Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП поиска дебат за договора с Македония, ГЕРБ отказа

Корнелия Нинова твърди, че никой не е вижда проекта, Борисов отговаря, че вече го е пратил на “Позитано“

9 коментара
снимки БГНЕС

ГЕРБ отхвърли настояване на БСП за обсъждане в Народното събрание на проекта за договор за добросъседство с Македония.В събота сутринта лидерът на социалистическата партия Корнелия Нинова каза, че партията ѝ подкрепя усилията за сключване на договора, но иска първо да го види.

"Подкрепяме усилията за подписване на този договор. Имам един въпрос, който задавахме и в парламентарния контрол - някой виждал ли го е този договор? Никой не го е виждал. Изведнъж стана такава суматоха и дандания за този договор, а никой не го е виждал. На какви езици е написан? Какво пише вътре? Дайте да го прочетем този договор, г-н Борисов", каза Нинова пред “Дарик“.

Според нея този договор "би дал друг тон на Балканите". Преди ден БСП изпрати писмо до Борисов с настояване за обсъждането на този проект.

В събота ГЕРБ отговори с писмо, в се твърди, че проектодоговорът е депозиран в секретното деловодство на парламента в първия работен ден на седмицата - 3 юли. Ден след това депутатите са били поканени да се запознаят с него преди изслушването по темата на ресорния министър във външната комисия в сряда.

Управляващата партия подчертава, че текстът е достъпен за всеки народен представител. В същото време ГЕРБ казва, че няма как проектодоговора да се обсъди в Народното събрание и да се промянят постигнатите формулировки.

"Важно е да се отбележи, че не бива да се очаква възможност за промяна в договорените текстове, тъй като това е дълъг процес на договаряне на двете страни на ниво изпълнителна власт", пише в отговора на ГЕРБ до Нинова.

От управляващата партия уверяват БСП, че Народното събрание ще бъде запознато с финалния вариант на текстовете след приключване на преговорите.

В събота чрез правителствената пресслужба Бойко Борисов съобщава, че с договора вече са запознати бившият външен министър от БСП Кристиан Вигенин и зам.-председателят на БСП по международна политика Деница Златева.

Договорът за добросъседство с Македония е тема, по която се работи от близо 10 години. След срещата на Бойко Борисов с македонския премиер Зоран Заев в София бе обявено, че договорът вероятно ще бъде подписан на честването на Илинденско-Преображенското въстание в Македония на 2 август.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #9
  2. boriana
    #8
  3. ivancho ivanov
    #7

    Д-р Новакович, сръбски посланик към Портата пише, според архиви на сръбското Външно министерство, че националното самосъзнание в Македония е здраво българско и не може да бъде премахнато освен чрез насаждане на македонско такова, различно от сръбсото и българското, с със следващо посръбчване! Съветската политика тогава, както царската преди нея и руската днес не се е променила към Балканите.
    Първата катедра по т.н. мекедонски език е основана по време на Втората световна война и първите международни

  4. [email protected]
    #6
  5. trezwomislesht
    #5
  6. АлександърНиколов
    #4

    Тези трябваше отдавна да са лустрирани. Проблема започва от както техният "вожд и учител",най-големия предател в българската история Г.Димитров 1935г.(след като го пуснаха от затвора в Лайпциг след 9 месечна присъда, затова че са се подвизавали с Танев и Попов в Гернания с фалшиви швейцарски паспорти и конспирирали), като секретар на Коминтерна създаде "македонската нация" с специален указ. Не разбирам, нали партията им беше обявена за престъпна, защо още са в парламента???

  7. Иван Козов
    #3

    На кака Курвелия трябва да се отговори, че в подобни случаи се прилага Тринайстото правило.

  8. lubobansko12
    #2

    С македонския "договор" Борисов ги вкара русолюбките в смиши сгъз...хъхъхъ Сърбо-коминтерна пика червено.

  9. Dedoto
    #1

    Другарката Нинова да не се прави на "умряла лисица", а да попита нейния съпартиец и бивш външен министър Вигенин/който също е работил по този договор/ да и светне , за какво става въпрос!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.