Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел пуска първите си "зелени" облигации през октомври

0 коментара
Брюксел пуска първите си "зелени" облигации през октомври

Европейската комисия прие във вторник рамка за независима оценка на бъдещите ѝ "зелени" облигации, което е стъпка напред към емитирането на до 250 млрд. евро, или 30 % от общата емисия по плана за възстановяване на европейската икономика "Следващо поколение ЕС" (NextGenerationEU). Първата емисия е планирана за октомври.

Одобрената рамка ще даде увереност на инвеститорите в тези облигации, че привлечените от тях средства ще отидат само за "зелени" проекти. Брюксел ще отчита влиянието им върху околната среда.

Те ще бъдат пускани ексклузивно на платформата EU-Bills, чиято аукционна програма започва на 15 септември и се предвижда провеждането на два аукциона месечно – първата и третата сряда.

"Намерението на ЕС да емитира до 250 милиарда евро зелени облигации до края на 2026 г. ще ни направи най-големият емитент на "зелени" облигации в света. Това е израз и на нашия ангажимент за устойчивост и поставя устойчивото финансиране в челните редици на усилията на ЕС за възстановяване", заяви еврокомисарят за бюджета Йоханес Хан, цитиран в съобщението на Еврокомисията.

Постъпленията от "зелените" облигации на NextGenerationEU ще финансират свързаните с опазването на климата разходи в Механизма за възстановяване и устойчивост. Всяка държава членка трябва да осигури поне 37% от финансирането за своя национален план за възстановяване и устойчивост.

Миналия септември еврокомисията обяви, че планира да събере 30% от средствата, необходими по 750-милиардната ѝ програма за икономическо възстановяване.

Според еврокомисията зелените облигации са много търсени на световните пазари, ще разширят достъпа ѝ до по-широк кръг инвеститори, ще укрепят еврото и ще насърчат и други емитенти да пуснат такива финансови инструменти.

Еврокомисарят Хан припомни, че ядрени проекти няма да бъдат финансиране по този механизъм, нито пък проекти, свързани с природен газ.

Комисарят Хан обясни, е, че правилата на Механизма за възстановяване и устойчивост позволяват при определени обстоятелства газови проекти да бъдат включени от държавите членки в техните национални планове за възстановяване и устойчивост, когато целят плавно преминаване от по-замърсяващи източници на енергия, като въглища, към по-малко замърсяващи изкопаеми горива, а именно природен газ. Но тези проекти по никакъв начин не могат да бъдат финансирани от рамката за "зелени" облигации NextGenerationEU.

През юни и юли вече бяха набрани 45 млрд. евро, с които от август се правят авансовите плащания към държавите, чиито национални планове за възстановяване и устойчивост са одобрени от еврокомисията и съвета.

Само България и Нидерландия все още не са предали своите планове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.