Българската социалистическа партия (БСП) е открила "свой клон" – партийна организация в Китай. За това постижение се похвали във вторник лидерът на БСП Сергей Станишев. Партийната структура се намира в град Ухан, провинция Хубей в Китай. В нея влизат петима членове - българи, учещи там.
Станишев посочи, че създаването на основни партийни организации в чужбина става с решение на Изпълнителното бюро и днес, докато премиерът Пламен Орешарски е на посещение в Китай, ръководството на БСП е регистрирало партийната структура в Ухан.
След като съобщи за нарастващата с петима души мощ на социалистите, Станишев припомни, че левицата има вече три организации в Германия, както и в Австрия, в Русия, в Лондон.
Не припомни обаче, че младежката организация на БСП в Берлин беше първата, която часове след избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, обяви, че напуска.
Междувременно Пламен Орешарски стана първият български премиер, чието първо задгранично посещение (след традиционното в столицата на ЕС Брюксел ) стана Китай. Не става дума обаче за държавно посещение, а за участие на българска делегация в рамките на годишната среща на "Новите шампиони", известна като "Летния Давос".
Орешарски е провел среща с председателя на Държавния съвет на Китай Ли Къцян в Далиен, след което е заявил, че инфраструктурата, туризмът и технологичните партньорства са потенциалните области на сътрудничество между България и Китай, съобщи правителствената информационна служба във вторник.
От пространната информация става ясно, че двамата са обсъждали всякакви теми, но не и най-актуалната – за кризата в Сирия. Русия и Китай са двете страни в Съвета за сигурност на ООН, които блокираха решение за военни удари срещу режима на Башар Асад в отговор на химическа атака срещу цивилни, а България настоява за решение на конфликта в рамките на ООН.
Обсъдено е партньорството между България и Китай както в двустранен план, така и в рамките на взаимоотношенията Европейски съюз - Китай и в частност на инициативата на Пекин за по-тясно сътрудничество със страните от Централна и Източна Европа, научаваме от съобщението на МС.
Българският премиер е предложил следващият форум между Китай и страните от Централна и Източна Европа да се проведе у нас, а Ли Къцян е отбелязал, че ще се работи в тази посока.
В последните години сътрудничеството между България и Китай бележи по-високи темпове, но съвсем не е задоволително, е отбелязал Орешарски. По думите му "важно е в прагматичен план да продължим двустранното сътрудничество както като стокообмен, така най-вече и като китайски инвестиции".
От страна на Китай е била изразена надежда за равнопоставеност на китайските фирми. "България като държава членка на ЕС осигурява равни условия за всички фирми, в това число и за китайските", е отговорил Орешарски.
По думите му в различни сектори китайските инвестиции са добре дошли и много биха спомогнали за оживяване на българската икономика. "Коментирахме пристанищната, пътната и железопътната инфраструктура, туризма, както и потенциални партньорства в технологичните сектори", посочил Орешарски.
В края на септември у нас идва китайска делегация, която ще договаря по-конкретно какви са възможностите за инвестиции в България.
Още по времето на управлението на ГЕРБ, което бе белязано от визити на различни министри в Китай и на правителствени делегации, бе обявено, че Китай има интерес да бъде изграден скоростен влак от Пекин през Истанбул до София, както и да вземе на концесия пристанища и летища. Дори бе обяснявано как България ще стане вход за китайските стоки в Европейския съюз, но нищо от това не се случи.
При сегашното си домакинство китайският премиер казал, че България е страна на розите, което подсказвало, че и в този сектор може да има партньорство, изтъкнал българският премиер.
Орешарски впечатлен от Китай
Тема на разговора е бил и пътят на развитие на Китай. Орешарски изразил "възхищение от успехите, които Китай постигна в последните няколко десетилетия".
По думите на българския премиер най-впечатляващо от китайския модел е, че по един своеобразен начин съчетава централизирана координация на икономиката и самоинициативата и свободата на предприемачеството на микро равнище. "Добре работят държавните им компании – нещо, от което може да се учим много", подчертал Орешарски.
Той е поканил китайския си колега да посети България. "Другата година е особено удобна заради 65-годишнината от признаването на Китай от страна на България", посочил българският премиер. По думите му "България винаги е подкрепяла един Китай".
България иска подкрепа за втори мандат на Ирина Бокова
Премиерът Орешарски е помолил китайския си колега за подкрепа за кандидатурата на Ирина Бокова за втори мандат на поста генерален директор на ЮНЕСКО, както и да бъде подкрепена кандидатурата на България за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН за периода 2018-2019 г.
Китайският премиер отбелязал, че внимателно ще разгледа двете инициативи и добавил, че страната ни трябва да постигне единодушието на останалите страни, пише в правителственото съобщение.
"Възхитени сме, че България активно работи за запазването на мира и безопасността на международната общност", подчертал Ли Къциян.
Между България и Китай няма неразрешени въпроси и има традиционно приятелски отношения, заявил китайският премиер. Според него е важно да се ползва натрупания чужд опит за развитието на икономиката и той да се адаптира към местните условия.
В тази връзка Ли Къцян изразил готовност китайската държавна комисия за реформи и развитие да сподели опита си с българските научни и изследователски среди. "Досега предимно се е говорило, вече повече ще се действа", казал китайският премиер.
Той е обърнал специално внимание на българските култура и традиции. В края на срещата той благодарил за поканата да посети страната ни и се обърнал към Пламен Орешарски с думите: "Ще се видим в България", предаде правителствената информационна служба.
Привличаме китайски туристи
България ще има специална стратегия за привличане на китайски туристи, е съобщила вицепремиерът по икономическо развитие Даниела Бобева. Тя е информирала, че до края на месеца трима наши представители ще представят условията за туризъм у нас пред китайския бизнес.
По време на краткия престой на премиера в Казахстан в понеделник и срещата му на летището с директора на дирекция "Европа" в Министерството на външните работи на Казахстан е било договорено също да се свика смесената комисия, която не е заседавала от 2003 г., за да се набележат мерки за разширяване на търговията.
Обсъдени са били също така възможностите за сътрудничество в областта на образованието и насърчаването на казахстански студенти да се обучават в България.
"Във връзка с домакинството на Казахстан на международното изложение Експо през 2017 г. поставих въпроса за евентуално участие на български фирми в изграждането на съоръженията за форума", е казала Даниела Бобева.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
39 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
"Българската социалистическа партия (БСП) е открила "свой клон" – партийна организация в Китай" - ХА, ХА ХА! Там вече няма български студенти. В края на тази учебна година всички приключиха обучението си там. До кога ще ни лъжат?
Мао Дзе дрън
Безпартийната китайска народна маса настрана,
китайската Компартия е вечно признателна на Европа и Америка.
Без наученото научно континентално eвропейско учение на Карл Маркс и Фридрих Енгелс,
Китай щеше да си остане хилядолетно лесна плячка за монголи, японци, британци и вся осталная.
Китайският пролетариат как да е, но китайската Компартия?
Щеха ли китайците да измислят нещо безподобно - без мощен тласък от Запад? Едва ли.
Затова ККП е вечно признателна, ако и да не афишира,
за …
безплатната марксистка антикапиталистическа наука,
най-вече за монопартийните й аспекти,
наука внесена от Европа и изобщо, не без Европейски савецки савети от бивш СССР.
Признателна и на Америка (на др. Генри Keyсинджир),
че помогна на ККП да се претвори в капиталистическа държава - сохранявайки своята (чисто китайска)
еднопартийна самобитност.
35
Орешарски - възхитен бил от Китай - а бе - пичове - китайците сигурно разглеждат Европа като някаква мало-грамотна и не-културна екзотика
ирис:Идиотизъм в действие
“Българският министър-председател е в Китай за годишната среща на Новите шампиони, известна като Летния Давос.”
Уважаеми редактори на „Mediapool”, мисля, че PR службата на Орешарски (или Моника Йосифова) Ви заблуждава Ви ужасно. Бих Ви посъветвал да влезете в линка на този псевдо Давос в Китай: weforum.org/events/annual-meeting-new-champions-2013/programme
Сами ще се уверите за нивото на участниците. Няма нито една водеща или световно известна фигура, с изключение на руския олигарх Дерипаска. …
Другарят Орешарски използва случая да си направи платена от Р България екскурзия до Китай заедно със своята много близка приятелка Д. Бобева.
Форумът има съвсем друга насоченост, за разлика от този в Швейцария. Преобладаващият брой участници са млади учени и докторанти.
Нека някой от „Mediapool” да влезе в линка, да види програмата и да коментира.
Хм изглежда Орешарски е пътувал до Китай за да търси подкрепа за Бокова - едва ли има друга причина....Бобева също е абсолютен връх - значи ще пратят 3 души да привличат китайски туристи...Велико! Орешарски - възхитен бил от Китай - а бе - пичове - китайците сигурно разглеждат Европа като някаква мало-грамотна и не-културна екзотика, на която страни като България са нещо като връх на сладоледа...егзотика на егзотиката един вид...
Мао Дзе дрън ККП! БКП! ККП! БКП! Слава! Не на последно место: Слава на ссср. "БСП с партийна организация в Китай в чест на визитата на Орешарски Премиерът търси подкрепа за втори мандат на Ирина Бокова и за кандидатурата на България за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН"
Това е като среща между въшка и слон
Т. живков: да живеят всички бсп-та по всички земни калбета