Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП и ГЕРБ в конфликт за квотите в ЦИК

Социалистите предлагат Ивилина Алексиева за председател на комисията

5 коментара
Цецка Цачева и Мая Манолова. Сн. БГНЕС

Имат ли право ГЕРБ на човек повече от БСП в Централната избирателна комисия (ЦИК) – този на пръв поглед математически въпрос вещае нов политически скандал, в който важна роля ще има и президентът, тъй като назначава с указ редовите членове на комисията.

В четвъртък партиите внесоха номинациите си за ЦИК, след като преди това постъпиха 16 кандидатури от неправителствени организации, от които депутатите могат да изберат.

Според сметките на управляващите, ГЕРБ и БСП би трябвало да имат в ЦИК равен брой представители – по 6. Изчисленията на ГЕРБ показват, че партията трябва да има 7 места, с едно повече от БСП.

Новият Изборен кодекс предвижда комисията да е от 19 членове. От тях четирима са ръководството - председател, двама зам.-председатели и секретар, които се избират от Народното събрание по предложение на различните парламентарни групи. Така би следвало ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака" да имат по един свой представител в ръководството.

Останалите 15 места в ЦИК трябва да се разпределят между четирите парламентарни партии плюс Синята коалиция и НДСВ, които на предишните евроизбори са спечелили места в ЕП. Двете извънпарламентарни формации ще имат по едно място, така че за ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака" остават 13 места, които трябва да си поделят. След като бъдат определени от парламента, те трябва да бъдат одобрени и от президента, който съгласно закона подписва указ за назначаването им в ЦИК.

Математика на коляно

Макар че ГЕРБ е получила най-висок резултат на парламентарните избори през 2013 г., след дълго смятане с калкулатор Мая Манолова от БСП изчисли: "Сметката е елементарна как 13 се дели на 4: за ГЕРБ - 5, за БСП - 5, за ДПС - 2, за "Атака" – 1". Тя се позова на текст от Изборния кодекс, според който местата в ЦИК се разпределят според гласовете, получени от всяка партия на предишните парламентарни избори (в случая май 2013 г. ).

ГЕРБ не са съгласни с тази сметка и дори близо 20-минутната среща на Манолова със заместник-председателя на ГЕРБ Цецка Цачева не доведе до единно мнение.

Ние нямаме за цел да бойкотираме ЦИК, но категорично ще се противопоставяме ръководството на ЦИК да бъде доминирано от управляващата коалиция, които най-вероятно ще излъчат председател и секретар, които подписват всички изборни книжа, каза Цачева.

"Водим се от процентното съотношение между парламентарно представените партии, което е изчислено като резултат от проведените на 12 май 2013 г. избори. Това съотношение се подкрепя и от квотното разпределение на неправителствени организации и то изразява в най-висока степен волята на българските избиратели така, както те са разпределили позициите на четири парламентарно представени групи в 42-ото Народно събрание", допълни Цачева.

Сметката не е толкова "елементарна", тъй като при изчислението мандатите не са цяло число. Така закръглянето за БСП се прави към по-голямото, а за ГЕРБ към по-малкото число, от където идват и споровете.

Щом остатъците не са равни, по-големият остатък взима мандат преди другия. Нормално е, смята Мустафа Карадайъ от ДПС.

"Независимо какво число използваме – първоначалното при структурирането на НС или сегашното положение, разпределението между партиите е 5, 5, 2, 1, независимо дали на ГЕРБ ще смятаме 97 или 94 народни представители, на КБ 84 или 83, ДПС и "Атака" нямат промяна и имат съответно 36 и 23 народни представители. За коректност съм сметнала първоначалната ситуация в парламента върху 240 народни представители според вота на българските граждани и сметката е проста и не предизвиква никакви разногласия", посочи Мая Манолова.

И тук не става дума за това какво мисли г-жа Цачева, какво мисля аз или който и да е - има текст на Изборния кодекс. Човекът, който трябва да си извади джобния калкулатор или да го възложи на своите съветници, е президентът, настоя Манолова. Тя се позова на текст в Изборния кодекс, който регламентира, че пропорционално на партиите в парламента се разпределят само местата в ЦИК, които зависят от президентския указ. Според закона, ръководството на комисията, съставено от четирима души, е извадено пред скоба, защото се назначава от парламента и не влиза в местата, които трябва да бъдат поделени.

Президентската математика

По неофициална информация на Mediapool, обаче "сметката" на президента ще бъде по-близка до тази на ГЕРБ.

Експертите на държавния глава вече са изчислили, че ГЕРБ трябва да получи 7 места в ЦИК, БСП - 6, ДПС - 2, "Атака" - 2, а НДСВ и Синята коалиция по един. В президентството, също като ГЕРБ, смятат квотно разпределение между всички 19 члена, колкото е цялата ЦИК, а не както е по закон, без да вземат предвид четиримата от ръководството на комисията.

"Изчислява се на база остатъци, и всъщност ГЕРБ получават заслуженото си, а облагодетелстваните са от "Атака", тъй като най-големият остатък е при тях и затова вземат двама души, като ДПС", обясняват експерти. Те изчисляват обща квота, а не както искат управляващите – без ръководството на комисията, което се назначава от парламента.

С това разпределение БСП и ДПС ще имат общо 8 души в комисията, което не прави мнозинство, за което се борят. По този начин, ако партиите искат да прокарат "политическо" решение, ще трябва да ползват и двамата представители на "Атака" и няма да успеят да скрият зависимостта си от националистите и в ЦИК, обясняват разсъжденията си от президентстството. Решенията в ЦИК, по закон, обаче се вземат с мнозинство от 2/3, което е препоръка на Венецианската комисия, за да се избегнат междупартийни съглашения.

Партийните номинации

Както се очакваше, БСП ще предложи за председател на ЦИК Ивилина Алексиева, директор на Института за модерна политика на Борислав Цеков. Другите номинации на БСП са: Камелия Нейкова, издигната от граждански организации, както и Румяна Сидерова, досегашен зам.-председател на комисията. Левицата е внесла още кандидатурата на Таня Цанева, излъчена от ГИСДИ, както и Александър Андреев и адвокат Росица Матева.

ГЕРБ номинираха за председател на ЦИК бившия конституционен съдия Маргарита Златарева, но управляващите най-вероятно ще я отхвърлят.

ДПС разчитат да получат секретар на ЦИК и ще го имат, тъй като БСП най-вероятно ще се съгласят.

ДПС внесоха три кандидатури за членове на комисията: Савинч Солакова и Ерхан Чаушев, които в момента са представители на партията в ЦИК, както и на бившия депутат Метин Сюлейманов. Третият кандидат е излъчен по-скоро за престиж и да се създава впечатление за състезание, казаха източници от ДПС и уточниха, че държат на досегашните си членове в ЦИК.

ГЕРБ предложи още шестима кандидати за членове на комисията освен Златарева – досегашният член на ЦИК Емануил Христов, Йорданка Ганчева, Мария Бойкинова, бившият председател на ОИК Сандански Георги Баханов, съдружникът на Цецка Цачева - Румен Цачев, както и социологът Цветозар Томов, който беше издигнат от 11 граждански организации. Въпреки първоначалната информация, че ще подкрепят и политолога Димитър Димитров, издигнат от НПО-сектора, той не е намерил място в "селекцията" на ГЕРБ.

НДСВ номинира Иванка Грозева, която и сега представлява партията в ЦИК, а Синята коалиция - юриста Ивайло Ивков, който е член на Гражданския съвет към Реформаторския блок.

В НС са постъпили и четири номинации от отделни народни представители от Коалиция за България. Дора Янкова предлага за член на ЦИК Иван Гавазов, Георги Свиленски - Ясен Стоев, депутатът Таско Ерменков номинира Цветан Милев, а колегата му Жельо Бойчев - Таня Дишлиева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. MorningStar
    #5

    На БСП трябва да им се забрани със закон да участват в политиката - както на нацистката партия на Хитлер след Вт.св.в., а квотите да им ги разпределят между софийския и пазарджишкия затвор.

  2. Valentin Dimitrov
    #4

    Диалог у маалата: -Шо толкоо шум за тоа ЦИК? - Шото там е и далаверата и фалшифицирането на изборите ! - кво праим ако искат да ни купат гласа ? - вземаш парите и пак гласуваш за най-малкото зло ? -е кое е то ? - всичко друго без червеното -ОК, батката !!!

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  4. gstnikolov
    #2

    Базата спрямо която се прилага квотният принцип е некоректна. Трябва да се вземе предвид партийната принадлежност и на избраните за ръководство 4-ма членове и след това да се прилага квотният принцип спрямо 17 - това са членовете от квота на парламента, а не 13. В противен случай 4 избрани в ръководството на ЦИК от БСП стават общо 9, 2 на ДПС и 1 на Атака - готово в ЦИК тройната коалиция ще има 12 гласа от общо 19. Мисля, че Плевнелиев няма да допусне такъв сърцераздирателен болшевизъм и ще откаже да назначи такава комисия.

  5. Ирка
    #1

    Много са ми смешни Манолова и Цачева .... като две кокошки се надвикваха ... хаха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.