Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел склонен и да не се продава газовата ни мрежа

Не сме поставяли изрично условие за приватизация, важно е да се възстанови конкуренцията, заяви еврокомисар Вестагер

2 коментара
Брюксел склонен и да не се продава газовата ни мрежа

Европейската комисия би приела и други варианти за "Булгартрансграз" освен приватизация. Това стана ясно от изказване на еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер пред БНР.

В края на юни, след заседание на Съвета на Европейския съюз, премиерът Бойко Борисов съобщи, че антитръстовите регулатори на блока са поискали от България да продаде част от държавния оператор на газопреносната мрежа "Булгартрансгаз", за да се гарантира конкурентната среда на газовия пазар и до мрежата да имат достъп и частни търговци на газ, освен държавния "Булгаргаз". В противен случай ни заплашват глоби в размер до 300 млн. евро.

На 28 и 29 юни Борисов, заедно с вицепремиера Томислав Дончев, е разговарял с ръководството на ЕК и председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск за проблема.

През миналата година ЕК обвини "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), който е собственик на "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз", че нарушава антитръстовите закони на ЕС, като възпрепятства достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура в България. Жалбата бе внесена от "Овергаз Инк", която не успя да осигури транзит за собствени доставки, след като отрязана от продажба на количества на "Булгаргаз", а в края на 2015 г. спря захранването ѝ с газ и от "Газпром", макар руската компания да е акционер в развод в дружеството.

Все още няма окончателно решение на ЕК по казуса с "Булгартрансгаз", защото проверките продължават, но претенциите на българската страна са, че вече газовият оператор осигурява достъп до мрежата и на трети лица, особено след подписването на споразумение с гръцкия оператор ДЕСФА, което позволява внос на суровина от южната ни съседка и виртуална търговия и вече са реализирани две сделки за импорт на синьо гориво.

Алтернативното предложение на Борисов е разделяне на собствеността на "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз". Това означава, че едно от двете дружества ще бъде извадено от състава на БЕХ. Сходен бе подходът на българското правителство при подобна наказателна процедура срещу държавния енергиен холдинг за злоупотреба с монопол при търговията с електроенергия заради общата собственост върху НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2" и Българската независима енергийна борса. В крайна сметка бе решено енергийната борса да се прехвърли на финансовото министерство, което обаче все още не е станало факт.

И на Вестагер, и на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер им е обяснено поради какви причини кабинетът не желае да продава оператора на газовите тръби, заяви преди време премиерът Бойко Борисов.

В четвъртък Вестагер отрече да е поставяла на правителството изрично условие да се продаде "Булгартрасгаз".

"Нямаме само един предпочитан вариант, че всичко трябва да стане точно по този начин. Някои дялове могат да се приватизират, но може да се намерят и други решения", коментира тя.

"Искаме да се възстанови прозрачността и конкуренцията, за да няма риск от щети за гражданите поради твърде близките отношения между дружествата", уточни Вестегер.

Еврокомисарят потвърди, че разговорите за алтернативни варианти за разделяне на собствеността продължават с правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. иван клепаров
    #2

    Единствените които притежават собственост в този сектор са само руснаци.Те вече опитаха един път да ни откраднат законно газопреносната система чрез проекта Белене.Тегли се голям заем залагаш активите на БЕХ /държавата/ и готово поредния "законен" руски грабеж. Затова другарите не обичат контрола от ЕС. Не бива да бъдем наивници, защото се задава поредния опит чрез Белене пак да ни сложат примката руснаците и техните верни рускоговорящи другари. Няма европейски диктат има европейски контрол над червената

  2. zachariev
    #1

    Престараването пречи да се разбере европейския диктат. Най-просто е да се направи сравнение с подобни предприятия от други, в Европа и света, страни и да се настои за запазване на националните интереси. Стана практика държавата да се разпродава /раздава/ за жълти стотинки !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.