Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел се намеси и в батака с ВиК-ата

12 коментара
Брюксел се намеси и в батака с ВиК-ата

Под натиска на Европейската комисия, в края на мандата си българското правителство спешно се захваща да урежда собствеността върху ВиК-съоръженията, въпреки че това бе сочено за приоритет на БСП след спечелването на парламентарните избори през 2004 г.

Четири години Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) разработваше закон за ВиК-собствеността, който предизвика недоволството на водните оператори и на общините, които още през 2007 г. алармираха, че ще има проблеми с усвояването на парите по оперативната програма “Околна среда“, която финансира само водни проекти общинска собственост. После проектът скара ведомството на Асен Гагаузов (БСП) с Министерството на околната среда и водите (МОСВ), ръководено от Джевдет Чакъров (ДПС).

Миналата седмица обаче Брюксел се намеси в батака с ВиК-собствеността, изпращайки предупредително писмо, с което на България се обръща внимание да ускори решаването на проблема било чрез нов закон, било чрез изменения на съществуващите, като дотогава се въздържа от подписването на договори по оперативната програма.

Предупреждението идва на фона на отворената от МОСВ процедура за набиране на проекти за изграждане на водна инфраструктура за селища с между 2 000 и 10 000 жители, финансирани от ЕК. Срокът изтича на 5 март. Отделно ековемомството оценява 54 проекта за 1.67 млрд. евро, които на практика след писмото на Брюксел остават блокирани.

Веципримиерът по еврофондовете Меглена Плугчиева отрече пред Mediapool това да означава спиране на парите по оперативната програма, нито да е предупреждение за наказателна мярка. По думите ѝ от Брюксел просто искали да се изяснят условията на собственост върху ВиК-мрежата.

МОСВ обаче не отрича опасността парите да бъдат блокирани. Още в края на миналата седмица министерството изрази надежда въпросът да бъде разрешен спешно с промени в законите за водите, за регионалното развитие и за концесиите. От МРРБ обаче продължават да държат притежанието на водоснабдителната и канализационната инфраструктура да се уреди с отделен закон.

Плугчиева заяви още, че на среща в Министерството на финансите, планирана за 5 март, ще се вземе окончателно решение дали спешно да се коригират трите закона или ударно да се приема изготвеният от МРРБ проектозакон за ВиК-собствеността.

Какво ще се предприеме ще стане ясно след анализ на проблема, поръчан от ЕК на белгийската консултантска компания КОВИ, който ще бъде представен в четвъртък, съобщи пред Mediapool ресорният зам.-министър на регионалното развитие Димчо Михалевски. По думите му трябва да има консолидация на разрешаването на проблема със собствеността в един закон, което е по-устойчиво, отколкото да се урежда в три отделни закона.

“Това са временни мерки, което няма да решат спешната нужда от милиарди евро инвестиции във ВиК-мрежата“, коментира Михалевски.

Според него изготвеният още преди една година проектозакон регламентира уреждането на въпроса със собствеността, но МОСВ са против въвеждането на териториални съвети, ръководени от областните управители, в които участват общините. Тези съвети трябва да одобряват бизнес планове на водните дружества, както и да провеждат процедурите по концесионирането на ВиК-мрежата. Ведомството на Чакъров иска това да правят подопечните му басейнови дирекции.

По думите на Михалевски обаче екоминистерството не дава достатъчно аргументи за исканата промяна в управлението на водния сектор и въпросът кой ще взема решенията в отрасъла трябва да бъде изчистен в четвъртък..

Според Плугчиева най-бързото решение е с поправките в трите закона. Според Михалевски, а и експерти от МОСВ, това е опасно, защото може да се породят нови проблеми по отношение на европейското законодателство.

Специалисти от ековедомството посочиха, че много бързо може да се вкара в Закона за водите глава, която да урежда собствеността на мрежата, както това бе направено преди пет години, но после се взе решението за отделен закон. По същия начин стоят нещата и с вкарването на глава за ВиК-концесиите в съответния закон.

Освен това така бързо щели да се решат проблемите с оперативната програма и финансирането на общинските водни проекти, но остават висящи въпросите със собствеността върху хидромелиоративните съоръжения, управлявани сега от структурите на “Напоителни системи“ в Министерството на земеделието и храните, както и хидроинфраструктурата на НЕК, коментираха и представители на МОСВ и Михалевски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Цеко
    #13

    Да уволняват некадърните си протежета или преждевременно и те да си ходят. България има значителен човешки потенциал, но заради протежета не може да го реализира. Некадърниците вън и като огладнеят ще намерят пътя.

  2. Цеко
    #11

    Да уволняват некадърните си протежета или преждевременно и те да си ходят. България има значителен човешки потенциал, но заради протежета не може да го реализира. Некадърниците вън и като огладнеят ще намерят пътя.

  3. Цеко
    #10

    Да уволняват некадърните си протежета или преждевременно и те да си ходят. България има значителен човешки потенциал, но заради протежета не може да го реализира. Некадърниците вън и като огладнеят ще намерят пътя.

  4. boii
    #9

    Няма нещо, до което да се е докоснал Михалевски и да не го е провалил! Справка: спрените средства по ФАР за МРРБ

  5. nik
    #8

    Разбрахте ли защо това "управление" трябваше да бъде пратено по дяволите много отдавна?!Дори, ако беше станало при последния вот на доверие, щяхме да спечелим половин година, поне!Е, сега ще сме само наблюдатели на "подвизите" им още шест месеца!

  6. коментатор
    #7

    Така работи милата родна тристранна и все по-странна коалиция. Този проблем беше ясен още в края на 2007г., когато бяха одобрени 7-те оперативни програми. За година и половина обръчите от кенефи не успяха да измислят нещо по въпроса със собствеността на ВиК-мрежите. И сега Брюксел пак ще ги бие по твърдите тикви. И пак ще действат бързо, прибързано и припряно. САМО ДАЛАВЕРИ ИМ СЕ ВЪРТЯТ В ГЛАВИТЕ. ЗА НИЩО ДРУГО НЕ НАМИРАТ ВРЕМЕ.

  7. ИНСПЕКТОР
    #6

    Като гледам, имената на най-големите "умни" играчи на Централите им са се заели да решават тези въпроси, то трудно ще се стигне до разбирателство, въпреки, че са крадиционни партньори.

  8. UDARENIK
    #5

    4 godini udarno isto4vane na pari i sredstva sega udarno se setiha da priemat i isgotvjat udarno sakoni pravilnizi s koeto sastra6avat sa poreden p^t da ni se otnemat finansovite pomosti.Sega e goljamoto udsrni4esko jelanie ds mogat eventualno v poslednsts minutka da poograbjat nesti4ko.Pripomnjat mi Udfarenoto/usarni4estno na provalenijat komunisti4eski rejim na OFeto i BKPeto na ist&knati saslujili udarnizi na sozialisti4eskija trud,predisvikvasti smjah kato si gi pripomnja Slava Bogu BB si

  9. независим
    #4

    От тази статия не разбирам, защо трябва да се правят поправки в 3 закона, а да не се приеме един, който според написаното се е готвил 4 години !!! ??? Предполагам, че тези, които са го готвили не са го правили безплатно. Поредното хвърляне на прах в очите с цел създаване на предпоставки "нашите" фирми да спечелят изпълнението на обектите по оперативната програма. Къде беше Станишев през тези четери години? А къде е сега? Той има ли мнение по един важен въпрос в тази държава или единствената му работа е да се заяжда с Бойко Борисов.

  10. ВиК инженер
    #3

    Браво на ЕК. Крайно време беше да спрат краденето от водната мафия. Собствеността на инфраструктурата е само претекст. Може ли в нормална държава да спрат еврофондове и шефа им да продължи да лъже и да краде т.е. Димчо Михалевски и неговия консултант Пламен Никифоров (БСП крадец от десетилетия)отдавна трябваше да бъдат в затвора.Като видяха, че не могат за излъжат ЕК заглобиха българския народ със заем над 80 милиона от Световната банка за строежи на стари язовири. Само за актуализирането на проектите им взеха 3-4 милиона лева. Е те това се казва кражба ...А ние мълчим и ги търпим.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.