Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП и ДПС ще отхвърлят ветото върху по-високия праг за коалиции

152 коментара
БСП и ДПС ще отхвърлят ветото върху по-високия праг за коалиции

БСП и ДПС смятат да отхвърлят ветото на президента върху избирателния закон, с който изборният праг за коалиции се повишава от 4% на 8%.

В сряда, часове след като Георги Първанов върна закона, бе свикана комисията по изборното законодателство, на която двете партии заявиха, че не приемат аргументите на президента. Те, както и депутатите от РЗС на Яне Янев, ще потвърдят осем процентовата бариера и при прегласуването на оспорвания текст идната сряда.

Промени в "12 без 5"

В мотивите си Първанов припомня публичното си предупреждение от преди две седмици, че ще наложи вето на законовите промени, "ако в “12 без 5” парламентът промени правилата на изборната борба и повиши прага за влизане в законодателния орган".

Макар и направена от БСП и ДПС също "в 12 без 5", другата промяна в правилата на изборната борба – въвеждането на избор на 31 мажоритарни кандидати – за Първанов е напълно допустимо, макар и "силно компромисно решение".

Същевременно според него цялостните промени били предпоставка за демократични избори в съответствие с международните стандарти.

Първанов посочва, че вместо да прецизират изискванията за регистрация в изборите, "което би предотвратило съществуването на партии-фантоми за обслужване на бизнес интереси", НС въвежда необосновано повишаване на изборната бариера за коалиции.

Той смята, че бариерата от 4% е доказала своя положителен ефект - предотвратява прекомерното раздробяване на парламентарното представителство и в същото време се стабилизира изпълнителната власт в лицето на правителството.

Изкуствени мнозинства, безпринципни коалиции и мимикрия

С въвеждането обаче на високи изборни бариери според Първанов се ограничава политическият плурализъм, създават се предпоставки за силно стесняване на кръга на политическите сили в парламента, за формиране на изкуствени мнозинства, които не съответстват на волята на избирателите. Това, казва президентът, може да доведе до неустойчивост в работата на НС.

Той предупреждава, че повишаването на изборната бариера в последния момент ще предизвика сключване на безпринципни политически сделки и предприемане на маневри за нейното преодоляване чрез елементарни форми на политическа мимикрия, като например регистрация на коалиционни кандидати от името на една партия, участваща във фактическата партийна коалиция.

БСП и ДПС ще отхвърлят ветото

Повишаването на изборната бариера се вписва в общата логика на законодателните промени, цели стабилизация на политическата система и противодействие на партиите – фантоми, заяви Мая Манолова (БСП).

Лютфи Местан от ДПС пък даде уверения, че изборната бариера от 8% не застрашава никой политически субект. Ако имаше коалиция, заплашена да не влезе в парламента, щяхме да се съгласим с президента, добави той.

Елиана Масева от ДСБ опонира, че с по-високата бариера се нарушава и конституционният принцип на правото за сдружаване. Партиите се тласкат към безпринципни коалиции, каза тя и повтори, че промените в закона обслужват БСП и ДПС.

Преди ден премиерът Сергей Станишев си изми ръцете с ДПС за въвеждането на двойно по-висок праг за коалициите, като поясни, че това било условието да бъде подкрепено искането на президента, внесено от БСП, за мажоритарен елемент.

Разумен срок

Президентът обяви, че връща закона незабавно, за да не се губи още от "оскъдното време до възможната дата на изборите". Очакването му е народните представители да се произнесат също така бързо, за да бъде спазен ангажиментът за провеждане на изборите в "разумен срок".

Председателят на ПГ на Коалиция за България Ангел Найденов каза, че имат готовност да внесат текста за прегласуване в пленарна зала след Великденските празници.

ДСБ: Ветото трябваше да е върху целия закон

По повод президентското вето ДСБ заявиха, че то трябваше да бъде върху целия закон, а не само върху изборната бариера за коалиции. Зам.-председателят на партията Екатерина Михайлова припомни, че приетият преди ден закон въвежда в последния момент изцяло нови правила за изборите и това се отнася не само за изборния праг, но и за 31 мажоритарни района, които са неравнопоставени и поради това десните планират да атакуват закона пред Конституционния съд.

ДСБ настояват по най-бързия начин да се реши какво става по-нататък със закона, защото вече не е "12 без 5", а "12 и 5", за да може и партиите и гражданите да знаят правилата за изборите.

Запитана какъв процент е в полза на дясната коалиция, Михайлова отговори: "Ние ще бъдем синята коалиция в следващия парламент и не само това. Ние ще сме част от следващото дясноцентристко управление. Няма да могат да ни спрат с процедурни хватки – и през закони, и през съд. Политически сме готови. Смятаме, че действията, които предприемаме, водят до повишаване на доверието към нас. Обратният ефект постигат управляващите с това да спрат синята коалиция. Не я спират. Напротив."

Сделки и роли

Силата на сделката между ДПС и БСП ще си проличи при прегласуването на текста за изборната бариера, коментира шефът на ПГ на ОДС Йордан Бакалов. По думите му договорката била ДПС и БСП да имат общи мажоритарни кандидати.

 Говорителят на НДСВ Станимир Илчев коментира, че партията няма да участва в прегласуването на ветото в пленарна зала, така, както не участва и в гласуването на тази разпоредба от закона. Относно променената изборна бариера, той каза, че тя е закъсняла и се прави в "12 без 5”, не е качествена и отразява замисъл, който българите трябва вече да са изяснили – да се управляват процесите преди изборите, така че след тях някои политически играчи по-лесно да се позиционират в бъдещия парламент.

Той изрази притеснение да няма забавяне и президентското вето да не стане повод за изтласкване на изборите след 5 юли.

По думите му сме свидетели на "фино, скрито, демагогско разпределение на ролите" – БСП като партия, спонтанно подкрепила креативната идея на Яне Янев (официален вносител на промяната за повишаване на изборната бариера), а президентът като "защитник на плурализма".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

152 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петър
    #154

    То какво друго от Гоцето:)

  2. Стефчев
    #153

    Прах в очите. Бариерата ще си остане 8.

  3. az
    #152

    Интересен ход. При прегласуването на този закон ще излязат на бял свят някои доста интересни неща. Първо Конституцията не предвижда възможност да се върне само един текст, а се връща целия закон. И второ за да бъде приет отново вече е необходимо не обикновено, а квалифицирано мнозинство (120+1), а БСП и ДПС нямат 121 гласа.

  4. Глас
    #151

    И какво? Върна го точно навреме, за да могат да си го прегласуват по същия начин в сроковете за избори.

  5. телето
    #150

    Естествено е Гоцито да иска отмяна на закона в частта му за бариерата за коалиции. Как ще влезе съветника на Елцин - Ицето от Маджаре, при тия 8%. Освен да използва някой фокуси от КВАНТОВАТА ФИЗИКА. Той е толкова физик, колко телето е космонавт но това е друга тема. Честити Великденски празници ГОЦЕ!!! И дано се смилят комунистите и да поправят поправката.

  6. ПИПИ
    #149

    БРАВО,ГОЦЕ!!!!Точно така трябва да се действува.А на долния"специалист"мога само да кажа,че могат да се връщат само текстове от закона и че квалифицирано мнозинство значат 2/3 от депутатите, а не 120 +1.И като е неграмотен,да не се изказва неподготвен.

  7. TPOTOAP
    #148

    Т. нар. движение Напред ще види парламента през крив макарон, ако бариерата е 8 %.

  8. tiks
    #147

    Какво ли щеше да става тук, ако бе пуснал закона? Единствения смислен коментар е на az. Тъй де. Всеки народ си заслужава управниците. Също така и управниците - народа...

  9. католик
    #146

    ...

  10. БЕЗПАРТИЕН
    #145

    Грешиш много. Първо не е никак изненадващо, Гоце обяви предварително, че ще върне закона, ако се вдигне бариерата. И това го прави не от любов към десницата, а заради провала на проекта му около Ковачки, който няма как да преодолее такава бариера. Второ, 121 гласа са обикновено, а не квалифицирано мнозинство и толкова дУпЕтати съвсем спокойно ще се съберат - БСП + ДПС + Атака + РЗС ще имат дори повече от 121 гласа. Всъщност това е и парламентарната група на Държавна сигурност, хубаво наблюдавайте как гласуват тези типове !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.