Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП не иска предсрочни избори

0 коментара

Може да се видим със СДС, но не виждам особен практически смисъл от това. Така лидерът на БСП Сергей Станишев коментира започналите вчера консултации на дясната партия с парламентарно представените сили, с цел предизвикване на предсрочни избори за Народно събрание.

Според Станишев, тези консултации имали "предимно вътрешнопартиен" характер за ръководството на СДС, за да се покажат като яростна опозиция и да избегнат атаките от страната на "14 декември" и други по-крайни групи в дясната партия. Лидерът на БСП държал повече "на реалния диалог с гражданите и на реалното законодателство".

Коментарите си по инициативата на СДС Станишев направи след среща с ръководството на БЗНС-НС.

Преди няколко месеца изненадващо лидерът на БСП имаше подобна среща с лидера на другия коалиционен партньор на СДС - Александър Праматарски от Демократическата партия /ДП/. Като причина за разговора си двамата формулираха единствено защита на парламентаризма в България, но почти на следващия ден от СДС обявиха идеята си за започването на консултации за предизвикването на предсрочни парламентарни избори. Срещата БСП - ДП беше първата в историята на двете партии от тяхното създаване насам.

Днешният разговор между социалистите и БЗНС-НС се проведе след 8-годишно прекъсване на отношенията. За последен път Анастасия Мозер разговаряла официално с представител на БСП през 1996 г., по времето на правителството Виденов. Тогава проф.Чавдар Кюранов признал пред нея недоволството си от управлението на БСП. Мозер припомни неговите "крилати" думи: " Виждаме какво става, но не очаквайте да гласуваме в пленарна зала по друг начин".

Няколко допирни точки намериха днес помежду си БСП и БЗНС-НС, част от тях бяха по промените в закона за местните избори и в закона за местното самоуправление и администрация. Земеделци и социалисти искат малките населени места с жители над 100 души да могат да избират кметове си, искат и броят на общинските съветници да не бъде намаляван, както предложи СДС. Освен това и БСП, и БЗНС-НС предпочитат обикновено Народно събрание да извърши поправките на конституцията, докато синята партия пледира за радикално нов основен закон, който може да се постигне само след свикването на Велико народно събрание.

Земеделската лидерка заявила днес пред БСП, че не бива да се слагат бариери пред гражданите за участие в изборите, защото и без това електоралната активност е ниска. БСП поиска преди дни само гражданите, живели през последните шест месеца в дадено населено място, да могат да гласуват по временния си адрес. Според някои наблюдатели, БСП има интерес от ниска избирателна активност в големите градове, за да бъдат успешни левите кандидатури. Поправката на социалистическата партия се тълкува и като опит да се попречи на ДПС да увеличи електората си в районите със смесено население, чрез участие в изборите на български граждани, работещи и временно пребиваващи в Турция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.