Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП се сети да лобира пред Европа и САЩ за медиците ни в Либия

0 коментара

Социалистите изненадващо излязоха с категорична позиция по делото в Либия, настоявайки българската държава да постави остро пред международните институции проблема с нарушаването на човешките права на шестимата медици, обвинени по СПИН-делото. Това стана седмица, след като ЕС защити с демарш пред Либия шестимата българи.

Депутатът от БСП Евгени Кирилов днес обяви, че ще внесе проекторезолюция в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), в която ще запознае европейските делегати с делото срещу медиците ни и ще настоява за съдействие по казуса. По време на съвместното заседание на външната и здравната комисия в парламента по СПИН-делото, Кирилов призова българските власти да спрат да повтарят колко независим е либийският съд и да поставят остро акцента върху грубото нарушаване на човешките права на шестимата медици, които са били измъчвани в либийския затвор. Според Кирилов от самото начало процесът е компрометиран заради малтретирането на българските обвиняеми.

Той дори обяви, цитиран от БНР, че лявата опозиция настоява и за по-пряко ангажиране на САЩ със случая, включително и за внасянето му за обсъждане в комисията по правата на човека в ООН, която в момента се председателства от Либия.

До момента БСП не е заявявала конкретна официална позиция по делото срещу българските медици, които повече от четири години са в либийските затвори, обвинени в умишлено заразяване на 426 деца с вируса на СПИН в Бенгази.

Само седмица преди днешния призив, посланиците на Холандия и Великобритания в Либия връчиха официален демарш от името на ЕС по делото срещу шестимата медици. В него се посочва, че ЕС, като отчита характера на отправените обвинения срещу българските медици, отсъствието на доказателства, както и неоправданото забавяне на процеса и третирането на обвиняемите, призовава либийските власти да обмислят дали действително съдът има достатъчно събрани доказателства да поддържа обвиненията, или е далеч по-подходящо да ги оттегли и да освободи обвиняемите.

Преди ден в интервю президентът Георги Първанов пък призова българските политици да внимават с публичните си изявления, акцентирайки, че СПИН-делото е в компетенциите на либийската правосъдна система. Основната работа на политиците е да подобряват междудържавните отношения между България и Либия, което може да окаже благоприятно въздействие, е мнението на Първанов.

Подобна позиция днес изрази и министърът на правосъдието Антон Станков, според когото от 17 февруари 2002 г., когато отпадна обвинението за заговор срещу либийската държава, все по-малко се говори за политически аспекти на делото и все повече - за неговата юридическа страна.

След съвместното заседание на външната и здравната парламентарни комисии Станков каза, че до следващото заседание по делото на 26 януари ще бъде готов докладът на защитата на медиците с участието на международно признати експерти. В отговор на въпрос министърът на правосъдието уточни, че сред тях няма да са Люк Монтание и Витори Колизи.

Двамата световни учени по СПИН вече представиха пред либийския съд своята експертиза, според която заразата в детската болница в Бенгази е започнала преди българските медици да отидат на работа там, а причина за масовото ѝ разпространение са лошите условия в лечебното заведение. Освен от либийските прокурори, изводите на Монтание и Колизи бяха оспорени и от петима либийски лекари, които по нареждане на съда направиха за 2 седмици нова експертиза, според която СПИН-епидемията се дължи на умишлено заразяване. Защитата на българите от своя страна оспори тези изводи и получи разрешението на съда да представи нова експертиза, която ще е готова до 26-ти.

В отговор на въпрос за демарша на ЕС правосъдният министър каза, че той не може да има пряко отражение върху делото, защото то се гледа от независима институция, каквато е либийският съд. В същото време Станков посочи, че на днешното съвместно заседание на двете парламентарни комисии е било изразено удовлетворение, че България получава такава категорична подкрепа от ЕС за съдбата на медиците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.