Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП не успя да засекрети досиетата на шефове в спецслужбите

55 коментара
БСП не успя да засекрети досиетата на шефове в спецслужбите

Парламентът прие на второ четене един от най-спорните текстове в новия закон за досиетата, в който се утвърждава списък с 29 публични длъжности и дейности, за които ще се обявява принадлежност към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Сред тях са премиерът, президентът, председателят на парламента, висши магистрати, депутати, министри, дипломати, журналисти, собственици на медии и главни редактори, ръководството на армията и др.

Текстът бе приет със 143 гласа “за”, петима “против” и осем въздържали се.

Най-сериозни дебати предизвика предложението на Младен Червеняков (Коалиция за България), който поиска да се извадят от закона ръководителите на сектори и секции в Националната разузнавателна служба (НРС) и служба “Военна информация”. Мотивите на Червеняков бяха, че така ще се накърни националната ни сигурност, тъй като тези хора са работили в чужди представителства извън страната. “Това е несериозен подход, какво би станала със сигурността ни, ако оповестим тези хора”, попита депутатът.

Той обясни, че представители на левицата са поискали закрито заседание по този въпрос, но не са срещнали подкрепа от другите парламентарни групи.

Има изискване на Съвета на Европа да няма противоречия в нормативните актове, а в закона за класифицираната информация (чл. 25) е записано, че информацията за началниците на сектори и секции в двете служби е секретна, заяви Червеняков.

Йордан Бакалов (ОДС) обаче обясни, че законът за класифицираната информация обхваща периода след 1991 г.,  а тези началници в службите са работили до 1991 г. Бакалов обвини Червеняков, че отново лансира идеи, с които се цели да не се извърши реформа в службите.

“Тези лица са определяли политиката на държавата в продължение на 17 години през т.нар. преходен период. Всеки да си носи кръста”, заяви Бакалов.

В крайна сметка депутатите отхвърлиха предложението на Червеняков, който бе подкрепен от колегите си от БСП. Представителите на НДСВ, ДПС, ОДС и ДСБ гласуваха против.

Спор в залата се разрази и около лустрационен тескт, предложен от Георги Анастасов и Николай Камов (Коалиция за България).

Те настояха лица, които са работили за политическата полиция и са били доносници, да не могат да заемат публични длъжности.

Срещу това обаче възрази Татяна Дончева (БСП), която заяви, че имало джентълменско споразумение още при обсъждането на проектозакона да се даде максимална публичност на всички досиета, но да не се поставят пречки пред засегнатите лица да заемат публични длъжности.

“Няма нужда да бягаме пред вятъра и да сме по-големи католици от папата”, обяви Дончева.

Лидерът на ОДС Петър Стоянов обяви, че групата подкрепя лустрационен текст, тъй като това е справедливо и не “уврежда по никакъв начин нечии интереси”. “16 години се мотахме с приемането на този закон поради страха, че ще излязат наяве стотина имена на доносници”, каза Стоянов.

Анастасия Мозер от БНС се направи на изненадана от “джентълменското споразумение”. Морална е отговорността тези хора да бъдат по някакъв начин ограничени да заемат някои постове, заяви Мозер в подкрепа на лустрационния текст. “Не виждам смисъла от това, което приемаме, ако няма ограничения”, коментира тя. Иначе законодателството ни става “беззъбо”, “неполезно за обществото”, допълни Мозер.

Със самото приемане на закона се постига моралната лустрация, опонира Татяна Дончева. “Никой не ви задължава да гледате Коритаров или пък да ходите при него в предаването му”, посъветва тя десните.

Шефът на вътрешната парламентарна комисия Николай Свинаров (НДСВ) заяви, че законът се приема твърде късно, за да се очакват чудеса.

Лустрационната поправка бе отхвърлена с гласовете на управляващото мнозинство.

С новия закон се създава и нова 9-членна комисия с петгодишен мандат, която ще събира архивите на бившата ДС, ще  проверява и оповестява имената на работилите за тайните служби.

Деветимата ще се избират от Народното събрание по предложение на парламентарните групи, като никоя от тях не би трябвало да има мнозинство в комисията. Членовете ѝ освен това трябва да са с чисто минало.

Николай Свинаров по-късно коментира, че опозицията ще има серозно представителство в комисията.

Депутатите отхвърлиха предложението на Младен Червеняков архивите да не се съхраняват в новата комисия.

По повод необходимостта от нова сграда, където да се съхранява целият архив на ДС, Свинаров обясни, че преди два месеца е поискал от премиера Станишев да бъде намерено място за огромния брой документи. “Премиерът ще си свърши работата и ще намери такава сграда”, коментира Свинаров. Той обяви още, че се е обърнал и към Министерството на отбраната за решаването на проблема и вероятно сградата ще бъде някъде в покрайнините на София.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Justice
    #57

    Комунягите пак са разиграли комедийно театро, за да натопят сините балъци в съглашателство.Червенаков иска да не се отварят досиетата, а други двама червени агенти се правят на революционери и искат лустрация за ченгетата, защото знаят че няма да мине. Нама да мине, но народа пък ще рече:"Какво правите там сини съглашатели и прикрити ченгета, и защо се спотайвате?" Така хем комунягите ще си гласуват каквото искат, хем топката ще е в полето на нещастната десница.Евалла им правим на номерата на ДС-арите!Това се казва школа!

  2. червена кратуна
    #56

    .

  3. Перушан
    #55

    Никакво публикуване на болшевишките архиви!!!

  4. nik
    #54

    А бе, видехте ли вишински, бе ?

  5. peicho /c/
    #52

    i skrita forma na zashtita na plutokracijata. Tova izglejda e bila celta na porednija shum okolo dosietata."До 15 години затвор и глоба от 15 000 до 30 000 лв. чакат всеки, включително медиите, който огласява информация за принадлежност към бившите тайни служби, която не е съобщена от комисията."

  6. peicho /c/
    #51

    Gotzev znae kakvo da skrie chrez ptotejetata si v NS.

  7. peicho /c/
    #50

    Vsichki ot BSP si izmivat ochite s Koritarov ot pozicija che ne se e nalagalo da sutrudnichat na DS.Makar che toj svurshi poveche rabota za reformirane na BSP ot vsichki tjah zaedno.....

  8. ДС
    #49

    А НА СВЕЩЕНИЦИТЕ И НА ТЕЗИ ОТ СИНОДА ЗАЩО НЯМА ДА ОТВАРЯТ ДОСИЕТАТА?

  9. българин
    #48

    Уважаеми съграждани,много години минаха от 10.11.1989 год. и много се изговори и написа за досиетата и за бившата ДС. Искам честно да Ви кажа, че офицерите от разузнаването на всяка държава са едни от най-подготвените хора във всички направления и за да бъдат създадени като такива са похарчени милиони. Такива хора не се изхвърлят на улицата, защото те са подготвени да оцеляват при всякакви условия и ситуации, а тези които не са подготвени и издръжливи отдавна са отпаднали. Не може с революция макар

  10. info
    #47

    Mnogo e vajno da se razbere, che DS e prestupna orgganizacia! Tia ne samo, che ne e rabotila za interesite na Bulgaria, a streshtu nacionalnnite interesi! Tuk triabva da napravim edno utocnenie - koi kak e razbiral tezi interesi. Ako si spomnim chl. 1 ot Konstituciata predi godini, za rukovodnata rolia na partiata, kato se vzrem v osnovite na politikata, koiato CK i Politbiuro vodeha - che "drujbata ni sus SSSR ni e nujna, kakto slunceto...", kato ne zabraviame rukslite "suvetnici" v MVR, MNO, i

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.