Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП срещу приватизацията

0 коментара

С наближаването на изборите е нормално политическите партии в България да издигат нови идеи и да обещават "добрини" в управлението на страната. През седмицата от БСП публикуваха "Позиция по подготвяните от правителството крупни приватизационни сделки" (достъпен в Интернет). Казаното не е ново и съвсем не е добро.

От целия материал читателят остава с впечатлението, че повечето от проблемите на избирателите следват от осъществените приватизационни сделки, като дори се намеква, че ако тези сделки не са били направени, сегашното състояние на икономиката би било значително по-добро. Авторите от БСП изпадат понякога в противоречие. Те хем се представят като поддръжници на приватизацията, хем правят изявления:: "държавата по Конституция и по национален интерес не може да фаворизира една форма на собственост и да преследва другите". Твърди се още, че "на практика държавната и общинска собственост е подложена на законодателно преследване като неефективна и вредна". На моменти дори се използва типично Марксистки стил, например с изречения: "правителството на НДСВ се индикира като правителство главно на едрия чужд капитал". Използват се и позабравени термини от комунистическия период като "колонизация" (на България от чуждестранния капитал). Цялото настроение на "позицията" е в очевидно противоречие с принципите на общия пазар на Европейския съюз. Изобщо приватизацията в България се обобщава с думите: "тревожат ни схемата, по която се привличат инвеститорите, и ефектът от техните инвестиции: закупуват се печеливши български дружества, включително банки, тяхната дейност се интензифицира, в т.ч. чрез съкращаване на персонал, и печалбата се изнася".

Последните две правителства постигнаха значителен напредък в областта на приватизацията. Остават обаче важни области като енергетиката, някои монополи, пенсионното дело (НОИ), здравеопазването и образованието. Критиките на този процес от страна на ИПИ винаги са били по-посока на задълбочаване и ускоряване раздържавяването и осигуряването на съревнование и прозрачност.

Според повечето проучвания БСП има завидна преднина пред другите партии, за които днес знаем, че ще участват в следващите избори. Щом БСП се готви и може още веднъж да управлява, тези изказвания следва да будят сериозно безпокойство. Има няколко възможни обяснения на тяхната поява в този момент и смятаме, че те могат до доведат до нетривиални, но вредни, промени в общата стопанска политика.

1/ БСП има усещането, че губи традиционни поддръжници и се опитва да "втвърди" електората си. За представителите на БСП е ясно, че тази позиция ще предизвика много дебати и полемики, които може би от БСП с право смятат, че те ще (включително нашите критики) доведат до обединяване на комунистически настроените избиратели. Ако БСП спечели изборите, тонът винаги може да бъде променен, като това се обясни с ангажиментите към ЕС и още някой.

2/ Може би БСП възнамерява да спре раздържавяването и да национализира някои предприятия, за които смята, че трябва да бъдат държавни. Този сценарий не е много вероятен - най-вече заради ролята на международните финансови институции. Но дори само изказани в публичното пространство, подобни идеи ще бъдат пагубни за средата за бизнес. Най-вероятно е, при управление на БСП раздържавяването да спре там, където се намира днес. За да финансира неефективните отрасли, БСП вероятно би разширила преразпределението през бюджета и би обърнала насоката на данъчната политиката - от намаляване (макар и бавно и често само да думи) към увеличаване на данъците. Както може да се очаква, щом настоящото правителство не приватизира на оставащите монополи, цигарени фабрики, ТЕЦ, ВЕЦ, и НОИ и не задълбочи дерегулирането на икономиката, едно следващо управление с участието на БСП няма да се заеме с тази работа, докато трае мандата му.

3/ Очевидно, че БСП отново се бори за финансиране от страна на "национално отговорния капитал", в чийто интерес тя управлява последния път със същите идеи, но тогава прокарвани в живота от Вучев, Гечев и Виденов (и не малко от днешните народни представители на Коалиция за България). Уместно е да се напомни, че в резултат на тогавашното приложение на същите идеи 40 на сто от гражданите бяха доведени до просешка тояга (ако се вярва на изследванията на Световната банка).

4/ "Вторият заек", в който БСП се цели с тази "позиция" е дребният местен бизнес. Ако той не стане конкурентен, нему никой не може да помогне. БСП няма идеи как да осигури по-висока конкурентност на фирмите, регистрирани в България, затова е решила просто да мобилизира с своя полза напълно основателните страхове на немалко от тях, че може би няма да издържат на конкурентния натиск на ЕС, на "едрия чужд капитал" (според речника на ЕС).

Каквото и да е обяснението, позицията показва, че БСП не е родила по-смислени идеи от известната в началото на 90-те и оповестена от г-н Александър Лилов "сполука за България". Особено тревожно е съвпадението на възгледите на БСП с тези на главния прокурор по повод процеса и резултата от приватизацията в България.

Ръстът на икономиката на България през последните четиринадесет години се дължи на частния сектор, само в определени периоди преди 1997 той не можеше да компенсира упадъка на държавните предприятия.. Предвид на това обстоятелство твърденията на БСП са особено неверни. Приватизацията в България закъсня значително в сравнение със страните от Централна Европа, така че сега е важно не просто бързо да завърши, но да отиде и по-далеч. Освен това държавата у нас доказано не може да предостави на гражданите и бизнеса качествени публични услуги срещу данъците, които събира. Увеличаването на благосъстоянието минава през намаляване на данъците и на преразпределителната роля на правителството. Историческата вина и на сегашното, и на предишното управление на страната - ако БСП все пак излезе победител в следващите избори - ще бъде, че те увеличиха, вместо да намалят дела на правителствените разходи в БВП (противно на обещанията). Тази политика улесни, подготвяше и подготвя управлението на БСП.

Според нашите изчисления, ако се запазят сегашните темпове на развитие (допускаме 4% растеж за България и 2% за ЕС). България ще достигне средните нива на ЕС за около 64 години. Влиянието на кризите обаче, е особено негативно, като в рамките на относително къс период може да бъде разрушено граденото с години. Кризата от 1997 г. беше особено пагубна и трябва да се помни от хората. Недопускането на подобни развития зависи от поддържането на политика на ненамеса в икономиката и създаване на условия за устойчив частен сектор. Когато обаче, политическа партия започва да говори за частен сектор в някои отрасли и държавен в други, заедно с прозиращо отрицателно отношение към "чуждия едър" капитал и отстоява високи равнищата на данъците и правителственото преразпределение, инвеститорите - и български, и външни - ще предпочетат да идат някъде другаде. Младите и предприемчиви избиратели вероятно ще продължат да гласуват с краката си.

Въпреки всички често справедливи критики, приватизацията в България съвпадна с увеличаването на: производителността на труда, доходите, чуждестранните инвестиции и жизнения стандарт. Спирането ѝ може само да обърне тези тенденции.

Идеите на БСП бяха в основата на кризата през 1996-1997 г.

Показатели (средногодишно)
1990-1997
1998-2003
Инфлация (%)
210.1
5.65
Инфлационна данъчна ставка (%)
57.7
7
Растеж на БВП (%)
-4.7
4.16
Ръст на инвестициите (%)
-8.8
19.2
Бюджетен дефицит (% от БВП)
-6.3
-0.05
Държавен дълг/БВП
168%
71.2
 
1990-1996
1997-2003
Чуждестранни инвестиции (милиони долари)
63.2
857.1
Чуждестранни инвестиции (% от БВП)
0.8
6
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.