврофондовете.

Той отразява усилията, положени от различните власти, но те трябва да бъдат продължени и разширени, за да резултатни, каза говорителят на ЕК Йоханес Лайтенбергер.

ЕК очаква докладът да бъде поставен в подходящия контекст и правилно разбран, вместо да се търсят определения дали е критичен или негативен, коментира говорителят на ЕК Марк Грей.

Докладът на ЕК за Румъния не отчита напредък, а връщане назад. Констатира се, че правосъдието в северната ни съседка е "силно политизирано”, а парламентът често спъва разследвания на високопоставени политици за корупция.

Междинен доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. neotralen
    #33

    samo za bruksel se govori,i te iskat da si slojat texni firmi da si vzemat komisionnite

  2. АБФК
    #32

    Това е тезата на проправителствената телевизия bTV.Позицията на лайняни български медии.Или като я бяха нарекли "лайнометна телевизия".

  3. GP
    #31

    Като е лош доклада, една камара “демократи” се радват - с тази престъпна тройна коалиция, с “Гоце” и “СерГей” начело, комунистите създадоха мафията, и най-хубавото - “България е най-бедната и корумпирана страна в Европа”.Като не е толкова лош доклада, като ни кажат, че Румъния е по-назад, че нещо у нас все пак сме направили, същите страдат, не било вярно, лъжели ги, те си знаели.

  4. Влад
    #30

    И ние сме недоволни, че големите ни престъпници имат банкови сметки в Европа, че препират пари чрез техни банки, че продават антиките на България на тях и са добре приети в техните посолства, но не пишем доклади. А можем да понапишем доста от рода на: "Необходимо е Германия да засили борбата с организираната престъпност" - защото Германия не можа да осъди дори Айдън Дикмен, след като намери в апартамента му антики от Кипър за 20 милиона евро. Съдът в Мюнхен не бил убеден, че намерените антики са

  5. живия Илия Павлов
    #29

    Ето защо България е представена като "кенеф" за да има къде Сер-гейчо и компания след полуположителния доклад на ЕК да се из..ат от радост.ЧЕСТИТО-По здрав!

  6. твѫрд
    #28

    Сега вече го смекчиха на мушмороци.

  7. Аз Българина
    #27

    че тройната коалиция е спец по влачене на вредни за спонсорите им и за тях решения. Защо смятате че България е първенец по КОРУПЦИЯТА по високите етажи?

  8. evro-munio
    #26

    i na kraia prosto shte ni ostaviat da si tanem v kalta...

  9. 777
    #24

    От Еврокомисията са се постарали "да не пропуснат позитивното". Явно трябваше да опищим орталъка за ни имат някакъв респект като държава.

  10. Коко циганина
    #23

    Че то има ли изобщо нещо позитивно?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.