
Два гласа не достигнаха на парламентарната група на БСП да изключи от редиците си Георги Кадиев. "За" изгонването му са гласували 24 от всички 38 червени депутати, което е малко под необходимите 2/3 от гласовете. За да бъде прието, бяха нужни 26 гласа. Вотът бе таен.
Преди извънредното заседание на групата в сряда, нароченият за изгонване написа във Фейсбук: Парламентарната група на БСП ще изключи днес Георги Кадиев.
Още преди две седмици стана ясно, че той е предизвикал недоволство сред колегите си заради личния си законопроект за агитиране на майчин език по време на предизборна кампания. Кадиев обаче смята, че не това е само претекст за разправата с него, но не и причината.
"Днес е ключов ден за БСП. Ден, в който ще реши по кой път поема – пътят на отлюспването или този на правото на различно мнение. Това е стрест-тест за нас, от който имаме нужда. Тенденцията на говорене анти-НАТО, понякога анти-Европа, сега и отлюспването ни водят в грешна посока. Аз ще се справя, каквото и да решите. В създалата се ситуация дори не знам кое е по-добро за мен. Убеден съм обаче кое е по-добро за БСП. Гласувайте по съвест. Не за мен или срещу мен. Не за Миков или срещу Миков. А за пътя, по който искате да поеме БСП", написа Георги Кадиев на своята страница във Фейсбук.
По-нататък той описва законопроекта си като "съвсем нормален". "Убеден съм, че след 10-ина години ще се чудим как изобщо сме спорили за това. Както сега се чудим как е можело да се подкрепя робството, как бели и черни са били в различни градски автобуси, как жени не са били допускани в университет", коментира Кадиев, след което се впуска в още по-мащабни разсъждения за глобалната борба за човешки права, стигайки до Нелсън Мандела.
"Ще ви разкажа една история. През 70-е и 80-е инвестиционният фонд на Харвард инвестира милиарди в Южна Африка, подкрепяйки икономиката на апартейда. Дори когато други фондове изтеглят парите си, те остават. Печалбите са прекалено добри. През 1999 обаче нещата са се обърнали. Харвард е срещу апартейда и кани като гост Нелсън Мандела, предлагайки му титлата "доктор хонорис кауза". Като извинение, но и умирайки от страх, че няма да приеме. Мандела прие. Прости и продължи напред. Бях там, чух речта му.
Не може да изключваш депутат заради закон, който е внесъл. При това не лобистки, не корпоративен, а за човешки права. Абсурдно е. Това е само поводът. Причината? Така и не я разбрах.Каквото и да стане утре, помнете историята с Мандела. Нещата се обръщат", написа още Кадиев.
По-рано той съобщи, че ако бъде изключен от парламентарната група, ще напусне парламента, където успя да влезе благодарение на мажоритарния вот, даден в негова полза и така спечели депутатско място, независимо от неизбираемата позиция в листата, която му отреди партийното ръководство.
Понякога утрото е по-мъдро от вечерта, коментира съпартиецът му Кристиан Вигенин в социалната мрежа преди гласуването.
Мая Манолова заяви предварително пред Нова телевизия, че ще гласува против отстраняването на Георги Кадиев. "Това е абсурдно за БСП. Ние сме били винаги изявени със своите ярки лица. Ние никога не сме били лидерска партия. Да изключиш някого заради това, че има различно мнение, е съвсем ново за нашата партия", поясни тя.
Решението за изключването на Кадиев е на парламентарната група с председател Михаил Миков, посочи Кадиев.
Той внесе няколко поправки в Изборния кодекс, според които при използване на чужд език при предизборна агитация да се осигурява "едновременен и точен превод на български език". Законопроектът не е бил съгласуван с БСП и това се превърна в повод за разправия в парламентарната група.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент