Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел прикани София да свие бюджетния дефицит до 3%

24 коментара
Брюксел прикани София да свие бюджетния дефицит до 3%

Европейската комисия (ЕК) реши да започне процедура при прекомерен дефицит за България въз основа на данните, представени от българските власти през април 2010 г. и впоследствие потвърдени от Евростат за дефицит по консолидирания държавен бюджет от 3.9% от БВП през 2009 г. Това съобщиха във вторник от пресслужбата на ЕК. Тя поиска от България да сведе дефицита си "до 3% най-късно до 2011 г." и да свие публичните разходи като предприеме планираните структурни реформи.

България е една от многото страни от ЕС, срещу които се открива процедура за надвишаване на допустимия дефицит. Покрай тежката криза на публичните финанси, в която изпадна Гърция, а бяха заплашени да я последват още редица страни, сред които Испания, Португалия, Румъния и Унгария, ЕК реши да затегне бюджетната дисциплина в ЕС и контрола над националните бюджети.

ЕК стресната от "метаморфозите" на българския дефицит

Първите данни за дефицита на България за миналата година бяха за 0.7% от БВП, което поставяше страната ни в редиците на "отличниците" в ЕС. След това дойде корекцията през април тази година на окончателните данни и дефицитът се оказа, че е 3.9% от БВП или пет пъти повече от обявения.

Финансовият министър Симеон Дянков обясни драстичната разлика с използваната методология, която в Брюксел била по-различна от тази у нас, и с "изскочилите изневиделица" неразплатени договори, сключени от предишното правителство.

Изненадващото завишение на дефицита бе последвано от предупреждението, че Брюксел ще предприеме процедури срещу страните с по-висок от допустимия бюджетен дефицит, включително и България, като е възможно да се стигне и до наказателни мерки като спиране на еврофинансирането.

От ЕК във вторник уточняват още, че макар брутният държавен дълг (14.8% от БВП за 2009 г.) да покрива съответния критерий в договора за членство, "не са спазени изискванията по отношение на дефицита, тъй като през 2009 г. той не е бил близо до референтната стойност от 3% от БВП".

Във вторник ЕК е приела две решения по отношения на България - първото е заключението за прекомерен дефицит, второто са две препоръки към Съвета на ЕС. С първата Съветът се приканва да вземе съответното решение, а с втората — да издаде препоръка към България с оглед на коригирането на прекомерния дефицит.

ЕК настоява дефицитът догодина да е под 3%

ЕК препоръчва България да сведе най-късно до 2011 г. дефицита на консолидирания държавен бюджет под 3% от БВП "по надежден и устойчив начин".

За тази цел България "трябва да положи необходимите усилия", за да избегне през 2010 г. допълнително нарастване на дефицита над планираните 3.8% от БВП, да осигури фискално подобрение от най-малко 0.75% от БВП през 2011 г. и "да конкретизира и приложи мерките, необходими за постигане на корекцията на прекомерния дефицит до 2011 г.".

За да няма рискове пред корекцията, България се приканва "да подобри управлението и прозрачността на бюджета, като засили контрола на разходите от страна на Министерството на финансите, укрепи обвързващия характер на своята средносрочна бюджетна рамка и подобри наблюдението на изпълнението на бюджета в рамките на годината, приканва още ЕК".

София задължена да се отчита за взетите мерки в отделни доклади

ЕК настоява, докато действа процедурата при прекомерен дефицит, София да докладва редовно за постигнатия напредък при прилагането на тези препоръки в отделна глава, включена в предстоящите актуализации на конвергентната програма.

България трябва да гарантира, че "бюджетната консолидация, насочена към постигане на средносрочната бюджетна цел, ще се поддържа и след коригирането на прекомерния дефицит".

От Брюксел особено настойчиво припомнят, че страната ни "трябва да повиши ефективността на публичните разходи, като изцяло въведе планираните структурни реформи в областта на публичната администрация, здравеопазването, образованието и пенсионната система".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dedov
    #25

    на цели структури излишни и редуциране на излишни функции най често дублиращи други

  2. Евроскептичка
    #24

    Това е поредната груба намеса във вътрешните ни работи! Еврозоната ще се разпадне дори и да сме под един процент. Ако слушаме всеки Ферхойген няма да стигнем до никъде!

  3. гол и бос
    #23

    От десетилетия чиновниците стопанисват Българско и паразитират и се размножават в него.Това е стар проблем,за който до сега лек не е намерен.Може ли да го намери сегашната власт, чийто чиновнически произход е несъмнен ?

  4. Глух плъх
    #22

    Ама някой друг път. Дянков пак ще им обясни, че ние (демек, корифеи банкенски и световнобанкенски) по инак го четем договора за ЕС.

  5. Схванал
    #21

    - така и трябва да бъде, нали им е вожд и учител

  6. От Драгалевци
    #20

    трябва да спазваш стриктно правилата на добрия тон в негоНали така, милиционерите

  7. Але&Со
    #19

    еднакви изисквания към всички. Наказания = да, но се започва от най-големите нарушители. А какво виждаме - на най-вмирисаните се подават стотици милиардчета, а на други, много по-читави, се размахва пръст.

  8. Макаренко
    #18

    защото гоненето на Бг няма икономическо измерение. БВП на Бг е около шейсет пъти по малък от този на Германия или Франция. т.е. едно нищо.

  9. user
    #17

    тука гледам пак всякакви разбирачи са се изсрали. препоръчвам им да видят плановете примерно на испания и франция (да не приказваме за гърция, румъния, унгария), колко им е сега дефицита, до колко смятат да го свалят и за колко години смятат да го направят!!! като допълнителна задачка могат да видят и колко са им общите дългове. и всичко това да го сравнят с българия!!!

  10. ОВНЯРОИНЧИЛИГЕНЧ
    #16

    Вече за 4-ти или 5-ти път засичам изказвания на Дянков, които го уличават в лъжа! И то съвсем официално.Я да видим сега: каза ли Дянков, че "конвергентната ни програма е одобрена"? Каза. Същия ден от ЕС (!) излязоха с опровержение че не са дали официално такова становище.След туй беше историята с фискалния резерв. "Дори не се замислям", каза Дянков, това е най-добрата опция. Да ама от МВФ се замислиха и му казаха директно, че това НЕ Е най-добрата опция. Лъжа номер две.Лъжа номер три е известната

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.