Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел проверява търга за строежа на "Южен поток" у нас

Енергийният еврокомисар на разговори за газопровода в петък в Москва

21 коментара
Брюксел проверява търга за строежа на "Южен поток" у нас

Европейската комисия проверява дали България е допуснала нарушения на европейското законодателство с обявената на 21 декември 2013 г. в края на миналата година процедура за избор на изпълнител на проектирането, строежа и въвеждането в експлоатация на българския участък от газопровода "Южен поток". Това заяви във вторник Шантал Хюс, говорител на комисаря по вътрешния пазар.

 

Заявления за интерес и участие в предквалификацията можеха да се подават до 10 януари и до крайния срок документи подадоха 11 компании, съобщиха от "Българския енергиен холдинг", който дели поравно с "Газпром" участието в дружеството за българското трасе. Реално заради коледните и новогодишните празници кандидатите имаха девет дни да си подготвят документите. Това може да доведе до жалби срещу провеждането на процедурата. Интересна подробност е, че първата подобна процедура, обявена на 31 октомври 2013 г. със срок до 15 ноември, бе прекратена с мотив именно недостатъчното време за подготовка на заявленията.

 

В Еврокомисията знаят, че има тревоги около обществените поръчки за изграждане на българския участък от "Южен поток", каза Шантал Хюс, цитирана от БНР. "Нашите експерти разглеждат този въпрос. Все още е твърде рано да кажем какви правила трябва да се прилагат и дали някои от тях са били нарушени, но правим оценка на ситуацията и сме установили съответните контакти. Във всички случаи Европейската комисия отдава голямо значение на правилното прилагане на правилата за обществени поръчки в целия Европейски съюз", заяви тя.

 

Говорителката уточни, че обичайният срок за провеждане на подобна процедура е минимум 10 дни. Според нея е важно да се изясни какви европейски норми действат, тъй като става дума за международно споразумение и за даване на изключителни права. Хюз обаче подчерта, че във всички случаи европейските норми трябва да се прилагат.

 

В петък еврокомисарят по енергийните въпроси Гюнтер Йотингер ще има разговори в Москва с руския министър на енергетиката Александър Новак за това, че междуправителствените споразумения за изграждането на газопровода "Южен поток" на територията на ЕС трябва да бъдат предоговорени, тъй като не отговарят на европейските изисквания за осигуряване на достъп на трети страни до тръбата, а не само на "Газпром", както предвиждат оспорваните от Брюксел документи. Това съобщи говорителят на еврокомисаря Сабине Бергер.

 

В края на миналата година по инициатива на България шестте европейски държави, които участват в "Южен поток" дадоха на Йотингер мандат да предоговори от тяхно име споразуменията за тръбопровода. Бергер добави, че в този случай не е необходимо ЕК да бъде упълномощавана от Съвета на ЕС, но не отговори дали комисията вече разполага с мандат за преговори с Москва.

 

Междувременно руският постоянен представител в Европейския съюз Владимир Чижов предупреди, че Русия няма да преговаря с Европейската комисия за анулиране или прекратяване на валидността на междуправителствените споразумения за "Южен поток", подписани с шест държави членки на Европейския съюз, сред които е и България.

 

Той предупреди също така да не бъде подлагано на изпитание търпението на президента Владимир Путин, предаде ДПА.

 

"Що се отнася до търпението на Путин, не съветвам никого да го пробва", подчерта Чижов в отговор на въпрос докъде се простира търпението на президента към критиките от страна на ЕС преди Зимните олимпийски игри в Сочи следващия месец.

 

На 27 и 28 януари в Брюксел ще се състои среща на върха ЕС - Русия, която се очаква да премине под сянката на напрежението около Украйна.

 

През последните месеци Европейският съюз и Руската федерация влязоха в редица спорове - от Сирия през енергетиката до търговията, а най-новият е за Украйна.

 

Чижов обаче омаловажи напрежението в двустранните отношения. Все пак той призна, че е налице липса на доверие между Русия и ЕС, която според него подхранва датиращи от векове погрешни представи за другия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    Не може страните определени да се движат на втора скорост да се опитват да се ускоряват. ЕС забранява тези своеволия.

  2. Анонимен
    #20

    Спокойно, патриоти! Това, което голямата индустрия на ЕС си го иска, тя ще си го получи. Па ако ще цялата комисия да легне пред багерите на газопроводното трасе. Раздразнението идва от факта, че брюкселските зелки не съумяха 10 години да подготвят Набукко като сериозен икономически проект и частните компании ги надцакаха с Трансадриатическия. Сега си го изкарнат на новия консорциум.

  3. Анонимен
    #19

    Унгарците са мно-о-о-го по-умни от българите. Ще строят два руски ядрени блока. А ние изпуснахме питомното, а сега ще гоним дивото - скъпи и прескъпи блокове на W.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  5. Анонимен
    #17

    Изчерпа ли се търпението на Путия, става страшно. Ядосва се много и прав cepe.

  6. Анонимен
    #16

    Дълък, дебел, с квадратна глава за Серж.

  7. Анонимен
    #15

    14, замечателния! Никога няма да има Паток, панятна?

  8. Анонимен
    #14

    Номер 5, ти голям специалист бил ! На номер 5 и всички, които мислят като него, препоръчвам да се запознаят с наличните в мрежата материали ( има ги доста)по отношение на "Син поток". Този поток е твърде сходен с нашия "Южен поток" и вече доста години работи замечателно ! Тук ще се огранича да напомня, че морската част се работи от италиански фирми, които имат поне 50 години опит в подобни проекти между Африка и Италия и другаде.

  9. Анонимен
    #13

    Това е готино: 10.Къв паток, кви пет лева? Другари русофилистици, забравете! Що се отнася до търпението на путя джоджето на високи токчета, като му свърши (търпението) кво става? Ще напрюе ЕС или какво

  10. Анонимен
    #12

    Среден пръст другари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.