Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП и ДПС надделяха – “вносът на гласове” остава

258 коментара
БСП и ДПС надделяха – “вносът на гласове” остава

Драматични обрати, кавги и процедурни “уловки” белязаха последния ден на парламента преди ваканцията, когато депутатите веднъж приеха един текст, а след това точно обратния, свързан с принципа за уседналост на местните избори. Така в крайна сметка бе дадена зелена светлина на “изборния туризъм” и “вноса на гласове”, които трябваше да бъдат ограничени с изискването да могат да гласуват само онези, които през последните 10 месеца преди датата на изборите са живели в дадено населено място.

Първо беше прието, че това са български граждани, които имат адресна регистрация по постоянен и настоящ адрес на територията на съответната община, включително с постоянен и настоящ адрес в различни общини на територията на България. Текстът бе предложен от Петя Гегова (НДСВ) и мина “на косъм” със 113 гласа “за” на опозицията и част от НДСВ срещу 104 “против” от БСП и ДПС и 8 “въздържал се”. Решаващият един глас в полза на ограничението бе на Николай Камов, лидер на ПС “Социалдемократи” и депутат от Коалиция за България.

Представители на ДПС протестираха бурно, БСП поиска проверка на кворума, а председателят на парламента Георги Пирински даде почивка. След това той нареди да бъдат събрани всички карти на отсъстващи депутати, които се оказаха основно от НДСВ и подложи на прегласуване целия параграф от закона, в който попада спорния текст.

Така текстът беше отхвърлен. “Против” бяха 95 депутати, 1 се въздържа, а 94 отново го подкрепиха. Сега в закона няма уточнение какво означава “живял 10 месеца в съответната община или населено място”. Шефът на правната комисия Янаки Стоилов (БСП) каза, че въпросът с дефиницията на уседналостта “остава открит”.

По думите му гражданите трябва да са живели 10 месеца по постоянен или настоящ адрес в съответното населено място, за да могат да гласуват. Това ще се отчита по тяхната адресна регистрация, а с такава разполага всеки, които има лична карта, включително изселниците, които са с двойно гражданство.

Опозицията напусна залата

Опозицията се възмути и напусна пленарната зала, без да участва в окончателното приемане на закона. Произнесоха се емоционални речи, показателни за градуса на напрежението и хаоса в парламента. Втори ден мнозинството превръща във фарс гласуването на този много важен закон, днес е върхът на фарса, заяви от трибуната зам.-председателя на ДСБ Екатерина Михайлова. Гласуването се подменя буквално през няколко минути, обстановката е ненормална, няма да участваме в това, добави тя.

Георги Пирински обясни, че първото гласуване е проведено с чужди карти и след като бяха иззети, са приети текстове, които мнозинството иска и опозицията няма на кого да се сърди.

Съпредседателят на БНС Красимир Каракачанов се обърна към депутата от Коалиция за България Атанас Мерджанов, поискал проверка на вота, със следните думи: “Вие, г-н Мерджанов, предпочетохте вазелина и ще го получите. Ще получите и това, което следва след вазелина.”

Лидерът на “Атака” Волен Сидеров заяви, че БСП се “саморазобличи” като  “ибрикчийска партия”, което е “позор” и обяви 27 юли за “ден на ибрикчията”. Той призова Георги Първанов да наложи вето, ако е български президент.

“Срамувам се, че съм народен представител от това НС”, заяви Атанас Щерев от НДСВ.

След това СДС, ДСБ, БНС и “Атака” напускаха залата, а “опозицията” от НДСВ, явно насметена за нелоялно коалиционно поведение със спешно обаждане на царя, остана. Депутати твърдят, че преди ден тройната коалиция се договорила да отпаднат ограниченията за гласуване на изселници от Турция, но от НДСВ на срещата бил Милен Велчев, който е в конфликт с голяма част от останалите жълти депутати, които в петък гласували напук.

Между коалиционните партньори в парламента прехвърчаха искри. Последен шанс за разпадащото се НДСВ е да отиде при националистите, каза депутат от левицата на свой колега от царската партия.

Не знам защо се получи такава драма на базата на войнстващ национализъм от страна някои опозиционни фракции, минаващи за демократични и европейски, коментира председателят на червената парламентарна група Михаил Миков. “Не знам защо се размахва само антитурската карта – продължи Миков - уседналостта не се отнася само за изселниците в Турция, а за всички български граждани, които се трудят извън страната”. Той смята, че в 21 век опозицията е превърнала уседналостта в “клише на национализма”.

Обмисля се сезиране на КС

От опозицията казаха, че възнамеряват да сезират Конституционния съд, тъй като четирите текста от един параграф са започнати да се гласуват един по един, но по средата процедурата е прекъсната, след което Пирински предложи да се прегласува целият параграф, с което бе отменен съдържащ се в него текст. Не може текстове от един параграф да се гласуват първо поотделно, а след това ан блок, заявиха от опозицията.

Дори първоначално приетата разпоредба да бе останала, тя отново оставаше необезпечена поради липса на механизъм за контрол на 10-месечната уседналост. Само преди ден от закона отпадна текстът, според който от избирателните списъци трябваше да се заличат имената на гражданите, които през последните 10 месеца преди датата на вота са имали настоящ адрес извън страната. По този начин голяма част от живеещите в Турция нямаше да попаднат в списъците. Според приетия текст списъците ще се правят по постоянен адрес, какъвто имат в България повечето изселници.

Преди прегласуването в петък ДПС подложиха на остри критики дефиницията за уседналост. Ремзи Осман заяви, че с този текст му се отнема правото да гласува на местните избори. Зам.-председателят на ДПС Лютфи Местан обяви, че е против организираното неспазване на конституцията от разнородни политически формации. От парламентарната трибуна той запита какво може да обедини либералите от НДСВ и националистите от “Атака”. “Обединява ви само едно – латентния национализъм, който в този случай екзалтира и се прояви, затова се поздравявате! Срам и позор! Радвам се, че не съм част от тази ви радост, защото това е пирова победа над демокрацията”, обърна се Местан към залата, откъдето се чуваха възгласи и смях.

В петък парламентът прие още на местните избори да се гласува с три интегрални бюлетини -  за кметове, общински съветници и районни кметове, които избирателят ще слага в общ плик. Отпадна възможността за преференциално гласуване, каквото беше първоначалното намерение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

258 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #260

    все съм зле!17 - ГЕНИЙ (неразбран)

  2. Европеец
    #259

    България е нагледен пример за руско-турската експанзия в Европа. Благодарение на своите партии БСП и ДПС Русия и Турция манипулират икономическите и политическите процеси в държава, член на Евросъюза, което е възмутително и неприемливо за другите страни - членки. Едва ли има друг такъв пример в Европа, когато една държава да е поставена в толкова тясна зависимост от две бивши източни империи - Русия и Турция.Те изградиха на Балканите и по-специално в България мощен антизападен вал, превърнаха Черно

  3. И. Иванов, Швеция
    #258

    "... Турция манипулира икономическите и политическите процеси в държава, член на Евросъюза, което е възмутително и неприемливо за другите страни - членки. ..."Само дето другите страни - членки приемат и не се възмущават Евросъюзът да води преговори за членство на Турция в него ...

  4. >17
    #257

    Намери думата маниак в "Съвременен тълковен речник на българския език" изд. 1994 г. Налудните разстройства са си твой проблем.

  5. Пишманов
    #256

    Точно БСП провежда антибългарска политика и предава интересите на българския народ. Червеният вмирисан боклук си ти, а аз съм българин и патриот. Когато си мисля за теб, внимавам да не те сравня с която и да е гадна жива твар за да не обидя животинчето.

  6. И. Иванов, Швеция
    #255

    "Точно БСП провежда антибългарска политика и предава интересите на българския народ ...... а аз съм българин и патриот ...""... защото кандърдисвам БСП да се върне към правилната политика на БКП и на чадърите на КДС спрямо българските емигранти - невъзвращенци, изменници на Родината ... вече надхвърлили милион ..."

  7. Stefan
    #254

    sledovatelno ot t. nar. ypravliava6ta triglava lamia sa 100% naiasno, 4e ne razpolagat s nikakva ob6testvena podkrepa. Vuprosyt e koj da pomogne da se izbegnat otiavleni fal6ifikacii na vota. Za6toto takiva 6te ima bezbroj.

  8. Пишманов
    #253

    Ибряме, Ибряме, научи се как се ползват цитати и кога се слагат кавички. Учил - недоучил, а иска акъл да раздава! И внимавай с дипломата, че вече правят проверки ...

  9. И. Иванов, Швеция
    #252

    "... научи се как се ползват цитати и кога се слагат кавички ..."Изцитира Иванов Пишманов така, че му писнаха ушите !И му сложи Иванов на Пишманов такива червени кавички, че читателите ще го разпознават преди още да е докоснал клавиатурата !

  10. Bezkompromisen
    #251

    KAKVO SHTE KAZHESH ZA FAKTA, CHE BULGARSKITE TURZI V AVTOBUSITE OT ANADOLA NE GOVORIAT BULGARSKI? KAK SE ORIENTIRAT ZA KOGO DA GLASUVAT?KAKVO TI E MNENIETO ZA DOGAN? I KATO ANTIKOMUNIST NE MISLISH LI, CHE DOGAN E SVURZAN S KOMUNISTITE?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.