Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел ще действа, ако България не е спряла реално "Южен поток"

2 коментара
Брюксел ще действа, ако България не е спряла реално "Южен поток"

Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер заяви, че вярва на българския премиер, че дейностите по "Южен поток" са прекратени, но ще предприеме действия, ако получи доказателства за обратното. Руският енергиен министър Александър Новак пък обвини, че Брюксел оказва натиск над България за тръбата като ѝ спира еврофондовете. А лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обясни, че като се върне на власт неговата партия проектът ще бъде реализиран по европейските правила и ще има нов търг за строител, до който няма да се допускат фирми с наложени санкции от ЕК и САЩ.

Йотингер допусна в четвъртък, че "Южен поток" е част от политическа игра на Русия, а не само въпрос на инфраструктура и икономика. Той коментира и медийните информации, че в България работата по проекта продължава, въпреки уверенията на кабинета в обратното.

”Ние трябва да работим с правителството и аз имам доверие на премиера. Може би, ако някакви дейности продължават, но няма нови поръчки, това все пак означава прекратяване. Ако не е така – моля ви, дайте ми снимки и кадри, и аз ще предприема действия”, каза Йотингер, цитиран от БНР.

Според него съдбата на "Южен поток" до голяма степен зависи от инвеститорите, защото в интерес на всички е да не се вкарват пари в подобен проект, преди да се стигне до приемливо решение, което е в съответствие с европейското законодателство.

Този негов коментар вероятно е предизвикан от изявление на един от акционерите в морското трасе на "Южен поток" – германската "Винтерсхал", в която обаче основен акционер е "Газпром", че работите по подводния участък ще продължат дори и Брюксел да има негативно отношение към газопровода.

В България основните законови проблеми са три – те засягат околната среда, вътрешния пазар и конкуренцията, както и Втория и най-вече Третия енергиен пакет, каза комисарят, като посочи специално начина, по който в България се вземат решенията за това кой ще проектира и кой ще строи газопровода.

България ще строи газопровода "Южен поток", само ако отговаря на законите на Европа, казва лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред Ройтерс в четвъртък.

"Конкретните стъпки и действия ще зависят от многото "ако"... Ако ние спечелим изборите, ако сформираме правотилство. Но принципът е ясен – заедно с Еврокомисията и при пазване на правилата на ЕС ще се строи. Ако тези правила не се спазват, няма да се строи", посочва Борисов, на когото се гледа като на най-вероятния бъдещ премиер, посочва агенцията.

Той обеща да се анулира договора за строежа на българския участък на "Южен поток", подписан с консорциум, воден от руската "Стройтрансгаз" на бизнесмена Генадий Тимченко, срещу когото САЩ наложи санкции. Борисов заяви, че при бъдещ нов търг конкурсна документация ще получат европейските партньори, а до процедурата няма да бъде допусната нито една компания, срещу която има наложени санкции от САЩ или ЕС.

Руският министър на енергетиката заяви, че партньорите по проекта "Южен поток" са подложени на натиск от страна на ЕК. "Еврокомисията зае твърда позиция по експлоатацията на трансгранични инфраструктурни проекти с руско участие – газопроводите ОПАЛ, "Южен поток", "Ямал-Европа". Днес на някои от партньорите по "Южен поток" се оказва натиск. В частност нашите български колеги бяха заплашени с пълно спиране на финансирането от еврофондовете. При това никакви конструктивни решения, отчитащи интересите на инвеститорите и потребителите, не се предлагат", каза Новак, цитиран от руското издание "Интерфакс".

Той заяви също така по време на провеждащия се в Москва Световен петролен конгрес, че Русия не се стреми да доминира на световния енергиен пазар. "В своите действия ние ме ориентирани към основните пазарни механизми. Използването на енергетиката като геополитически инструмент води до засилване на усещането за нестабилност, влошаване на инвестиционния климат в енергетиката, което в крайна сметка се плаща от потребителите", каза Новак.

"Нашата задача е да помогнем на национално и международно ниво да се създадат прости и разбираеми правила за разпределяне на енергоресурсите, свеждайки до минимум влиятинеот на политиката върху тях. Русия последователно повдига нуждата от създаване на такава система от правила, основани на принципите на енергийната сигерност – още от Петербургската среща на върха на Г-8 през 2006 г.", каза руският министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #2

    Марионетното,проруско правителство на Орешарски нанесе на България такива щети,които застрашиха позицията ѝ в ЕС и света,че ще трябват години,за да се поправят.Към момента,БГ,заедно със руската база на Балканите-Сърбия,сме заплаха за сигурността на ЕС.

  2. ivancho ivanov
    #1

    "Уважение всекиму, доверие никому" - надпис в наша селска кръчма! Добра препоръка за ЕК при работа с настоящето българско правителство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.