Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел преразглежда преференциите за биогоривата

6 коментара
Брюксел преразглежда преференциите за биогоривата

Законодателни промени, които ще преразгледат досегашните преференции на Европейската комисия в областта на биогоривата, ще бъдат предложени в началото на октомври, пише "Файненшъл таймс". Действията се предприемат заради притесненията, че насърчителната политика към производството и използването на биогорива води до повишаване на цените на храните, тъй като земя за селскостопански култури започва да се използва за отглеждане на технически култури, използвани за скъпите биогорива.

Въпреки че ЕК отхвърля тези обвинения, от Брюксел потвърдиха, че ще бъдат понижени целите за тяхната употреба, предаде агенция "Франс прес".

 

"Погрешно е да се вярва, че настояваме за биогорива на основата на храни", посочват в общо изявление еврокомисарите по енергетиката Гюнтер Йотингер и по климатичните промени Кони Хедегор. Те допълниха, че с новите предложения нивото на използване на биогоривата ще се ограничи до 5 на сто до 2020 г. при сегашно потребление от 4.5 процента

 

Съгласно новите законодателни предложения държавите-членки на Европейския съюз ще трябва да изпълнят европейската цел използването на биогорива в транспорта да достигнат 10-процентен дял към 2020 г., но половината от тях трябва да бъдат произведени от смет или селскостопански отпадъци като слама, а не от хранителни култури. След 2020 г. няма да има никакви преференции за биогоривата, произведени от хранителни култури.

 

"Тези нови видове биогорива не са в конкуренция с храните, нито изискват допълнително почва. Ние настояваме за биогорива, които ни помогнат да съкратим значително въглеродните емисии, които не конкурират храните и са устойчиви и зелени в същото време", подчертаха еврокомисарите.

 

Страните от ЕС освен това ще получават по-малко кредити за горивата, които се представят зле по отношение оценката на въздействието им върху земята и енергийната им интензивност.

 

Предложенията трябва да бъдат одобрени от държавите-членки, включително Германия и Франция, които са пионерите в производството на биодизел в Европа.

 

В европейската индустрия с биогоривата обаче бяха направени сериозни инвестиции под натиска на Брюксел. Сега бизнесът се опасява, че заради готвените промени тези инвестиции са застрашени, коментира "Файненшъл Таймс".

 

"Настоящото предложение на Европейската комисия заплашва една индустрия, която възникна като отговор на нейните политики и е инвестирала значителни средства в следващото поколение технологии за производство на биогорива", коментира Жан-Филип Пюг, главен изпълнителен директор на френската компания Sofiproteol.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    д-р Пол Фрейзър - NF3 замества перфлуоровъглеродите главно при производство на платки и нараства с 5% за 1год. и е 170.000 пъти по-мощен от СО2. Другото е СО2F2 заместител на бромида като дизинфекц.средство при раститителна защита и нараства с 11% за 1год. и е 5000 пъти по-мощно от СО2. 50-учени го потвърждават http://zahariada.blog.bg/novini/2012/04/13/50-vodeshti-astronavti-ucheni-i-injeneri-podpisaha-pismo-v-k.939477 и има затопляне със сигурност но причината не е само СО2 и се ''ХВАЩА'' от водораслите около ТЕЦ - http://greentech-bg.net/?p=1748#more-1748

  2. Анонимен
    #5

    Метана е в пъти по-опасен газ и идва от- 20% горски пожари,тресавища,фекалии,депа за отпадъци,газ гризу и т.н.От битови отпадъци може да се вадят милиони и ЕС сега иска да ни глобява 15000евро на ден от 2011год

  3. Анонимен
    #4

    ЕК почна много да бърка - първо въведе спестяващи крушки които се оказаха ''убийци'' - не само живака е опасен ,и има лъчи които се улавят от озоновият слой и причиняват рак и т.н. заболявания http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2523751
    Ето - http://energetskaefikasnost.info/dark-side-of-energy-saving-bulbs/?lang=bg

    Сега биогоривата били опасни и аз го знам от 2год.
    Рапицата е опасна заюото се тори и пръска с химия и убива пчелите http://www.greentech.bg/?p=32394

    Трябва да се знаят основните

  4. Анонимен
    #3

    ЕС ако ще да се саморазтурва, негова си работа. Ама ние какво правим в него?

  5. Анонимен
    #2

    EU да вземе да се саморазтури. Нищо положително няма в съществуването му. Освен премахването на границите и свободната търговия, всичко друго е вредно. Може да оставят Европарламента да се събират там и да си плямпат. Администрацията обаче трябва да се закрие като вредна паразитна структура.

  6. Анонимен
    #1

    Пустия му бизнес... Сега се опасявал, а като прибираше мангизите не се опасяваше май, а?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.