Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел притеснен от участието на Русия в тръбите на България и Румъния

38 коментара
Брюксел притеснен от участието на Русия в тръбите на България и Румъния
Министър Асен Гагаузов ще получи мандат да подпише тристранната конвенция по проекта АМБО най-рано в края на ноември, съобщиха в сряда от Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Още не са получени становищата на всички министерства, които имат отношение към строителството на петролопровод от Бургас до Вльора, уточниха от МРРБ.

Едва след получаване на становищата започва да тече двуседмичен срок, през който регионалното министерство трябва да внесе тристранната конвенция за гласуване в Министерски съвет.

В началото на седмицата македонската агенция МИА съобщи, че Албания и Македония са определили граничната точка между двете държави, през която ще минава тръбата на петролопровода. Македонските медии коментираха, че чакат само България да определи точките и да посочи изхода на съоръжението през собствената си територия.

Специалисти коментираха, че българското правителство бърза да поеме ангажименти към Русия по проекта за строителство на петролопровода Бургас–Александруполис до присъединяването на страната ни към Европейския съюз, а работата по Бургас – Вльора остава на заден план. Проблемът е нарастващото напрежение между ЕС и Русия по отношение на европейската енергийна харта, която Русия не признава.

Запознати коментираха, че Дирекцията по транзит и търговия към Европейската комисия (ЕК) е коментирала с представителите на енергийните проекти в България и Румъния присъствието на Русия в тези проекти. Според информация на Mediapool, на срещата в Брюксел на 26 и 27 октомври са били поканени хората, които ръководят Бургас-Александруполис и Констанца–Триест. Според експерти, за тръбата от Бургас до Александруполис е била представена от гръцката страна, а България не е излъчила свой представител на заседанието.

Еврокомисарите са поискали от представителите на трите проекта да им посочат източниците си на петролни доставки и предварителни разчети за транзитните такси. На срещата е бил направен преглед и на енергийната харта по отношение на връзките Русия – Европейски съюз.

Специалисти в енергийния сектор коментираха, че стремежът на руските енергийни компании е да влязат като “заварено положение” на територията на България и Румъния в рамките на ЕС и съюзът да ги третира като вътрешноевропейски фирми.

Русия не признава и не е подписала европейската енергийна харта, защото не желае да допусне чужди фирми, които да работят при равни условия на вътрешния руски енергиен пазар, но чрез България и Румъния тя ще претендира да работи равнопоставено с европейските и американските фирми на вътрешноевропейския пазар.

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу съобщи в понеделник, че в началото на следващата година комисията ще предложи стратегия в енергийната област, която да се прилага от всичките 27 държави. Крайните цели, очертани от Барозу на общата енергийна стратегия, са борбата с климатичните промени, създаване на единен конкурентен пазар във всички страни членки, който да дава на потребителите възможности за по-добър избор и намаляване на силната зависимост на ЕС от външни източници на енергия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mmmm
    #39

    Nie ne mojem da se konkurirame na nashiyat pazar zashtoto dobivaneto iziskva visoki kapitalni vlojeniya. No ot druga strana iskame da napravim paritcki ot evropeyskiyat konsumatorski pazar ot koyto vlojeniyata sa po niski a vazvrashtaemostta e po barza. Za da go postignem tozi nomer shte izviem rqcete na balgartcetata i romantcetata kato izpolzvame polititceskata sila na Ruskata darjava. E da ama ne v Evropa ne lapat muhi. Tova ne e po ustanovenite pravila po koito se pravi biznes v Evropa. Saotvento

  2. Петров
    #38

    Тия европейци нямат представа колко коварни могат да бъдат другарите комсоциалисти.С приемането на България Европа сама си вкарва руски Троянски кон, който рано или късно ще й забие нож в гърба.

  3. ЕС
    #37

    !

  4. G-n Nikoj
    #36

    Ako EC beshe priel Bulgaria po-barzo i ednovremenno s 10-te niamashe da sastestvuva tozi problem. Ne moze ot zabavianeto na Bulgaria da strada samo tia, ste strada i EC. Ne moze da podceni6 tolkova vazna strana kato Bulgaria i da ne ponese6 negativni posledstvioa. Nadiavam se tozi urok da e obica na uhoto na nedomaslenite 4inovnici ot EC.

  5. DGD
    #35

    Петров, ти си идиот!България трябва да се възползва максимално от всички възможни проекти. Само идеологически болен мозък може да пренебрегва очевидни икономически изгоди независимо дали идват от Изток или от Запад.21 век е!!!

  6. tt
    #34

    Prav si.Vseki egoizam-lichen ili korporativen ,se zaplashta.I Petrov dobre go e kazal...troyanski kon.Zabravya da dobavi obache koj go e izmisli tozi kon-grcite.:)

  7. n/a
    #33

    да търпят комуняги - проводници на руските интереси на власт и даже да ни съветват да гласуваме за тях, да си поемат сега последствията.....

  8. лимпида
    #32

    ами като са притеснени, защо не пошушнаха по-рано, че тази сделка не е приемлива, защо не отрежат сега мераците на Първанов-Станишев- Кобурготски-Доган да ни вържат здраво за "братска" Русия. Да не би да не са знаели, или тежката евробюрокрация, докато се задвижи, резето вече е паднало? Само ГОЛЕМИ ПРИКАЗКИ. Пука им, ние и без това сме приети по милост в ЕС и от сега се знае, че сме МЕКАТА ПЕРИФЕРИЯ, която ЕС може да откъсне при по-голяма опасност или просто да използва за бушон, който да го отърве от лапите на бялата мечка.

  9. Luk skywoker
    #31

    Като са толкова притеснени в Европа, да удължат живота на 1, 2, 3 и 4 блок. Не е в наш интерес да закриваме 3 и 4 блок, просто е наглост от тяхна страна, да искат България да откаже на Русия енергиини доставки, естествено срещу обвързване с договор за построяване на АЕЦ БЕЛЕНЕ.

  10. ???
    #30

    A zashto ne se pritesnyat ot trabite deto vrazvat Germany za Russia ??? Ili vseki si gleda interesa samo BG politicite se grijat za interesite na bivshi i nastoyashti "golemi bratya" ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.