Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП предлага чистене на "мъртвите души" с публичен регистър на избирателя

Окончателното приемане на промените в Изборния кодекс остава за догодина

0 коментара
БСП предлага чистене на "мъртвите души" с публичен регистър на избирателя

От БСП ще поискат да бъде създаден публичен регистър на избирателя. Социалистите ще внесат пакет от промени между двете четения на законопроектите за изменения на Изборния кодекс, които бяха приети на първо четене миналата седмица.

 

Единият законопроект е на управляващите от ГЕРБ и "Обединените патриоти“ и предвижда ограничаване на машинното и забавяне за неопределено време на електронното гласуване. Другият е на "Воля“ и отлежаваше в деловодстовото на парламента в продължение на месеци. Той въвежда камери във всяка секция, както поиска и президентът Румен Радев в началото на декември.

Двата законопроекта обаче няма да бъдат приети преди коледната ваканция на депутатите. Най-вероятно те ще бъдат окончателно гласувани от парламента през януари – 5 месеца преди евроизборите. Така ще бъде нарушена препоръката на Венецианската комисия да не се правят промени в изборните закони по-малко от 6 месеца преди избори. Според управляващите обаче става дума за няколко дни влизане в този срок и това няма да е проблем.

 

От БСП ще се възползват от тази отсрочка, за да довършат детайлите около промените в Изборния кодекс, които ще предложат. Те са решили да внесат текстовете между двете четения, защото ако са в отделен законопроект, може да отлежават в деловодството на Народното събрание дълго време. Предложенията на БСП се припокриват с тези от дискусията при президента Румен Радев за прозрачността и доверието в изборния процес, която се проведе миналата седмица и беше бойкотирана от управляващите.

 

Каква е идеята на БСП за справяне с „мъртвите души“?

 

Депутатът от БСП Крум Зараков обясни пред Mediapool, че едно от основните предложения на социалистите е да бъде създаден публичен регистър на гласуващите. В момента списъците се правят на базата на данни на ГРАО и са за имащите право на глас, а на последните парламентарни избори те бяха 6 810 341 души.

 

БСП иска Централната избирателна комисия (ЦИК) да изпълни задълженията, които има и по действащия закон - да създаде регистър на хората, които са гласували на избори. Социалистите ще предложат до края на февруари той да бъда създаден на базата на гласувалите на последните парламентарни избори, а това са почти 3,5 млн. души. Идеята е именно тази база да бъде използвана за изборните списъци. Целта на промяната е списъците да се изчистят от т.нар. "мъртви души“. Хората, които не са в списъците ще имат опеделн срок да заявят желанието си да гласуват. Ако не го направят, правото им на глас няма да бъде отнемано, защото това противоречи на Конституцията. Те ще бъдат дописвани под черта в списъците в самия изборен ден. След изборите списъкът на гласуващите ще бъде обновяван.

 

"Така след няколко различни вота ще има действителни списъци на гласуващите у нас“, обясни Зарков.

 

Идеята за списък на гласуващите има и друга цел, обясни той – така хората в чужбина ще могат да проверяват дали случайно някой не е използвал гласа им в родното им място.

 

Членовете на СИК – поне със средно образование

 

Друга идея на социалистите е в Изборния кодекс да бъде записано, че членовете на секционни избирателни комисии (СИК) трябва да имат поне средно образоване. В момента подобен ценз за тях няма. Изискване за висше образование има само за членовете на по-големите комисии - районните и общинските избирателни комисии. Според БСП липсата на образователен ценз за ЦИК е една от причините да има толкова много сгрешени протоколи.

 

"Напълно нормално е хората, които трябва да броят и попълват протоколите, да имат поне минимално изискване за грамотност", каза Зарков.

 

Без две "белови“ на изборните протоколи

 

Според действащия ИК в момента членовете на Секционните избирателни комисии (СИК) получават чернови на протокол и две белови. От левицата обаче смятат, че това създава предпоставки за злоупотреби. Такава теза лансира и президентът миналата седмица.

 

Депутатите от БСП ще предложат да има чернови и само една белова, както поиска и Радев. Още миналата седмица председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) каза, че би подкрепил мерки за повишаване на контрола върху екземплярите на изборните протоколи, но не поясни какви точно биха били те.

 

Социалистите твърдо против ограничаването на машинното гласуване

 

БСП е твърдо против идеята на управляващите да отменят законовото изискване да има машинно гласуване във всички секции. ГЕРБ и "ОП“ предлагат Централната избирателна комисия (ЦИК) да решава в колко секции да има машини, като броят на тези секции да не по-малко от 1 000. За сравнение - на последните парламентарни избори общият брой на секциите беше около 12 500 и по закон във всяка една от тях трябваше да има машинно гласуване. ЦИК обаче така и не изпълни закона и беше осъдена заради това. Именно това е и причината за измененията на управляващите.

 

Социалистите обаче смятат, че машинното гласуване би ограничило възможностите за манипулации. “Това драстично ще намали и недействителните бюлетини, защото при машините няма възможност за недействителен вот“, обясни Зарков.

 

"За“ камерите в секциите и "против“ вдигането на прага за преференциите

 

Миналата седмица ДПС лансира идея за увеличаване на прага за преференциите или дори за премахването им. Те обаче все още не са представили конкретни текстове. Засега от ГЕРБ не коментират дали биха подкрепили подобна идея, но от БСП са твърдо против. Според социалистите преференцията вече се е наложила и работи. Те са на мнение и че не е редно непрекъснато да се променя бюлетината, защото хората се объркват.

 

БСП подкрепят и идеята на "Воля“ за камери в секциите, но само при броенето на бюлетините след края на изборни ден, както настоява и президентът. Миналата седмица, след като подкрепиха идеята на първо четене, от ГЕРБ дадоха заден. Тогава Кирилов обясни, че би предпочел "да не се прави този експеримент“. Резолюцията щяла да е ниска и да не се различават нито хората, нито съдържанието на бюлетините. Все пак от ГЕРБ щели да помислят дали да не подкрепят идеята, ако повече от една парламентарна група я подкрепи, а се очаква това да стане - „Воля“ ще подкрепят текстовете си, БСП и ДПС също са дали заявки, че ще гласуват „за“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.