Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП пак дава заден ход за промените в конституцията

0 коментара

БСП днес за пореден път се опита да сложи спирачки за предстоящите промени в конституцията, като изрази подкрепата си за поправките, свързани с реформата в съдебната система, но определи за прибързани промените, свързаните с присъединяването на България към ЕС и НАТО. Това стана по време на днешния парламентарен дебат по гласуването на временната комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията

Заявеното от леви депутати в пленарната зала събуди учудване сред останалите политически сили, защото БСП официално декларира, че иска промени в основния закон главно заради влизането в ЕС.

Със 167 гласа "за", 8 гласа "против" и 10 "въздържал се" Народното събрание създаде временна парламентарна комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията.

В работата на комисията ще участват 17 депутати - 5 от НДСВ, по 4 от ОДС и от Коалиция за България, 3 от ДПС и 1 от НИЕ. За председател беше избрана Камелия Касабова. Депутатите определиха срок от три месеца, в който комисията трябва да подготви предложенията за промени в основния закон. Решенията в комисията ще се взимат с квалифицирано мнозинство от две-трети.

Членове на комисията от НДСВ са Камелия Касабова, Константин Пенчев, Анелия Мингова, Владимир Дончев и Борислав Ралчев, от ДПС - Четин Казак, Лютви Местан и Ремзи Осман, от ОДС - Димитър Абаджиев, Елиана Масева, Екатерина Михайлова и Анастасия Мозер, от левицата - Любен Корнезов, Янаки Стоилов, Гиньо Ганев и Михаил Миков и Марианна Асенова от ПГ "НИЕ".

Най-много резерви за създаването на комисията изразиха депутатите от лявата опозиция. Те подчертаха, че по принцип подкрепят промените в конституцията, но обясниха, че измененията, свързани с членството ни в НАТО и ЕС са прибързани, тъй като все още се провеждат консултации за създаването на европейска конституция.

Депутати от Коалиция за България предложиха да се увеличи броя на депутатите в комисията, за да има по-голяма политическа отговорност за взетите решения. Парламентът обаче отхвърли предложението на Янаки Стоилов от БСП комисията да бъде от 24 члена - осем от НДСВ, по шест от ОДС и от Коалиция за България, трима от ДПС и един от ПГ НИЕ. Не беше прието и предложението му комисията да разглежда само проектопромени, отнасящи се до реформата на съдебната система и конституционното правосъдие и да отпаднат промените, свързани с предстоящото присъединяване на България към НАТО и Европейския съюз.

Константин Пенчев от НДСВ заяви, че е учуден от реакцията на левицата, след като вчера на консултациите по създаването на комисията нейните представители са подкрепили проекторешението, обвързващо промените със съдебната реформа и членството в ЕС и НАТО. Димитър Абаджиев от ОДС попита какъв е смисълът на политическите консултации, като след това се изразяват подобни противоположни аргументи. ОДС подкрепя мандата на комисията, защото с него парламентът изразява политическа воля за промени Конституцията, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.