Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП и ДПС приеха: 31 мажоритарни депутати и 8% бариера за коалициите

227 коментара
БСП и ДПС приеха: 31 мажоритарни депутати и 8% бариера за коалициите

Независимо от съпротивата на коалиционния си партньор НДСВ и цялата опозиция, БСП и ДПС гласуваха окончателно смяна на досегашната пропорционална избирателна система в смесена и повишаване на прага за влизане на коалициите в парламента от 4% на 8%.

На изборите за Народно събрание през юли ще избираме 31 мажоритарни депутати от 31 едномандатни района и 209 депутати от пропорционалните листи.

На извънредното парламентарно заседание в понеделник дойдоха и депутатите от "Атака", които напуснаха НС преди няколко месеца.

Десните обявиха, че ще атакуват измененията в Конституционния съд. Основният им аргумент е различната тежест, която ще имат гласовете на избирателите в различните райони. Така се нарушава конституционният текст, че правото на глас е еднакво за всички български граждани.

Първанов пред дилема?

Във вторник предстои да бъдат одобрени останалите изменения, свързани със смесената система, след което топката отива в полето на президента. Наскоро той предупреди, че е против повишаване на бариерата за коалиции и ако това бъде прието, той ще наложи вето на закона.

В същото време Първанов настоя за въвеждане на мажоритарния елемент и заплаши да поиска референдум в изборния ден по този въпрос, ако НС отклони предложението.

Депутати от БСП казаха пред Mediapool, че през почивните дни е имало усилени контакти между премиера и президента във връзка с промените в избирателния закон, срещу които имаше резерви дори сред социалистите.

Дебатът в пълен блясък:

 Яне Янев (по адрес на независимия депутат Георги Георгиев): Трябва да се сложи дрегер на входа на залата.

Георги Георгиев : Г-н председател, помогнете.

Любен Корнезов: Аз не съм психиатър.

Георги Георгиев:  Яне Янев като идва в парламента, трябва да си слага ламарина на гъза.

Любен Корнезов: Ама моля ви се, това е парламент, за какви ламарини говорите.

Борислав Китов ("Напред"): Това е върхът на 40-тото Народно събрание – единият за психиатър, другият за психолог.

Яне Янев: Навсякъде в България цари политически разврат.

Мирослав Мурджов ("Напред"): Прав сте, г-н Янев, наистина има политически разврат и вие сте негова рожба.

Опозицията и НДСВ заявиха, че мажоритарният елемент в този му вид е в полза само на БСП и ДПС, които "сменят правилата на играта в последния момент".

НС прие предложението на Христо Бисеров от ДПС бариерата за коалиции да се фиксира на 8%, а не както предложиха Яне Янев и Димитър Абаджиев (РЗС) за двупатийни коалиции да е 8% и за всяка партия отгоре да се увеличава с 1%.

Въвеждането на мажоритарен избор подкрепиха БСП, ДПС, "Ред, законност, справедливост" и осем независими депутати. За повишаване на изборния праг гласуваха 135 депутати, 59 бяха против и двама се въздържаха. Сред подкрепилите решението бяха "Атака" и РЗС. НДСВ не участва в това гласуване.

По предложение на независимите депутати Мария Капон и Елеонора Николова внесените в пакет текстове за мажоритарния вот и за изборния праг бяха разделени и гласувани поотделно. Това обаче не попречи на БСП и ДПС да ги подкрепят и в "разтрогнат" вид.

Красимир Каракачанов ("Напред") поиска прегласуване на текста за изборния праг, като призова да надделее разумът, или в противен случай БСП и ДПС да върнат член 1 от комунистическата конституция, но резултатът от повторния вот бе същия.

Неравнопоставеност на мажоритарните кандидати

Обяснявайки аргументите против мажоритарния избор на 31 депутати, Екатерина Михайлова от ДСБ даде пример с избор на такъв кандидат в район, където има 100 000 гласоподаватели и в район, където те са над 400 000. Друг пример за неравнопоставеност е заложеното от социалистите провеждане на частичен избор за мажоритарен депутат, ако партията или коалицията, която го е издигнала, не събере необходимия процент да влезе в НС.

Неконституционно е и другото предвидено заместване на мажоритарния депутат, неизбран от партийната пропорционална листа, при положение, че първият отиде в изпълнителната власт, каза Михайлова.

Тя изтъкна, че след като се прави такава драстична промяна в избирателната система, управляващите е трябвало да кажат какви целите си поставят, а не да се оправдават с "витиевати" аргументи, че хората искали мажоритарни избори и сега да се направи първи опит, пък да видят какво ще стане.

Целта – да бъде унищожена автентичната десница

Най-голямата цел на тези поправки е да бъде възможно най-много притисната и унищожена автентичната десница, каза Екатерина Михайлова. "Няма да ви казвам точно на вас, че тези, които плетат такива плетки попадат обикновено в тях", обърна се тя към мнозинството.

Лидерът на СДС Мартин Димитров обвини управляващите, че са се провалили и ги призова да излязат на честна битка, а не чрез поправките да печелят служебна победа.

Зам.-председателят на НДСВ Марина Дикова каза, с мажоритарните едномадатни райони местни бизнес партии ще си напазаруват свои кандидати.

Мирослав Муджов ("Напред") попита защо не са въвели балотаж между мажоритарните кандидати, а са подготвили служебна победа.

"Най-консенсусното" предложение, за което "неподкрепата е невъзможна"

Шефът на ПГ на Коалиция за България Ангел Найденов, който е и председател на спецкомисията по изборно законодателство, обаче опонира, че предложението за 31 мажоритарни кандидати е възможно най-консенсусното и затова те са ревизирали първоначалния си проект за 58 мажоритарни кандидати.

Найденов каза, че все повече хора не гласуват на избори, затова трябва да се въведе мажоритарен елемент.

Зам.-шефът на ДПС Лютви Местан каза, че в обществото са се натрупали свръхочаквания от въвеждането на мажоритарен елемент, но ДПС е единствената партия, която не е съучастник в този процес. С думите, че подкрепят 31 мажоритарни кандидати, тъй като това е първа стъпка, чиято неподкрепа е "невъзможна", Местан каза още, че не трябва да се захранват и свръхочаквания към мажоритарния елемент.

Зам.-председателят на НДСВ Марина Дикова повтори, че са "за" преферениално гласуване, тоест, избирателят да подрежда листата и да дава предпочитание към кандидата. Това обаче бе отхвърлено от БСП и ДПС.

Не мина и предложението на Мария Капон и Елеонора Николова за лустрация за агенти на бившата ДС, които искат да стават депутати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

227 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. четящ
    #228

    Просто имаш още един едномандатен район, при който дори имаш скачени съдове, преливания на мандати и гласове - повърня... Впрегнали са всички сили за да могат да спечелят пак правителство

  2. Неучуден
    #227

    Пак промени в полза на олигархията. Каква мажоритарност бе, ора ! Он, Сирищник, само това чека, неговите ора да му напазаруват гласове и "независими" депутати !

  3. четящ
    #226

    Да има пълно подреждане (преференция) в гласовете на партиите. Така хем ще се избегне орязването на малките партии, хем няма да влизат партийно-поръчаните депутати. Подреждат се по бропй получени преференции. Така - тъпанарите, дето не могат да пишат цифри - няма да успеят да пробутат партийните величия напред. Ама никой не ще това

  4. От Драгалевци
    #225

    но ще духат супатаВпрочем къде в Конституцията е определен типът на избирателната система

  5. От Драгалевци
    #224

    система

  6. perdah
    #223

    Явно си много тъпХората са ти го написали:"Гласовете в столицата и другите по-големи градове ще имат много по-малка тежест в сравнение с малките мажоритарни райони. В двумилионна София, например, ще бъдат избрани само трима мажоритарни кандидати."Което означава, че в единия случай 3-ма депутати ще представляват 2 милиона жители, а 28 депутати ще представляват 5 милиона.А в конституцията пише "Всички български граждани имат РАВНИ права".Изглежда От Драгалевци изобщо не можете да мислите,а само повтаряте партийни клишета и лозунги

  7. Карина
    #222

    определен брой избиратели да избират един свой представител във властта.София ИР 23- избиратели - 356204 - 13 мандата по пропорционалната с-ма, ако има мажоритарен вот стават 12+1София 24- 330503 - 10+1мПловдив – 295430 - _9+1м.Силистра – 119555 - 3+1мЯмбол – 129835 - 4+1м.Видин – 108169 - 2+1м. и т.н.

  8. Карина
    #221

    ако мажоритарно избраният независим кандидат заеме държавен пост няма кой да го замести, трябва да се правят нови избори, а те се провеждат само ако мандатът на предишния кандидат е прекратен.Налице е псевдмажоритарност тъй като няма втори тур и освен това има преливане на гласове от мажаритарен към пропорционален вот при партийните кандидати, ами ако партията му не е спечелила пропорционалния избор що правиме и как така гласовете на различните мажоритарни кандидати ще са под различен режим и различни правни последици в тези случаи.

  9. Jazz
    #220

    Герб + дсб и сдс да издигнат общи мажоритарни кандидати в съотношение 1/4.Тогава всички червени ряпи ще духат супата, а не само тези От Драгалевци.

  10. кънчо
    #219

    Драги, как го сметна това 1:4? Кога го доказаха "новите демократи"? Или доказателството е Кънчо стойчев и Мира кобургска?!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.