Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП се пробва неуспешно да спре сделката за БТК

0 коментара

Коалиция за България днес се пробва да спре сделката за БТК с мотива, че трябва да се изчака по-добра пазарна среда и да се вземе по-висока цена за телекома. Опитът на левицата да прокара решение в този дух през парламента обаче бе отхвърлен не само от управляващата коалиция НДСВ-ДПС, но и от дясната опозиция ОДС, макар и с различни мотиви.

В момента процедурата за приватизацията на БТК е във финална фаза. Агенцията за приватизация преговаря с предпочетения купувач "Вива венчърс" /дъщерно дружество на американския инвестиционен фонд "Адвент"/ по окончателния договор за продажба. Преди няколко дни шефът на АП Апостол Апостолов потвърди, че в процеса на преговорите от "Вива венчърс" са увеличи цената за телекома с 10 млн.евро. Офертата на купувача включваше 200 млн.евро за 65% от телекома, 50 млн.евро за увеличение на капитала на БТК и още 400 млн.евро инвестиции за първите 5 години.

За първи път БСП гласно заяви нежеланието си телекомът да бъде продаден на среща с представители на бизнес клуб Възраждане миналата година, когато процедурата за приватизация вече бе стартирала. След срещата, от ръководството на партията заявиха, че международната конюнктура в телекомуникационния бранш била неблагоприятна, затова държавата трябвало да изчака идването на по-добри времена, преди да продаде БТК. Телекомът е печеливш и няма проблем да остане държавен, бе обявената тогава логика на левицата.

Подобни бяха мотивите и в днешното решение, което БСП предложи в парламента, използвайки правото на опозицията да вкарва свои проекти всяка първа сряда от месеца. Проектът предвижда правителството да не допуска сключване на договор за приватизация на телекома, докато не постигне цена, не по-ниска от оценката на материалните активи на БТК и размера на вложените инвестиции през последните години. От левицата поискаха процедурата по раздържавяване на БТК да бъде прекратена, ако няма гаранции за социална достъпност на телекомуникационните услуги, запазване на услугите в малки и отдалечени населени места, споразумения за поддържане на заетостта в БТК, договорености за модернизация, както и не по-лоши параметри на сделката от постигнатите при приватизацията на сравними с БТК компании в региона.

По време на дебатите Кръстьо Петков от Коалиция за България отново заяви, че сегашният момент не е подходящ за продажбата на БТК и запита кое налага компанията да се приватизира, след като държавата може да я поддържа. Още веднъж трябва да преценим какво печелим и какво губим от тази сделка, заяви той.

Ако сега спрем сделката, може да се наложи да чакаме още 10 години, за да се подобри международната среда за телекомуникационния бранш, а дотогава цената на БТК ще продължава да пада, опонира председателят на парламентарната икономическа комисия Валери Димитров. Бавната приватизация е лоша приватизация, напомни той и обвини БСП в антипазарна логика.

Румен Овчаров обаче попита защо чешкото правителство официално е спряло продажбата на своя телеком заради влошената конюнктура на пазара, а българското не може да направи това.

Председателят на бюджетната комисия Иван Искров открито обвини БСП, че прави опит да спъне продажбата на компанията.

Юнал Тасим от ДПС пък опонира на твърденията, че държавата ще загуби от сделката. Смятам, че продажбата на БТК е в полза на България, каза Тасим.

Предложението на БСП бе отхвърлено и от дясната опозиция. В края на миналата година сините сезираха прокуратурата за нарушения по сделката за БТК, визирайки главно несъответствия между офертата на "Вива венчърс" и приватизационната стратегия за БТК, одобрена от парламента. След проверка прокуратурата обяви, че в процеса на преговори параметрите по сделката били подобрени.

Не е работа на парламента да одобрява параметрите по приватизационните сделки, обясни днешния отрицателен вот на сините Петър Жотев от ОДС. Колегата му Иван Иванов допълни, че в проекта на левицата има постановки, които не са приложими в една сделка.

От ОДС заявиха, че ще предложат с решение парламентът да задължи правителството също да одобри приватизационния договор за БТК. Сделката за телекома се довършва по стария ред за приватизация - преди последните промени в закона, публикувани вчера в "Държавен вестник" - според който приватизационният договор се одобрява само от Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. Дясната опозиция ще предложи още правителството да приеме и програма за пренасочване на служителите на БТК след нейното преструктуриране от новия собственик.

От СДС обаче попитаха управляващите дали в приватизационния договор за БТК ще има клаузи, защитаващи националния интерес на страната при евентуални бъдещи препродажби на компанията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.