Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът: Комисията по досиетата да си свърши бързо работата, не може да е вечна

БСП пак заговориха за закриване на комисията, ДПС са категорично против

65 коментара
Премиерът: Комисията по досиетата да си свърши бързо работата, не може да е вечна

Бъдещето на Комисията по досиетата остава неясно, след като председателят на парламентарната комисия по вътрешни работи Атанас Мерджанов (БСП) отново поде темата за закриването ѝ, за което преди седмици заговори лидерът на БСП Сергей Станишев. Според източници на Mediapool от съуправляващата партия ДПС, движението няма да допусне закриване на Комисията по досиетата, както и остава категорично против внесените от социалистите законови промени за възстановяване на "чадъра" върху висши кадри на разузнаването с принадлежност към бившата Държавна сигурност.

Възможно е БСП да блъфират, за да показват съпричастност към въжделенията на запасни офицери, които са техни избиратели, но може и да използват техните искания, за да подготвят почвата за реално закриване на комисията, коментираха депутати от мнозинството пред Mediapool. 

Премиерът Пламен Орешарски очевидно също е объркан и не знае какво ще му спуснат съуправляващите партии.

Комисията по досиетата ще бъде закрита, след като си свърши работата, коментира той в сряда пред репортери в парламента и допълни, че не би приел това да стане по-рано.

"Останал съм с впечатление, че Комисията по досиетата отвори почти всички досиета – какво повече да отваря? А ако не е, да побърза и да си свърши работата. След като си свърши работата, не виждам за какво трябва да съществува", заяви Орешарски.

"Аз не възприемам тази комисия като вечна, а като комисия с определена задача. Тази комисия има задача, която не е безгранична във времето. Когато свърши своята работа, не виждам основание за съществуването ѝ. След известен период от време – например 20 години – кого всъщност ще проверява тази комисия? Родените по днешно време?”, запита реторично Орешарски.

Той обаче не отговори на въпроса как Комисията по досиетата ще приключи работата си "бързо", след като според закона, по който действа, тя е задължена преди различните видове избори да проверява кандидатите за депутати, кметове, общински съветници, президенти и пр., както и членовете на правителството, на политическите кабинети и др.

Според оценките на Евтим Костадинов, председател на Комисията по досиетата, "ако тези, които ни предоставят документите, са прецизни, би трябвало в рамките на година и половина - две да приключим". Военното разузнаване, Министерството на правосъдието и Националната разузнавателна служба обаче все още не са изпълнили задължението си да предадат всички документи.

Председателят на парламентарната вътрешна комисия Атанас Мерджанов междувременно официализира намерението на левицата да превърне Комисията по досиетата в Институт за национална памет, който просто да съхранява документи от миналото. Според него сегашната комисия, "вместо да има позитивен характер, внася разделителни линии в обществото".

“Целта на Комисията по досиетата беше да се изчистят всички подозрения към хората на публични позиции и органите на ДС да се прекратят спекулациите, да се предотвратят евентуални зависимости. Видно е, че това не се случи”, заяви Атанас Мерджанов пред БНР. Според него комисията внася разделителни линии в обществото, а Законът за досиетата бил използван предимно за политически цели.

Той определи сътрудниците на бившата Държавна сигурност в сегашното управление на държавата като “храбри хора”, които “търпяха достатъчно време издевателствата върху тях и техните семейства”. “В крайна сметка 99% от тях са работили за интересите на България в различни времена”, констатира Мерджанов

Той оспори и значението на закона, по който работи Комисията по досиетата приет по времето на тройната коалиция.

Според него законът нямал оздравяващ характер в сектор "Сигурност" и "внася повече разделителни линии, защото непременно когато се спомене за издигане на определена личност в някоя институция, ние се вторачваме, и тези, които не са съгласни, прибягват на първо място до закона".

"В същото време искам да кажа, че въпросът не е на дневен ред в парламента, тъй като имаме сериозни ангажименти по данъчните и социалните закони. Но във всички случаи тази дискусия трябва да се проведе и да се прецени дали в този си вид и състав Комисията по досиетата е нужна на обществото и дали не би било по-правилно и полезно постепенно да се превърне в Институт за национална памет, който да съхранява обективни действителности от близкото и по-далечното минало", заяви Мерджанов.

През октомври депутати от БСП и "Атака" подготвиха законови промени, които да възстановят "чадъра" над висши ДС-кадри в цивилното и военното разузнаване. ДПС обаче отказва да подкрепи предложението и засега то остава замразено. В същото време представители на БСП все по-откровено заявяват намеренията си да закрият Комисията по досиетата, като Сергей Станишев обясни, че това щяло да се прави заради бюджетни икономии, а не за да се потулва миналото.

"Лица и кръгове в БСП имат интерес да пречат" на дейността на Комисията по досиетата, коментира по този повод председателят ѝ Евтим Костадинов, бивш депутат от левицата.

"Вижте, всеки може да бъде излъчен от определена политическа партия и в същото време изобщо да не се съобразява по никакъв начин с целите, интересите и идеите на партията. Още повече, че той винаги се е. . ..оправдавал в защита и в спазването на закона", коментира в сряда Мерджанов по адрес на Костадинов. Той обаче отрече да има "някакви забележки към състава и действията на председателя на комисията".

Преди дни офицери от запаса излязоха с предложение за закриване на комисията, а Мерджанов в сряда се съгласи, че те "имат реално основание да не одобряват действията" ѝ.

Той смята, че дискусията за Комисията по досиетата трябва да върви паралелно с обсъждането на четирите закона в сектора за сигурност, които трябва да бъдат готови до Нова година.

Негови колеги от БСП коментираха пред Mediapool, че Комисията по досиетата се ползвала само за "отстрелване на хора". "Всеки път като ще има някакво назначение, комисията вади някакъв картон и се започва омаскаряването на кандидата", заявиха депутати.

Фактите обаче сочат друго: досега БСП и ДПС не са се отказали от което и да е кадрово назначение на кандидат, "омаскарен" като агент на ДС. Практиката показва тъкмо обратното. В България няма законова забрана за лица, свързани с ДС, да заемат публични длъжности.

Според БСП Комисията по досиетата трябва да бъде преформатирана в институт и всеки, който иска, да може да проверява своето досие или документация, свързана с близките му. Според това виждане изобщо трябва да бъде забранен достъпът до досиета на хора, които са извън семейството на заинтересования. Имало и вариант картончетата на агентите да бъдат достъпни за всички, но да няма "кампанийни" обявявания.

Идеята била "вдъхновена" от отказа на ДПС да подкрепи връщането на параграф 12 в закона, който скриваше върхушката на репресивния апарат.

Социалистите твърдят също така, че се надяват на подкрепа от ДПС, защото "повечето имат съпричастност към службите". От ДПС обаче обясниха неофициално, че не би имало никаква логика в това да не подкрепят вкарването отново на параграф 12 в закона, а да подкрепят изцяло премахването на комисията.

"Нека БСП си говорят, ние няма да подкрепим закриване на комисията", заяви депутат от ДПС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

65 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #65

    Това че не се предава архива от полицията и от военното министерство си има обяснението - ще бъдат засегнати лица от висшите етажи. Предстои Комисиято по досиетата да разкрие и кредитните милионери,а добре знаем те къде се намират и кой наследи държавните фирми в чужбина, кой разграби планирано банките, кой изнесе финансовите наличности на държавата в навечерието на "падането от власт", което сами си инсценираха. Ще ми правят музей, ама нека първо ги посочим на народа, че като продължават да ги назначават на държавна служба - поне хората да знаят кой в момента ги гледа в очите и ги манипулира. Разделението идва от там, че все още не е изречено всичко за онова време.

  2. Анонимен
    #64

    Орешарски е един объркан и безидеен хамелеон, готов да слугува на всеки господар. По-добре за него е да мълчи, защото говоренето му издава липсата на морал и интелект.

  3. Анонимен
    #63

    Как ли пък не. Закрийте бързо за да не знаем как са ни ограбвали "нашите другари". Другаря "демократ" Олигарски бърза ли бърза. Зер няма време. Да оправи дрударчета с хазарта, да ни набута да плащаме 1 милиард лева борч.

  4. Анонимен
    #62

    Такъв жалък премиер Б-я не е имала.

  5. Анонимен
    #61

    Червената изтривалка Орешарски повтаря като папагал искането на дъртаците кадесари от запаса от вчера, които поискаха закриването на комисията. Това е поведение на плазмодий готов да изпълни всяко желание на господарите си. Такъв жалък премиер не е имала.

  6. Анонимен
    #60

    Орешарски крайно време е да си подаваш оставката.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #59
  8. Анонимен
    #58

    Само да се осмелят депутатите на ДПС да подкрепят закриването на комисията,тогава ще видят отговора на почтенните ДПС активисти,,,,,,,,,нека само агент павел местан да подкрепи

  9. Анонимен
    #57

    Много са нервни. Комисията Андреев бе закрита, когато започна да разкрива кредитните милионери. И сегашната е стигнала до там - до първичното трупане на капитали и възникването на банките. Май разкриването точно на тези досиета заплашва някой от горните етажи на властта, затова е това нервничене. Докато всичо за агентите и доносниците не бъде изречено, няма да се сложи край на разделението на нацията. Ако не се говори за престъпната същност на комунистическия период, няма начин да оценим демокрацията.

  10. Явор Костовист и 2014 година
    #56

    Грешката на тези "храбри хора" които “търпяха достатъчно време издевателствата върху тях и техните семейства” е че си мислят, че пак ще им мине номера

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.