Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП: Петков няма да е премиер, ако смени позицията за Северна Македония

Радев се оплака от "огромен натиск", ВМРО също се активизира

37 коментара
Сн. БГНЕС

Седмици преди очакваното решение дали България да вдигне "ветото" върху началото на преговорите на Северна Македония за Европейския съюз, президентът Румен Радев, БСП и "Има такъв народ" (ИТН) дадоха ясни сигнали, че не са готови на каквито и да е компромиси и предупредиха премиера Кирил Петков да не променя досегашната позиция на страната.

"Ако премиерът на своя отговорност реши да прави нещо, е ясно какъв е изходът. Просто няма да бъде премиер повече", каза Георги Свиленски от БСП.

"Нашата позиция е последователна - Република Северна Македония може да продължи пътя си към Европейския съюз, след като изпълни договора и декларацията от 44-ото Народно събрание".

Във вторник вечерта депутатът от ИТН Станислав Балабанов коментира от своя страна, че се задава по-голяма битка в следващите седмици от тази за военната помощ за Украйна и тя е по отношение на Северна Македония.

Премиерът Кирил Петков на няколко пъти заяви, че въпросът ще бъде решен в парламента, като към момента се забелязва ясно разделение в управляващата коалиция.

ИТН и БСП са на категорична позиция, че не трябва да се променя българската позиция, а "Продължаваме промяната" и "Демократична България" настояват за бързото търсене на взаимноприемливо решение.

Част от коалиционните партньори подозират Петков, че готви вдигане на "ветото", но той отрича това.

Предупрежденията за Северна Македония идват на фона на обтягането на отношенията в коалицията заради военната помощ за Украйна.

Радев се оплака от "огромен натиск"

В сряда президентът Румен Радев за пореден път се обяви срещу промяна на българската позиция към момента и се оплака от "огромен натиск" към страната ни.

"Използват се всякакви механизми за лобиране и натиск и то на фона на войната в Украйна, която се използва от европейските институции като аргумент за спешна, незабавна интеграция на Република Северна Македония в Европейския съюз, дори с цената на тежки компромиси от наша страна в името на стабилността на Европа, разбира се, така, както разбират този проблем в Брюксел", каза държавният глава по време на националната конференция "Европейска перспектива за добросъседските отношения между Република България и Република Северна Македония", която се провежда под негов патронаж.

ВМРО също очаквано се активизира, като обяви протест в защита на националния ни интерес в Северна Македония. Активисти на партията коментираха, че интересът на България "не се продава" за визи и авиолинии и настояха Северна Македония да не започва преговори, докато не гарантира правата на хората с българско самосъзнание в страната.

ЕК, САЩ и някои европейски страни настояват Скопие да започне преговори за ЕС още през юни. Това е целта и на управляващите в Северна Македония.

Правителството на Димитър Ковачевски избягва провокациите към България, но не показа и готовност да се съобрази с българските изисквания по чувствителни въпроси като историята, например.

Скопие: Последен шанс

На този фон македонският външен министър Буяр Османи коментира, че следващите два месеца са последен шанс за преодоляване на различията с България.

По думите му страната няма да намери друга алтернатива на ЕС, но има все по-малко политически капитал - подкрепа от гражданите.

Според него страната трябва да получи отговор от ЕС възможно най-скоро.

"Тези два месеца трябва да вложим усилия, защото те са един от последните шансове за преодоляване на различията с България и започване на европейските процеси", каза Османи, цитиран от БГНЕС.

Радев: Първо промени в конституцията, след това започване на преговори за ЕС

Според президента Румен Радев големият въпрос, който предстои пред българската политика и общество, е кога България ще даде съгласие за начало на преговорния процес.

"Винаги съм твърдял, че това трябва да бъде след като се промени конституцията и се впишат македонските българи на равноправна основа с другите части от народи", посочи президентът.

Това условие бе наложено от Радев и бе възприето и от външната министърка Теодора Генчовска, която е от квотата на "Има такъв народ".

Управляващите в Скопие дадоха принципно съгласие за промяна на конституцията, но след като започнат преговори.

За промяна в македонската конституция е необходимо две трети мнозинство в македонския парламент, което на този етап трудно може да бъде осигурено заради острата съпротива на най-голямата опозиционна партия ВМРО- ДПМНЕ, която настоява в България да бъде признато македонско малцинство.

Радев посочи, че, ако парламентът на РСМ и управляващите нямат политическата воля да демонстрират съгласие с Копенхагенските критерии за членство в най-важната им част- човешките права и недескриминация, тогава за каква национална цел говорим в нашата съседка да се стреми към ЕС.

Радев постави въпросът "каква е гаранцията, че следващите пет години нещо ще се промени в положителна посока", при положение, че Скопие не изпълнява подписания през 2017 година договор за добросъседство.

Президентът каза още, че той е "за" да отворим вратата на преговорите, когато видим ясни гаранции за устойчив и необратим процес по защита на нашето културно-историческо наследство.

България не действа от позиция на силата, България действа от позиция на истината и отговорността към ЕС и в това се състои силата на нашата позиция, каза държавният глава.

Конференцията е в памет на Гоце Делчев, -днес се навършват 119 години от гибелта му.

Любчо Георгиевски: Сами си измисляме проблеми

Бившият премиер на Република Северна Македония Любчо Георгиевски коментира от своя страна, че не вижда защо да не бъдат вписани българите в конституцията.

"Сами си измисляме проблеми", каза в интервю за телевизия 21 бившият премиер на Република Северна Македония Любчо Георгиевски, цитиран от БТА.

Георгиевски посочи, че не е нужно да се чака решение на историческата комисия, за да бъде премахната речта на омразата чрез определенията за българите и България в учебниците в Република Северна Македония, за което България говори "от 10 години".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #37
  2. Boris Kamov
    #36

    Макетата отдавна са усетили че номерата им не минават но се опитват да минат метър покрай войната в Украйна и натиска върху България от страна на ЕС. И пак да ги уведомим - ще чакат докато поумнеят и престанат да се държат като селски бабаити... :)

  3. dinko
    #35
    Отговор на коментар #25

    и ние не ви казваме, че не сте македонци. искаме само да признаете, че прадедите ви са се чувствали българи. когато изкривявате българската история, за да докажете , че е имало некакви македонци, различни от българите преди края на 19 век - това е кражба на история... защо да не сме почитали гоце? още през 1949 година свети врач е преименуван на сандански, а 1951 г. неврокоп сана град гоце делчев...

  4. dinko
    #34
    Отговор на коментар #30

    това не е към мене. аз се бъзикам с омовчето Jane1... интересно, колко души от омо имат македонски пасоши? аз знам само за един, който получи апартамент в скопие и преподава в гимназията, пардон, университета в щип...ама и за него не съм сигурен, дали е върнал българския си паспорт...

  5. dinko
    #33
    Отговор на коментар #28

    комисията "дечев-бечев"...стипендианти на сорос, какво очакваш от такива?

  6. SILENCE
    #32
    Отговор на коментар #27

    Сборището на т. нар. интелектуалци - тУдУрови халтураджии от отгледаната от него ЕнтелЕгенция, си въобразиха, че могат да олигавят или заобиколят фактите. Картинката в централните "новини" на два от националните телевизори беше омерзителна и жалка.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #31
  8. SILENCE
    #30
    Отговор на коментар #23

    Никой не се е засилил за "паспортите" ви.

  9. SILENCE
    #29
    Отговор на коментар #21

    Македонисти няма как да станат македонци. Сталинската интрига, която се мъчите да крепите, няма да оцелее още дълго, защото ви вкарахме в НАТО и от вас зависи дали, при очовечаване, ще влезете в ЕС. Рашистите няма да могат да ви нападат. С рашистите и македонистите, соито лъжат, че са македонци, си се оправяйте.

  10. Филка Русофилка
    #28

    Кoнфepeнциятa в НДК зa Гoцe Дeлчeв бeшe мнoгo вaжнo cъбитиe. 77 гoдини бългapcкaтa дъpжaвa пpaктичecки нямaшe никaквa пpoпaгaндa зa гeнoцидa, нa кoйтo e бил пoдлoжeн бългapcкия нapoд в Мaкeдoния. Кoмуниcтичecкият peжим у нac бeшe гузeн, чe c дeйcтвиятa и мълчaниeтo cи пpaктичecки cъдeйcтвaшe нa пpecтъпния cъpбo-кoмуниcтичecки peжим. Дa ce мълчи ceгa би билo пpизнaк нa нeгpaмoтнocт и нaциoнaлнo пpeдaтeлcтвo. Вчepa учacтвaшe тeжкaтa apтилepия нa бългapcкaтa нaукa, диплoмaция, нa мaкeдoнcкитe бългapи oт Вардарска Мaкeдoния и Aмepикa. Къдe e инфopмaциятa зa изключитeлнo вaжнитe им peчи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.