Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел се отказа да разделя банките-гиганти

1 коментар

Европейската комисия предложи нови правила, които да попречат на най-големите банки да осъществяват рисковата дейност търгуване с финансови инструменти за собствена сметка, но се отказа от разделянето им.

С обявените в сряда нови правила надзорните органи получават правомощието да изискват от подобни банки да обособят някои потенциално рискови операции по търгуване с финансови инструменти от приемането на депозити, ако извършването на такива операции застрашава финансовата стабилност. Новите мерки трябва да доведат и до по-голяма прозрачност на някои транзакции в небанковия сектор, които допълват вече предприетите реформи за укрепване на финансовия сектор в ЕС.

Европейската комисия отбеляза, че някои банки в ЕС все още са прекалено големи както за да бъдат оставени да фалират, така и за да бъдат спасени, а са и твърде комплексни, за да бъдат преобразувани. За да се ограничат рисковете, свързани с търговията с финансови инструменти за собствена сметка, са необходими допълнителни мерки и по-специално тя да се обособи структурно от функцията на банките по приемане на депозити.

Предложението за структурна реформа на банките в ЕС ще се отнася само до най-големите банки, които търгуват в значителен мащаб с финансови инструменти. Забранява се търгуването за собствена сметка с финансови инструменти и със стоки, което формира единствено печалба за банката.

Предвижда се предоставяне на надзорните органи на правомощието, а в някои случаи и на задължението да изискват обособяване на друго високорисково търгуване с финансови инструменти (напр. операции, свързани с поддържане на пазара, комплексни деривати и секюритизация) в отделни правни субекти в рамките на групата (т.нар. субсидиаризация).

Целта е да се избегне рискът банките да заобикалят забраната за някои видове търгуване чрез скрито търгуване за собствена сметка, което би могло да придобие големи размери или спекулативен характер и евентуално да постави под заплаха както цялата банка, така и финансовата система в по-широк смисъл. Банките ще имат възможност да не обособяват тези дейности, ако могат да докажат, че генерираните рискове се ограничават чрез други средства.

Предложението включва и установяване на правила относно икономическите, юридическите, управленческите и оперативните връзки между обособения субект, занимаващ се с търгуване за собствена сметка, и останалите подразделения на банковата група.

Еврокомисарят по вътрешния пазар и услугите Мишел Барние заяви, че "с днешните предложения се добавят последните елементи от законодателната уредба на европейската банкова система. Те са посветени на малък брой крупни банки, чиито мащаби и комплексност са такива, че евентуален фалит би застрашил цялата финансова система".

По думите му "предложените мерки ще укрепят допълнително финансовата стабилност и ще гарантират, че грешките на банките няма да се плащат от джоба на данъкоплатеца".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Брюксел прелива от управленски идеи. Разделете ги, после ги завържете на фльонга, току виж може да потръгне.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.