Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП няма да се коалира с ГЕРБ, но ще подкрепя някои важни решения

Партията на Борисов иска международен консултант да предложи решения за КТБ

14 коментара
Преговорните екипи на ГЕРБ и БСП. Сн. БГНЕС

Преговорите между ГЕРБ и БСП приключиха, както се очакваше, с отчитането на сериозните различия в ключови области, поради което социалистите няма как да влязат в планираното от партията на Бойко Борисов коалиционно правителство, но биха му осигурили подкрепа за други важни закони и решения, по които има съгласие.

Оттук нататък партията победител в изборите, която няма достатъчно депутати за мнозинство, предстои да води преговори с останалите шест политически сили в новия парламент, но възможностите за желаната от нея коалиция се стесняват до Реформаторския блок, Патриотичния фронт, "България без цензура" и АБВ тъй като бе ясно заявено, че няма да се коалират с ДПС и "Атака".

След 4-часовите разговори, проведени в понеделник в Народното събрание, преговорните екипи на ГЕРБ и БСП дадоха съвместна пресконференция, на която обявиха "непреодолими различия" в областта на финансите, данъците, актуализацията на бюджета, енергетиката, цената на тока, силовия сектор и външната политика. Откроиха обаче шест приоритета, по които биха си сътрудничили - по 4 пункта имат еднакво мнение, а по два – сходно.

Сред темите, по които имат сходни виждания, но се разминават в подхода, е изходът от кризата с Корпоративна търговска банка (КТБ).

От обяснението на Менда Стоянова стана ясно, че нейната партия засега няма предложение за казуса с КТБ и иска такова да им бъде представено от международен консултант. Настояваме БНБ да назначи международен признат консултант, който на базата на данните и фактите в КТБ, да предложи начините, по които КТБ да излезе от ситуацията и тези начини да бъдат остойностени, да е ясно колко ще струват на държавата и на цялата икономика, на българския данъкоплатец, уточни Стоянова.

Зам.-председателят на БСП Янаки Стоилов също е на мнение, че е минало много време, откакто КТБ е под особен надзор и максимално бързо трябва да бъде посочено реалното състояние на банката, както и отговорните лица. Според левицата трябва максимално бързо да бъдат изплатени гарантираните депозити на вложителите, а ако гаранционният фонд не може да поеме всички депозити, то държавата трябва да разполага с активите на банката. Не сме съгласни българите да плащат чужди сметки, коментира той. Стоилов обаче подчерта, че не желае да прави крайни изводи преди да е ясно реалното състояние на КТБ.

БСП освен това смята, че трябва да се подмени цялото ръководство на БНБ, а не само нейния управител Иван Искров, каквото искане лансира ГЕРБ още преди изборите. Сега обаче преговарящите от ГЕРБ не засегнаха по никакъв начин темата "Искров".

Четирите "общности" между ГЕРБ и БСП, както ги определи Цецка Цачева от ГЕРБ, са евроатлантическата ориентация, спазване на ангажиментите по международните договори; подобряване на бизнес средата и насърчаване на инвестициите; влизане в Европейския банков съюз и подкрепа за създаване на общ енергиен съюз; възстановяване на доверието на ЕС към България и плащанията по еврофондовете.

Формулата на кабинета – коалиция с участие на политически фигури и пълен мандат

Зам.-председателят на ГЕРБ Румяна Бъчварова съобщи, че има съгласие от страна на социалистите за начина, по който първата политическа сила желае да формира следващото парламентарно мнозинство.

Формулата е политически кабинет на споделената политическа отговорност чрез участие на политически фигури, с изискване за подписано коалиционно споразумение с ясно разпределение на функциите и ангажиментите, които всяка партия поема с цел да се осигури стабилна подкрепа за провеждане на важните реформи. Важно изискване на ГЕРБ е валидността на споразумението да е за един цял управленски мандат, а не както настоява Реформаторският блок – за ограничен двегодишен мандат.

От ГЕРБ заявиха, че не биха приели подобно условие, тъй като избирателите не са гласували за времева рамка, а за програмата на партията им.

Отношението към кабинета "Орешарски"

Имаме едно изискване с императивен характер – да се даде ясна политическа оценка за кабинета "Орешарски", съобщи още Румяна Бъчварова. В ГЕРБ искаме да бъде ясно какви са били грешките, за да можем да ги преодолеем. БСП не определят като грешна политическата формула на предишния кабинет, докато ние я определяме за порочна и като първопричина за всички останали проблеми, допълни тя, без да назове "модела Пеевски".

По думите на Янаки Стоилов "и БСП, и ГЕРБ" намират грешката в начина на функциониране на такъв кабинет, а от левицата нямали нищо против "политико-експертната формула". "Трябва да се изкорени възможността за въздействие върху политиците", каза още Стоилов.

На базата на различията преценяваме като изключително трудно разговорите да бъдат продължени, освен ако не получим официално становище на БСП за зоните, в които те могат да отстъпят, заключи Менда Стоянова.

Осемте разделителни теми

Преди това съобщи, че по 8 приоритета няма постигнато съгласие. ГЕРБ е за запазване на плоския данък, докато БСП, по време на чието управление този данък бе въведен и не успя да го отмени при правителството "Орешарски", което също бе с неин мандат, сега настоява за въвеждане на подоходно облагане.

В енергийния сектор има сериозно разминаване за АЕЦ "Белене", чието изграждане бе спряно по времето на ГЕРБ, но БСП настоя за възраждане на този проект.

БСП е на мнение, че цените на тока не бива да се повишават, докато според ГЕРБ те следва да се определят на базата на икономически показатели от независим регулатор, избиран от НС с две трети мнозинство, като държавата осигури подпомагане само за социално слабите семейства.

И двете партии са за икономически растеж, но ГЕРБ са несъгласни с идеите на БСП за реиндустриализация на страната чрез предимно държавни инвестиции.

Различия има и в сектора по сигурността, като ГЕРБ е непреклонна в намерението си да извади ГДБОП от ДАНС и да върне службата в МВР – обратно на това, което направи предишното правителство.

Разминаването продължава и по отношение на секторите образование, здравеопазване, пенсионна реформа и политика по доходите и пенсиите.

ГЕРБ са категорични, че доходите, финансирани чрез публични средства (пенсии, заплати в държавния и общинския сектор), трябва да бъдат съобразени единствено с икономическия растеж и осигурените от него приходи, заяви Менда Стоянова. Тя допълни, че България трябва да извършва и пенсионна реформа в съответствие с поетите към Брюксел ангажименти.

Зам.-председателят на БСП Янаки Стоилов окачестви разговорите като конструктивни и откровени.

Нашето убеждение е, че на страната е необходима политическа и финансова стабилност, но и социална и всеки, който би пренебрегнал тези три измерения на стабилността, има опасност да не реши нито един от тези три проблема, заяви той.

Стоилов уточни, че 12-те "червени линии", посочени в предизборната програма на БСП, не били разделителни и целта им не била да създават непреодолими прегради, а да покажат най-належащите според левицата решения.

БСП би "дискутирала" по актуализацията на бюджета

БСП не приемат проекта на служебното правителство за актуализацията на бюджета, но биха обсъждали предложенията перо по перо, ако те са аргументирани. "А аргументация не е трудно да се намери на всяко перо", каза Стоилов. БСП е против надвишаване на нивото на дефицита над равнищата, определени от ЕС. Партията освен това настоява за преглед на дейността на служебното правителство.

Макар че евроатлантическата ориентация на България и спазване на ангажиментите, поети в международните договори, бяха посочени като точки на съгласие между ГЕРБ и БСП, социалистите се обявиха срещу отстояваните от президента и служебното правителство евроатлантически позиции.

При рискове за националната сигурност и опасност от краен ислямизъм, е нужна балансирана политика, а не такава, каквато водят президентът и служебното правителство, каза Янаки Стоилов. Отчетливо заемайки страната на Русия в измисления ѝ конфликт с България заради отказа на страната от съветски военни самолети, зам.-председателят на БСП каза, че сега не може да се отделят средства за превъоръжаване, което е в противоречие с позицията му, че има заплахи за националната сигурност. Според него модернизацията на българската армия трябва да влезе в плана на реиндустриализация.

И двете партии "за" Южен поток

Друго сходство в позициите, макар и необявено сред генералните шест, е подкрепата на двете партии за спрения от ЕК проект "Южен поток".

Янаки Стоилов от БСП посочи, че трябва да продължи диалогът с Еврокомисията по бъдещето на проекта, като България трябва да е много по-активна в търсенето на страни, заинтересовани от неговата реализация.

За каква по-голяма активност по "Южен поток" може да се претендира, когато министър на БСП с пълномощно предостави правомощието на ЕК да движи преговорите с Русия по изграждането на проекта, запита реторично Цецка Цачева. Диалогът с ЕК трябва да бъде продължен, за да бъде възможно изграждането на този проект в съответствие с правилата на България и ЕС, допълни тя.

Малко след приключване на преговорите и брифинга след тях, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов написа в социалната мрежа "Фейсбук", че цени високо добрия тон, запазен между партията му и социалистите.

"Наблюдавайки пресконференцията след днешните консултации между ГЕРБ и БСП, съм изключително доволен от работата на преговорния екип на ГЕРБ. Оценявам изключително високо израстването на трите преговарящи Цецка Цачева, Менда Стоянова и Румяна Бъчварова. Не мога да не оценя и опита за толерантен политически дебат между диаметрално противоположни партии като ГЕРБ и БСП. След провеждането на днешните консултации, още веднъж ми се затвърждава позицията, че при воденето на диалог с нормален тон, дори отговорът „не” не обижда отделните страни в разговора", написа той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Oanis
    #14

    Все още незнаем дали има правно-икономическо основание КТБ да бъде обявена в несъстоятелност. Това ще видим скоро. В края на краищата не БНБ, а съдът решава дали една банка може да се фалира или не. За всяка "грешка" на БНБ се плаща от всички нас.

  2. Alan Smithee
    #13

    РуБъч: "Формулата е политически кабинет на споделената политическа отговорност чрез участие на политически фигури, с изискване за подписано коалиционно споразумение с ясно разпределение на функциите и ангажиментите, които всяка партия поема. Валидността на споразумението да е за един цял управленски мандат." Това изобщо не е жанрът `коалиционно споразумение`. Предложението на ГЕРБ явно е за коалиция тип "тройной одеколон". На вниманието на трите портокала: споразумението е разписване на задачите които ще се решават от правителството, на средствата (закони, договори и пр.) и на сроковете, както и на принципите за подбор на кадри. За повече - да питат фрау Меркел.

  3. pinocchio
    #12

    поради собствената си лакомия, бсп макар и бавно, но безславно залязва на политическата сцена, предполагам че ще потлее още известно време докато има заблудени беловласи избиратели, които я припознават с леви ценности и подобни небивалици докато съвем угасне. имали били непреодолими различия. щеше да бъде прекрасно, ако те лежаха на някаква идейна основа за развитието на обществото, а не на това кой кога какво и как да лапне. във всяка нормална страна, каквато нашата отдавне не е, политиците спорят

  4. юлияна
    #11

    гола вода сте

  5. daskal
    #10

    А ето и отговор на въпроса дали КТБ трябва да бъде "спасявана" от държавата - тоест от нас. Вижте го и преценете искате ли да се бръкнете за тях! http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4363595

  6. daskal
    #9

    ГЕРБ-БСП е най-естествената и резонна коалиция при такъв състав на Народното събрание. Мантрата за БСП, която каканиже и другарят ВАЛЕРИ ЦВЕТКОВ по-долу е безотговорност. Ами те другарките и другарите от ГЕРБ и БСП дори визуално си приличат и подхождат. Смешно е едните да се правят на десни, а другите на европейци. Един дол дренки са!

  7. doctus
    #8

    (rofl) (rofl) (rofl) червен мухобойко (y) (y) бкп-герб и бкп-бсп общ фронт оф (rofl) кармазъ фронт

  8. npeev
    #7
  9. Andrea Ivanova
    #6

    Дотук, както и по време на кампанията, повечето партии си траят и не поставят ясни условия за подкрепа или отхвърляне на един бъдещ кабинет с мандата на ГЕРБ. Ясна е позицията на България без цензура, които искат министерство на електронното правителство. АБВ засега нямат нищо казано по темата, така че може би разчитат на някакви тайни договорки. реформаторите всеки ден имат различна позиция, а Патриотичният фронт се сблъсква вътрешно с твърдата позиция на Слави Бинев, който не иска да подкрепи Борисов за премиер.

  10. Jivko Ivanov
    #5

    С БСП коалиция няма да има. Поне така казаха запознати хора.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.